Φροντίδα Διαρκής συμβίωση "δεμένου" ζευγαριού καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dread05
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Τι άποψη έχετε για την συμβίωση στο ίδιο κλουβί ζευγαριού καναρινιών που αποδεδειγμένα είναι δεμένο (bonded pair); Στην περίπτωση μου πιστεύω ότι ο χειμώνας που πέρασαν σε χωριστά κλουβιά πιο πολύ ζημιά έκανε (κυρίως στην κανάρα) παρά καλό.
 
Τι άποψη έχετε για την συμβίωση στο ίδιο κλουβί ζευγαριού καναρινιών που αποδεδειγμένα είναι δεμένο (bonded pair); Στην περίπτωση μου πιστεύω ότι ο χειμώνας που πέρασαν σε χωριστά κλουβιά πιο πολύ ζημιά έκανε (κυρίως στην κανάρα) παρά καλό.
Είναι λάθος κατά τη γνώμη μου η συνύπαρξη ενός ζευγαριού στο ίδιο κλουβί, όλο το χρόνο.
Η συντροφικότητα στα καναρίνια σε αντίθεση με κάποια άλλα όντα (και ο άνθρωπος μέσα σ' αυτά) δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη και συνεπώς δημιουργούνται προβλήματα.
Από το να διεκδικούν ακόμη και τα απαραίτητα το ένα από το άλλο (φαγητό, χώρο, κυριαρχία) μέχρι να μην προσφέρουν τα αυτονόητα όταν οι καταστάσεις το απαιτήσουν (ζευγάρωμα, αναπαραγωγή κλπ).
Η καλύτερη θέση για δυο καναρίνια διαφορετικού φύλου είναι μόνο η οπτική επαφή από απόσταση σε διαφορετικά κλουβιά.
Έτσι και τις ωδικές ικανότητες του αρσενικού θα απολαμβάνεις αλλά και τις χαρές κάθε εποχής, κυρίως της αναπαραγωγής δεν θα χάσεις...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Το μόνο αρνητικό που εγώ βλέπω, έχω ακούσει αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει είναι ότι αν είναι συνεχώς μαζί ο αρσενικός τη βατευει συνεχώς με αποτέλεσμα να έχει αδύναμο σπέρμα και στην αναπαραγωγή να δίνει ασπορα αυγά...
 
Το οτι μπορει να ειναι αρκετα δεμενα δεν έχει να κανει με τον ορο "Bonded pair". Αυτόν τον όρο τον χρησιμοποιούμε σε είδη τα οποία είναι αυστηρά μονογαμικά που άπαξ και δέσει ενα ζευγάρι δεν χωρίζοντε ούτε τα χωρίζουμε εμείς. Τα καναρινακια είναι πολυγαμικα, ίσως θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι κάπως " ελευθέρων ηθών ".

Αν είναι τα συγκεκριμένα τόσο ταιριαστο ζευγάρι μπορείς στην αναπαραγωγή να τα βάζεις πάντα μαζί.

Τι συνέβη και έγραψες οτι ο χειμώνας που πέρασαν σε χωριστό κλουβί έκανε κακό στο θηλυκό?
 
Back
Top