Φροντίδα Διαμόρφωση του κλουβιού του Σπύρου (κοκατίλ)

οικονομια του κανεις στο νερο στο φαγητο; 😀
Νερό πίνει εμφιαλωμένο και του αλλάζω κάθε μέρα... 200ml να βάλω; 😛
Οι πάνω ταϊστρες είναι τα γκουρμέ, στις κάτω έχει σπόρους και πέλλετς...
 
Νερό πίνει εμφιαλωμένο και του αλλάζω κάθε μέρα... 200ml να βάλω; 😛
Οι πάνω ταϊστρες είναι τα γκουρμέ, στις κάτω έχει σπόρους και πέλλετς...
Ποια είναι τα γκουρμέ; 😊 Έχεις Κι εσύ πέλλετς Γιώργο ε; Από ίντερνετ; Θέλω κι εγώ να του πάρω τώρα!
 
Ποια είναι τα γκουρμέ; 😊 Έχεις Κι εσύ πέλλετς Γιώργο ε; Από ίντερνετ; Θέλω κι εγώ να του πάρω τώρα!
γκουρμέ: λαχανικά του βάζω, αυγομπισκότο δικό μου, βρώμη, έξτρα σπόρους (κία κτλ) ανάλογα...
Πέλλετς πάρε ναι... Παίρνω τα Psittacus... Είναι τόσο νόστιμα, που μου ρχεται να βάλω σε γιαoύρτι και να τα φάω :)
[automerge]1561052782[/automerge]
Εμένα δεν μου αρέσει το μέρος που έβαλες την ποτίστρα...
Εγώ πάντα τη βάζω πάνω από μια πατηθρα για να διευκολυνονται...
Έχει πίσω πατήθρα... Άσε που συχνά πυκνά παίζουμε ένα γκέιμ (το ασανσέρ), οπότε πρέπει να είναι χαμηλά :)
 
Νερό πίνει εμφιαλωμένο και του αλλάζω κάθε μέρα... 200ml να βάλω; 😛
Οι πάνω ταϊστρες είναι τα γκουρμέ, στις κάτω έχει σπόρους και πέλλετς...
γιατι απο τη βρυση δε θα πιει; θα τον χαλασει; στο ειπα γιατι η ποτιστρα φαινεται αδεια στη φωτο! Καλοκαιρι, ζεστη, πινουν παραπανω νερο!
 
😀 Γιώργο ειλικρινά κι εγώ θυμώνω που τα δημητριακά μου δεν έχουν το ίδιο άρωμα με τα πέλλετ της psittacus 😁
Εμένα και η prestige μ αρέσει! 😇 Έχουμε θέμα; 🤔
 
Από άποψη μυρωδιάς μη παρεξηγηθουμε! 😂
Ειρήνη αν μυρίσεις τα πέλλετ της psittacus θα πάθεις πλάκα! Βάζω στην ταιστρα και μυρίζει όλο το σπίτι 🤩
 
Ειρήνη αν μυρίσεις τα πέλλετ της psittacus θα πάθεις πλάκα! Βάζω στην ταιστρα και μυρίζει όλο το σπίτι 🤩
Τέλεια! Θα πάρω οπωσδήποτε! Κι έψαχνα καιρό κάτι να μυρίζει ωραία και να μην ενοχλεί τον Cookie! ( Μας συγχωρείτε Γιώργο και Σπυρακο για τα άσχετα στο ποστ 😇)
 
Τέλεια! Θα πάρω οπωσδήποτε! Κι έψαχνα καιρό κάτι να μυρίζει ωραία και να μην ενοχλεί τον Cookie! ( Μας συγχωρείτε Γιώργο και Σπυρακο για τα άσχετα στο ποστ 😇)
Θα του αρέσουν πολύ. Από τη στιγμή βέβαια που θα αρχίσει να τα τρώει...ίσως τις πρώτες φορές να μην τα δοκιμάσει, αν δεν τα ξέρει... Άνοιξε λίγο τη συσκευασία και κλείνε την καλά, να μην μπαγιατεύουν...

Δεν είναι άσχετα, σιγά :)
 
Αλλαξε τον τιτλο του θέματος σε "Τι τραβας με εμενα ρε Σπυρο" (you got the reference) 😛

Μνημονιακες συνθηκες για τον Σπυρο σε τροφη και μαρτυριο της σταγονας στο νερο...

Αν συνεχισεις ετσι ως 7 Ιουλιου θα εχει πει την πρωτη του λεξη..."Κούλης" 😛
 
Η @Sissy μου υποσχέθηκε τις προάλλες ανάλυση χωροταξικού σχεδιασμού και υλικών. 🙂
Ευχαρίστως Γιώργο μου, αύριο θα το...😛μελετήσω και θα σου πω:)
*Νερό πίνει εμφιαλωμένο και του αλλάζω κάθε μέρα... 200ml να βάλω; 😛
**Οι πάνω ταϊστρες είναι τα γκουρμέ, στις κάτω έχει σπόρους και πέλλετς...
*Διαφωνώ με το να πίνει εμφιαλωμένο νερό ο Σπύρος 😉
Θα αναφέρω προσωπικό παράδειγμα σε σχέση με τα περισσότερα άλατα-νάτριο που περιέχουν τα εμφιαλωμένα νερά.
Οι Σπέτσες δεν έχουν νερό, οπότε μεταφέρουν με καράβι, από την Πελοπόννησο.
Στον οικισμό που βρίσκεται το σπίτι μας υπάρχει δεξαμενή που τροφοδοτεί τα σπίτια.
Στην οικογένεια μου χρησιμοποιούμε αυτό το νερό μόνο για μπάνιο-πλύσιμο κτλ (κάποιοι το πίνουν-πόσιμο θεωρείται αλλά είναι κάπως γλυφό).
Χρησιμοποιούμε λοιπόν εμφιαλωμένο νερό για πόσιμο και μαγείρεμα. Εμφιαλωμένο λοιπόν αποκλειστικά έβαζα στα σκυλιά και στα πουλιά.
Παρατήρησα όμως πως καθημερινά όταν έπλενα τα μπολ του νερού τους, αισθανόμουν στο χέρι μου και στο σφουγγάρι το αλάτι (=κάτι τραχύ δηλ) γύρω γύρω στις άκρες... Μια δυο τρεις κατάλαβα τι συμβαίνει και ξεκίνησα να παίρνω μαζί από την Αθήνα μερικά λίτρα νερό της βρύσης (το οποίο διατηρώ για κάποιες μέρες στο ψυγείο). Τις υπόλοιπες αναγκαστικά τους δίνω εμφιαλωμένο...
Στην Αθήνα τα τελευταία χρόνια έχουμε φίλτρο στη βρύση, πιο παλιά έβαζα κάθε βράδυ νερό σε μπολ (για το χλώριο) και το πρωί το έδινα σε σκυλάκια και πουλάκια. 🙂
**. Τα γκουρμέ προτείνω να μπαίνουν κάτω, ώστε ν΄αναγκάζεται να ανεβοκατεβαίνει πιο συχνά (φαντάζομαι πως θα του αρέσουν περισσότερο).:)
 
@Sissy, Σε ευχαριστώ για τα πρώτα σχόλια και περιμένω πώς και πώς την ανάλυση... :)

*Το νερό της βρύσης εδώ που μένω είναι πραγματικά άθλιο. Μυρίζει σα καθαριστικό τουαλέτας, τα άλατα είναι στο θεό (αν μείνουν σταγόνες στον πάγκο το βράδυ, φαίνεται μετά σημάδι άσπρο με λίγο καφέ από χώμα).
Θα έχω υπόψη μου πλένοντας την ποτίστρα, μήπως μου διέφυγε αυτή η αίσθηση που λες... Πάντως γενικά τα μεταλλικά νερά διαφημίζονται ως "χαμηλά σε νάτριο"..

**Οκ... Θα τα αλλάξω, συνολικά είναι τέσσερις οι ταϊστρες, οπότε εύκολο... (δεν του αρέσουν όλα τα γκουρμέ το ίδιο εννοείται. Για άλλα τρελαίνεται, για άλλα νορμάλ, άλλα ούτε να τα φτύσει :) )

ΥΓ... ανάλυση με τα όλα της... Βελάκια, κυκλάκια κτλ :)
 
Αλλαξε τον τιτλο του θέματος σε "Τι τραβας με εμενα ρε Σπυρο" (you got the reference) 😛

Μνημονιακες συνθηκες για τον Σπυρο σε τροφη και μαρτυριο της σταγονας στο νερο...

Αν συνεχισεις ετσι ως 7 Ιουλιου θα εχει πει την πρωτη του λεξη..."Κούλης" 😛
😂
 
Back
Top