Φροντίδα Διαμονή καναρινιών σε ζευγαρώστρα όλο τον χρόνο

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
φιλοι μου, θα μπορουσε να μεινει ενα ζευγαρι καναρινια σε ζευγαρωστρα ολο τον χρονο; θα υπαρχει το χωρισμα αναμεσα τους βεβαια αλλα η επαφη ειναι σχεδον αμεση. Θα επηρρεαστει το κελαηδημα του αρσενικου; θα βασανιζεται η θηλυκια που θα βλεπει και θα ακουμπαει το ταιρι αλλα απο κοκο γιοκ?
 
Εγώ φίλε μου αυτή τη στιγμή έχω ένα ζευγάρι μαζί σε ζευγαρώστρα (χωρίς το χώρισμα) χωρίς κανένα πρόβλημα, τα προβλήματα θα ξεκινήσουν την άνοιξη με τα ζευγαρώματα.
 
δημητρη αυτη την εποχη οπως ειπε και νικος δεν υπαρχει προβλημα. Εγω καποτε το πρωτο μου ζευγαρι το ειχα και μαζι. Την ανοιξη βεβαια ειχα προβληματα γιατι ο αρσενικος ηταν πιο. Γρηγορο πιστολι😱. Πριν ξεχειμωνιασει βαλε ενα χωρισμα απο χοντρο χαρτονι ή κοντρα πλακε στη θεσης της σιτας και οταν πιασει για τα καλα ανοιξη βαλε ξανατη σιτα και ακολουθησε την καθιερωμενη διαδικασια για ζευγαρωμα
 
Αποψη μου ειναι οτι υπαρχει προβλημα αν ειναι μικρη η ζευγαρωστρα.Αν δε βαλεις το χωρισμα υπαρχει κινδυνος να μην πυρωσουν τα πουλια του χρονου καθως θα εχει συνηθισει το ενα το αλλο. Καλο ειναι να μην βλεπονται.Αν το καταφερεις αυτο θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα του χρονου. Τωρα ομως αμα η ζευγαρωστρα ειναι μικρη και βαλεις το χωρισμα θα μικρινει ο χωρος πτησης αισθητα και θα δημιουργηθουν αλλα προβληματα οπως στρες.Βαλτα η σε ξεχωριστα κλουβια η σε μια ζευγαρψστρα να μην βλεπονται και να εχει χωρο πτησης γυρω στα 40cm για καθε πουλι
 
παιδια, θελω να παρω μια ζευγαρωστρα και να βαλω μεσα τον αρσενικο, μονο του για να εχει μπολικο χωρο. και οταν ερθει η ωρα να ακολουθησω την διαδικασια για ζευγαρωμα, εχω ηδη ενα θηλυκο σε αλλο κλουβι.
Ερωτηση: Αν την ανοιξη βαλω το χωρισμα για να βαλω τη θηλυκια, υπαρχει περιπτωση να πεισμωσει-στρεσαριστει ο αρσενικος που αυτοματα εχασε τον μισο χωρο του; Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;
 
Ξέρεις, όλα εξαρτώνται απο την προετοιμασία.
Αν έχει έρθει σε αναπαραγωγική διάθεσηκαι σε... Κουτί απο σπίρτα
να τον βάλεις,όταν δει την θηλυκιά θα σου πεί,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 
Φιλε Μάκη,
Μ' αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι

Χρήστος
 
Καλά Μάκη αυτό έγραψε και προτείνω να μείνει σλόγκαν.
 
εγραψε ο Μακης παλι
στην περιπτωση που θα εχεις ενα μεγαλο κι ενα μικροτερο διαμερισμα
βαζεις τη θυληκια στην ζευγαρωστρα και την καταλληλη περιοδο εισαγεις τον αρσενικο. Προτιμοτερο να εχει συνηθισει η θυληκια το χωρο που θα κανει φωλια. Ο αρσενικος οπως τα ειπε και ο Μακης

ΜΦΧ
Πανος
 
Οκ παιδια, οταν ερθει η ωρα θα το οργανωσω...

Παντως τωρα, που εβαλα τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα, ανακαλυψα οτι τα καναρινια μπορουν να πετουν κιολας, εκτος απο το να πηδανε απο κλαδακι σε κλαδακι😛
Παρ' ολο που τον ειχα σε μεγαλο κλουβι, τωρα ειναι τελειως διαφορετικα. Το φχαριστιεται.
Μηπως να τα αφησουμε ελευθερα; 🙄
 
Για να γίνουν μεζές

Αυτο το θεμα, "Ελευθερια - μεζες - κλουβι - Τι θα διαλεγαν αν μπορουσαν - κλπ" χρηζει πολυ μεγαλης κουβεντας, αναλογα απο τη σκοπιά που το βλεπει ο καθενας.

Εγω παντως, αν δεν υπηρχε το θεμα των κουτσουλιων, μεσα στο σπιτι θα ανοιγα την πορτα του κλουβιου για να βγαινει σιγα-σιγα εξω. Το επομενο βημα θα ηταν να ανοιξω παραθυρο.
Ρισκο βεβαια, αλλα "Θελει αρετη και τολμη η ελευθερια"

Το ειχα δοκιμασει πριν απο πολλα χρονια οταν εμενα στο πατρικο μου, σε εντελως δικο μου χωρο και ειχε παει καλα. Με κλειστα πορτοπαραθυρα. Αλλα τοτε δεν καθαριζα εγω
Τωρα όμως, το να βρισκεις "λεκεδες" σε ολο το σπιτι δεν ειναι και το καλυτερο...
 
Εγώ που έχω ενα αρσενικό και ενα θηλυκό σε ζευγαρώστρα χωρίς να εχω σκοπό να τα ζευγαρώσω υπάρχει πρόβλημα;
Αλεξία:)
 
Προς το παρών όχι την άνοιξη όμως θα ξεκινήσουν τα προβλήματα σου.
 
:Dαλεξια μου αν τα εχεις μαζι την ανοιξη οπως ειπε και ο φιλος η μονη λυση ειναι να μαθεις την δοση για πουλια στο γνωστο "χαπι" αντισυλληψης.

αν βεβαια τα εχεις με χωρισμα αλλα βλεπονται τοτε ειδικα τον αρσενικο σου δεν τον βλεπω καλα... Εδω δεν θα αστειευτω γιατι θα με κοψει η λογοκρισια😛
 
Για εσας που εχετε το ζευγαρι στην ζευγαρωστρα... χωρις το χωρισμα, ερωτηση:

Φαινεται να το χαιρονται; Κελαηδαει κανονικα το αρσενικο;
 
αν θες να βαλεις ενα ζευγαρι σε ζευγαρωσυρα θα βαλεις στην μεση η ενα κομματι χαρτονι η κοντρα πλακε για να μην βλεπονται και να κελαιδαει και ο αρσενικος.
 
Για εσας που εχετε το ζευγαρι στην ζευγαρωστρα... χωρις το χωρισμα, ερωτηση:

Φαινεται να το χαιρονται; Κελαηδαει κανονικα το αρσενικο;

Ενας λόγος που κελαηδούν τα αρσενικά είναι για να προσελκύσουν το ταίρι τους. Αν το έχουν δεδομένο δεν κελαηδούν πιά καθώς έχει επιτευχθεί ο σκοπός τους. Ασε που οσο τα έχεις μαζι μπορεί να ζευγαρώνουν πράγμα που αν συνεχιστεί και εκτός της ανπαραγωγικής περιόδου, δηλαδή τους ανοιξιάτικους μήνες, εξαντλεί τα πουλιά και μπορεί να εχει οδυνηρά αποτελέσματα.
 
φιλοι μου, θα μπορουσε να μεινει ενα ζευγαρι καναρινια σε ζευγαρωστρα ολο τον χρονο; θα υπαρχει το χωρισμα αναμεσα τους βεβαια αλλα η επαφη ειναι σχεδον αμεση. Θα επηρρεαστει το κελαηδημα του αρσενικου; θα βασανιζεται η θηλυκια που θα βλεπει και θα ακουμπαει το ταιρι αλλα απο κοκο γιοκ?
Φιλε τα πουλακια και ολα τα ζωα πλην των δελφινιων, κανουν sex μονο κατα την αναπαραγωγη. Οποτε τωρα δεν υπαρχει προβλημα. Απ`την ανοιξη ομως... 😉
 
Back
Top