Φροντίδα Διαπαιδαγωγηση παπαγαλων

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
σκεφτηκα οτι θα ηταν χρησιμο ενα θεμα οπου τα ποιο εμπειρα ατομα και με περισσοτερες γνωσεις στους παπαγαλους και τη συμπεριφορα τους θα μας εγραφαν πως πρεπει να συμπεριφερθει καποιος στο παπαγαλο του οταν το παρει για να μην εμφανισει καποιες ενοχλιτηκες συμπεριφορες... Οπως δαγκωμα, να μην θελει να μπει στο κλουβι του μετα τη βολτα κ. Ο. Κ...
νομιζω θα ειναι χρησιμο... Ειδικα στους νεους γονεις!
οποτε οποιος θελει... Μας γραφει παρακατω...
 
ανάλογα σε ποια ηλικία θα τον πάρει κάποιος.Αν είναι μόλις απογαλακτισμένος θα πρέπει να του δίνει ζεστές τροφε΄ς με τα δάχτυλα και να του διδάξει το step up step down.Αν θελήσει το πουλί να τεστάρει κ πατήσει δυνατά καλό είναι να το αφήσει λίγο κάτω στο πάτωμα και να εξαφανιστεί απ το δωμάτιο για 10 λεπτά χωρίς φωνές και δράματα. Το πουλί μάλλον θα το ξανακάνει οπότε πάλι το ίδιο πρεπει να γίνει. Εγώ διαπίστωσα μεγάλη αλλάγη μ αυτό... Το Hahns macaw μου έβγαλε την πίστη αλλά ο Αραραούνα και η Citron έμαθαν γρήγορα. Επίσης από μικρό να το παίρνει κάποιος με παράγγελμα απ το κλουβί και προς, με μια κουρνια..όχι κατευθείαν πάνω στο χέρι... Και γενικά τον πρωτο χρόνο της ζωής τους θέλουν πολύ κοινωνικοποιηση..
 
αυτο με το δαγκωμα δηλαδη ειναι το ιδιο που κανουμε και με τα κουταβια...ωραια.. Το εχουμε αυτο..
.. Και με την κουρνια που λες;δηλαδη καθε φορα πριν τον βγαλουμε-βαλουμε απο το κλουβι τον βαζουμε στο κλαδι και μετα τον αφινουμε; Γιατι οχι κατευθυαν στο χερι;
 
αυτο με το δαγκωμα δηλαδη ειναι το ιδιο που κανουμε και με τα κουταβια...ωραια.. Το εχουμε αυτο..
.. Και με την κουρνια που λες;δηλαδη καθε φορα πριν τον βγαλουμε-βαλουμε απο το κλουβι τον βαζουμε στο κλαδι και μετα τον αφινουμε; Γιατι οχι κατευθυαν στο χερι;
Γιατι αν αργοτερα γινει διεκδικητικός δεν μπορεις να του απαγορεύσεις να προστατεύει την περιοχή του.. Οποτε θα σε δαγκώσει.. Αρα καλυτερα να τον παιρνεις με στικ απο κ προσ το κλουβι, απο πολύ μικρο θέλει ομως
 
σωστο αυτο.. Πρεπει να ξερουμε τα ορια μας... Μεχρι που τον ενοχλουμε... Το να του ανοιξουμε την πορτα του κλουβιου για βγει πηραζει;
 
σωστο αυτο.. Πρεπει να ξερουμε τα ορια μας... Μεχρι που τον ενοχλουμε... Το να του ανοιξουμε την πορτα του κλουβιου για βγει πηραζει;
Οχι δεν πειράζει.. Μόλις απομακρυνθούν απο το κλουβι.. Αμέσως αλλάζουν στάση..
 
εγώ πάντος έχω κλουβί που ανοίγει από επάνω, οπότε και βγαλινει από εκεί και μετά έρχεται αβίαστα στο χέρι μου. το δικό μου πρόβλημα είναι ότι φωνάζει για σημασία
 
εγώ πάντος έχω κλουβί που ανοίγει από επάνω, οπότε και βγαλινει από εκεί και μετά έρχεται αβίαστα στο χέρι μου. το δικό μου πρόβλημα είναι ότι φωνάζει για σημασία
Δεν είναι όλα τα πουλιά territorial ούτε στον ίδιο βαθμό...όμως επειδή είναι μακρόβια ζώα και αλλάζουν στάση απο καιρού εις καιρόν καλό είναι να είναι stick trained για να αποφευγονται δαγκωματα απο ορμονική έξαψη πχ ...
 
Αν και έχει απόλυτο δίκιο η Σοφία, εγώ ομολογώ πως δεν επέμενα πολύ στο ραβδί κι έτσι έμαθε να βγαίνει από το κλουβί πάνω στο στάντ. Εδώ και 2 μήνες έβαζα το στάντ 2-3 μέτρα μακριά από το κλουβί και όταν του έλεγα "έλα πάνω" ανέβαινε στο χέρι μου για να πάει στο στάντ. Τις τελευταίες 3 μέρες δεν χρειάζεται καν να δει το στάντ. Μόλις του πω "έλα πάνω" και βάλω το χέρι μου, έρχεται κατευθείαν και μπορώ να τον πάω βόλτα όπου θέλω. (Εννοώ πως δεν ψάχνει το στάντ.) Επίσης αντί να τον αφήνω να ανεβάινει από το χέρι στον ώμο (κατι που δυσκολέυτηκα πολύ να αλλάξω) τις τελευταίες 3 μέρες κάθεται στο χέρι και του κρατώ ελαφρά τα δάχτυλα όταν περπατάμε. Νομίζω πως η εμπιστοσύνη κερδίζεται σιγά-σιγά.
 
Νομίζω ότι όλα είναι θέμα εμπιστοσύνης. Τον δικό μου τον έβγαλα από το κλουβί του πρώτη φορά με το χέρι μου και συνεχίζω μέχρι σήμερα και παρόλα αυτά με ακούει. Όσον αφορά το δάγκωμα να ξέρεις ότι το πουλί εφόσον σε εμπιστεύεται δεν θα σε δαγκώσει, αλλά όταν έχει όρεξη για παιχνιδάκια μαζί σου τότε να σέβεσαι την επιθυμία γιατί όντως μπορεί να σε δαγκώσει. Παρόλα αυτά εγώ μόλις πάει να με δαγκώσει λέω αχ (όπως στα μωρά) και με αφήνει κατευθείαν και με κοιτάει με απορία μήπως με πόνεσε οπότε μου δίνει φιλάκια. Επίσης το βράδυ μόλις βλέπει ότι παίρνω το σεντόνι του (με αυτό που τον σκεπάζω) πάει μόνος του μέσα στο κλουβί του.
Θέλει υπομονή - επιμονή και όλα θα πάνε καλά και θα ανταμειφθείς γι αυτό με τον καλύτερο τρόπο.
 
οταν ομως μιλαμε για παπαγαλο που δεν ειναι ταϊσμενος στο χερι; Πρεπει νατον εξημερωσομε...
οποτεπρωτα μαθενει να μην φοβατε το χερι και μετα του μαθενουμε να ανεβενει στο ξυλακι; Ή κατευθιαν στο ξυλακι;
 
παιδια...
ο πρωτος νεοσσος ειναι 38 ημερων και ο δευτερος 37 ημερων...
απο ποσο ημερων μπορουν να κανουν το πρωτο τους μπανιο; Με ποιο τροπο ειναι καλυτερα ωστε να ειναι μια θετικη εμπειρια; Με ψεκασμα ή σε ενα ριχο πιατο;
 
Αγγελε αν τα εχεις σε ζεστο και προφυλαγμενο δωματιο δοκιμασε να τους δωσεις ενα ρηχο μπολ με νερο να δεις τι θα κανουν... :):D αν δεν ενδιαφερθουν καθολου δοκιμασε μονο μερικες ψεκασιες με νερο για να δεις πως θα αντιδρασουν. Δεν χρειαζεται νομιζω να τα παραμουσκεψεις ακομη, δηλαδη να μην τρεχει το νερο ποταμι απο πανω τους. 😉
 
τα εχω στο σαλονι με σταθερη θερμοκρασια 20 βαθμους...
θα βγαλω τα δυο μεγαλα μονο... Αν ειναι, σε θερμοκρασια δωματιου το νερο ετσι...
να βαλω και μηλοξιδο;
 
δεν νομιζω πως βγηκα τοσο οff... Το θεμα μου ειναι να κανω θετικη εμπειρια την πρωτη επαφη με το νερο...
 
σκεφτηκα οτι θα ηταν χρησιμο ενα θεμα οπου τα ποιο εμπειρα ατομα και με περισσοτερες γνωσεις στους παπαγαλους και τη συμπεριφορα τους θα μας εγραφαν πως πρεπει να συμπεριφερθει καποιος στο παπαγαλο του οταν το παρει για να μην εμφανισει καποιες ενοχλιτηκες συμπεριφορες... Οπως δαγκωμα, να μην θελει να μπει στο κλουβι του μετα τη βολτα κ. Ο. Κ...
νομιζω θα ειναι χρησιμο... Ειδικα στους νεους γονεις!
οποτε οποιος θελει... Μας γραφει παρακατω...


Aυτό είναι το αρχικό θέμα και ας μείνουμε σε αυτό
 
Δεν κάνει τίποτα Άγγελε2 εάν είναι άνοιξε ένα νέο θέμα για την πρώτη επαφή με το νερό να το συζητήσουμε εκεί
 
Back
Top