Φροντίδα Διαμόρφωση κλουβιού και τι χρειάζεται να αγοράσω;

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας. Ποιο παλιά είχα δει την κυρία Σισσυ να κάνεις κάτι πανέμορφες διαμορφώσεις κλουβιων. Θα ήθελα να ζητήσω οποίος μπορεί να μου κάνει μαι διαμόρφωση του κλουβιού και τι χρειάζεται να αγοράσω για να είναι ποιο πλήρεις το κλουβί. Ευχαριστώ(στην Ροξ δεν θέλω να βγει η κούνια καθώς τρελενεται
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20200309_150529_com.android.gallery3d.webp
    Screenshot_20200309_150529_com.android.gallery3d.webp
    51,4 KB · Προβολές: 60
Στείλε φωτογραφία, (όσο ποιό κοντινή μπορείς) την ζευγαρωστρα σου, και γενικά τον εσωτερικό της χόρο για να σε βοηθήσουμε αν υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλαχτεί και να σου προτείνουμε αξεσουάρ αν χρειάζονται! 😊
 
Στείλε φωτογραφία, (όσο ποιό κοντινή μπορείς) την ζευγαρωστρα σου, και γενικά τον εσωτερικό της χόρο για να σε βοηθήσουμε αν υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλαχτεί και να σου προτείνουμε αξεσουάρ αν χρειάζονται! 😊
Έβαλα την φωτογραφία από πάνω.. Θέλετε να βάλω καλύτερη φωτογραφία;
 
Στείλε φωτογραφία, (όσο ποιό κοντινή μπορείς) την ζευγαρωστρα σου, και γενικά τον εσωτερικό της χόρο για να σε βοηθήσουμε αν υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλαχτεί και να σου προτείνουμε αξεσουάρ αν χρειάζονται! 😊
Παρακαλώ απαντήστε μου όσο το δυνατόν γρηγορότερα για το τι πρέπει να πάρω καθώς θα φύγω τώρα και θα πάω στο Pet Shop για να αγοράσω τα πράγματα που θα μου πείτε. Θα φύγω κατά της 7 πάρα 15 γιαυτό σας το λέω
 
Θα πρεπει να αφαιρεσεις την κουνια και να εχεις 2 πατηθρες ανα διαμερισμα του κλουβιου.
Μια επανω και μια κατω διαγωνια,ια πρεπει να προσεχεις οι πατηθρες τοσο απο τα πλαινα του κλουβιου οσο και απο το χωρισμα στη μεση να εχουν τοσο κενο ωστε να κανει στροφη του πουλακι χωρις να βρισκει η ουτα του στα καγκελα.

Τι ειναι η κιτρινη τροφη στις ταιστρες;
 
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η κούνια είναι η αγαπημένη της και την λυπάμαι να της την βγάλω. Το κίτρινο είναι βιταμίνη συσκευασμένη την οποία όμως δεν θυμάμαι την μάρκα καθώς όταν τα περνώ τα βάζω σε ένα μπολ που έχω
[automerge]1583772032[/automerge]
Άρα μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει ακριβώς να αγοράσω. Για να ξέρω ακριβώς καθώς πρέπει να φύγω όπου νανε
 
Μπορεις να βαλεις την κουνια παλι οταν βγει το χωρισμα (προσωπικα ουτε τοτε θα την εβαζα) γιατι το πουλακι στα δεξια δεν εχει χωρο να κινειται.

Η διαταξη θα πρεπει να ειναι οπως δειχνει ο οδηγος τοποθετησης πατηθρων στην πρωτη περιπτωση των πολυ μικρων κλουβιων.
2 πατηθρες ανα διαμερισμα.
 
Οι πισω ταιστρες στην πλατη του κλουβιου,τι εχουν μεσα;
Καναβουρι. Η μία είναι για το κάθε πουλάκι. Τα δύο μικρά έχουν το ένα grill αν δεν κάνω λάθος και καρβουνακι και το άλλο την βιταμίνη που σας είπα
[automerge]1583772721[/automerge]
Μπορεις να βαλεις την κουνια παλι οταν βγει το χωρισμα (προσωπικα ουτε τοτε θα την εβαζα) γιατι το πουλακι στα δεξια δεν εχει χωρο να κινειται.

Η διαταξη θα πρεπει να ειναι οπως δειχνει ο οδηγος τοποθετησης πατηθρων στην πρωτη περιπτωση των πολυ μικρων κλουβιων.
2 πατηθρες ανα διαμερισμα.
Μπορείτε να μου απαντήσετε τι πρέπει να πάρω γιατί φεύγω;
 
Ξυλινες πατηθρες θες και σουπιοκοκκαλο στην παρουσα φαση!

Δεν χρειαζεται να εχεις ξεχωριστη μονιμη ταιστρα με καναβουρι, εχει ηδη το μειγμα σου καναβουρι λογικα.
Το grit αφου θες να πας σε αναπαραγωγη θα το αφαιρεσεις!
 
Συγνώμη αλλά κάτι δεν έπιασα σωστά. Το μείγμα μου είναι τα μπολακια που είναι στην πλατη του κλουβιου. Μετά έχω δύο θηκουλες από μπροστά. Σε κάθε μία έχω βιταμίνη στην μια και στο άλλο grit με κάρβουνο. Έχω διαβάσω ότι πρέπει πάντα να είναι στο κλουβί.. Λάθος διάβασα; Τέλος πάντων τι θα μπορώ να βάλω στην μια ταιστρα αν τελικά βγάλω το grit?
 
Το grit μπορεις να το εχεις μεσα στο κλουβι εκτος απο την περιοδο που θα ταιζουν νεοσσους.

Στις μπροστινες ταιστρες μπορεις να εχεις την αυγοτροφη και το μειγμα τους και οπου σε βολευει το grit.
Προσωπικα στην πισω πλευρα εγω θα εβαζα αυτο που δεν θα χρειαζεται να το αλλαξω συχνα ωστε να μην βαζω χερια ολη την ωρα μεσα.
 
Το grit μπορεις να το εχεις μεσα στο κλουβι εκτος απο την περιοδο που θα ταιζουν νεοσσους.

Στις μπροστινες ταιστρες μπορεις να εχεις την αυγοτροφη και το μειγμα τους και οπου σε βολευει το grit.
Προσωπικα στην πισω πλευρα εγω θα εβαζα αυτο που δεν θα χρειαζεται να το αλλαξω συχνα ωστε να μην βαζω χερια ολη την ωρα μεσα.
Δηλαδή; Τι θα χρειάζεται να βάζω που να μην θέλει συχνά αλλαγή; Άρα το grit θα το βγάλω όταν με το καλό κάνουν μωράκια. Γενικά τι χρειάζεται να έχουν μέσα στο κλουβί..
[automerge]1583774068[/automerge]
Συγγνώμη, δεν πρόσεξα την φότο που είχες ανεβάσει😓
Δεν πειράζει κανένα πρόβλημα. Οπότε μπορείτε κάντε μου την διαμόρφωση. Ευχαριστώ
 
Ασε πισω το grit για οσο καιρο θα το εχεις μεσα στο κλουβι μιας και τα σπορια ανανεωνονται πιο συχνα.
Μεσα στο κλουβι απο φαγωσιμα θα εχεις τα σπορια, την αυγοτροφη,το σουπιοκοκκαλο και το grit οταν πρεπει.
 
Ασε πισω το grit για οσο καιρο θα το εχεις μεσα στο κλουβι μιας και τα σπορια ανανεωνονται πιο συχνα.
Μεσα στο κλουβι απο φαγωσιμα θα εχεις τα σπορια, την αυγοτροφη,το σουπιοκοκκαλο και το grit οταν πρεπει.
Ναι αλλά το grit τόσο πολύ; Εμένα η σκέψη μου αρχικά ήταν να βάζω το μείγμα εκεί πίσω γιατί χωράει πολύ μείγμα και δεν χρειάζεται συνέχεια αλλαγή. Αυτός ήταν ο λόγος. Τώρα με το grit τι να κάνω να το αφαιρέσω από τώρα;
 
Απλα σου εγραψα πως θα το εκανα εγω, εσυ να το κανεις οπως σε βολευει.
Για την ωρα το αφηνεις το grit αφου δεν εχεις νεοσσους.
Οκ. Το grit θα μου γράψετε σε λίγες μέρες που θα κάνω ένα καινούργιο ποστ ποτέ πρέπει να το βγάλω . Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σας. Ποιο παλιά είχα δει την κυρία Σισσυ να κάνεις κάτι πανέμορφες διαμορφώσεις κλουβιων. Ευχαριστώ(στην Ροξ δεν θέλω να βγει η κούνια καθώς τρελενεται
. Η κούνια είναι η αγαπημένη της και την λυπάμαι να της την βγάλω.
Αφού το κορίτσι αγαπάει την κούνια της τόσο, εγώ δεν θα της την αφαιρούσα 😍
Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, δες τι προτείνω για εσάς...
3d.webp
1) Η κούνια να μεταφερθεί πιο δεξιά, τόσο όσο να μην ακουμπάει η ουρά του πουλιού στο διαχωριστικό (και ακριβώς πάνω από την χαμηλή πατήθρα).
2) Αυτή η πατήθρα να μπει στο πίσω μέρος του κλουβιού (και ίσως λίγο πιο μακριά από το πλαϊνό κάγκελο).
3) Βάλε την ποτίστρα στο πίσω μέρος ή στο πλαϊνό κάγκελο.
 
Back
Top