Ασθένειες Διαρροια στο Γιουτζι-ringenck

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα και χρονια πολλα!
Εχτες το πρωι ειχα ενα προβληματακι με το Γιουτζι μου.
Απο το πρωι ειχε διαρροια, το μονο που εβγαζε ηταν υγρο και τιποτε αλλο. Του εβγαλα αμεσως το κυπελακι του με το μηλο και το χυμο μανταρινι. Ολη την ωρα δεν ειχε χασει τη διαθεση του αλλα ουτε και την ορεξη του, εφαγε κανονικα. Επειδη εγω επρεπε να φυγω εκτος Αθηνας, ειπα στη μητερα μου να παρακολουθει τον μικρο. Οι κουτσουλιες του εγιναν κανονικες και σημερα που γυρισα απ'οτι βλεπω ειναι κανονικες.
Τι να εφταιγε; Το οτι εφαγε μανταρινι;
 
Είναι πολύ πιθανόν η διάρροια να οφείλεται στον χυμό μανταρινιού... Επειδή δεν είναι συνηθισμένος ο οργανισμός του ακόμα.
Παρακολουθήστε τον λιγάκι ακόμα για σιγουριά. :)
 
Αναστασια μου δεν εχει τωρα κατι που να με ανησυχει, ειναι καλα αλλα δεν ειχε χασει καθολου την φορμα του οσο ειχε διαρροια. Τον παρακολουθω βεβαια καθε λιγο και λιγακι...
 
Ιωάννα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, και μήλο και μανταρίνι χυμό λογικό να είναι υδαρές οι κουτσουλιές του. Όλα με μέτρο πάντα 😉
 
Ιωάννα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, και μήλο και μανταρίνι χυμό λογικό να είναι υδαρές οι κουτσουλιές του. Όλα με μέτρο πάντα 😉
Αληθεια; Γιατι και τωρα που εφαγε μηλο αλλαξαν παλι λιγο. Με εχει πιασει φοβος μην τον χασω.
Βεβαια διαθεση εχει, δεν φαινεται καθολου αρρωστος.
 
Όλα με μέτρο Ιωάννα, δεν χρειάζεται να δίνεις υποβολικές ποσότητες για να πάρει βιταμίνες κτλ. Καλύτερα λίγο και σε συχνά διαστήματα.
 
Μα το φρουτο του το δινω μια φορα τη μερα, καθε μερα. Ειναι πολυ; Μηπως να το δινει ανα 2 η 3 μερε;
Του δινω γυρω στα 6 καρεδακια μηλο και 1-2κομματακια απο το μανταρινι.
Αλλα τωρα μου εχουν βγει οι φοβιες για το πουλι, ακουω, η νομιζω οτι ακουω χτυπημα οταν αναπνεει.
Βεβαια αν δω τιποτα περιεργο θα παρω τηλ τον πτηνιατρο που μου εδωσες και σε ευχαριστω πολυ!
 
Ιωαννα οταν κατι σε ανησυχει οπως πολυ υδαρες κουτσουλιες μην του δινεις εκεινη την ημερα η και την επομενη φρουτα η λαχανικα.

Σε τετοια περιπτωση μπορεις να του δωσεις λιγο βρασμενο ρυζι και να δεις αν αλλαζει κατι.
 
Αυριο θα του βρασω λιγο ρυζακι τοτε και φρουτο οταν γινουμε καλα ξανα!
 
Ιωαννα μου περαστικα στον μικρουλη σου. Μαλλον απο το μανταρινι πρεπει να ηταν. Το μηλο ειναι πιο στερεα τροφη. Μην ανησυχεις ομως!
 
Μακαρι να μην ειναι τιποτα.Αυριο παλι που θα αλλαξω την αμμο του θα το παρακολουθησω καλυτερα!
 
Δωσ'του λιγο ρυζακι οπως λεει ο Ανεστης και ολα θα πανε καλα! Πες και αυριο την εξελιξη.
 
Ναι,θα σας πω αυριο πως τα πηγαινει ειδικα μετα το ρυζακι!
 
Καλό θα είναι να μην του αφήνεις το χυμό στο κύπελλο του. Εγώ του δίνω, πίνει όσο θέλει και αυτό ήταν. Δεν του το βάζω να το έχει για ώρα με αποτέλεσμα να πιει αρκετή ποσότητα.
 
Εγω Κωνσταντινε του το ειχα αφησει απο το απογευμα και ξεχαστηκα να το βγαλω,ισως ηπιε πρω πρωι και τον πηγε... Τσιρλιπιπι!
Εχει φτιαξει ομως απο χτες το μεσημερακι.
 
Back
Top