Ασθένειες Διαρροια στο cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης hgemwn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

hgemwn

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Italia
Καλησπερα σε ολους! Σημερα παρατηρησα πως τα κοπρανα του παπαγαλου μου ηταν υγρα(σαν νερο). ειχαν λιγο πρασινο την πρωτη φορα και την δευτερη ειχαν λιγο αιμα! Το πουλι ομως παραμένει δραστηριο! Εβαλα εδω και δυο μερες υδροδιαλυτες βιταμινες που μου εδωσε ο πετσοπας για την πτεροροια καθως μου ειπε οτι ειναι και η περιοδος που θα αρχιζουν να πεφτουν τα φτερα. Οφειλω να ομολογησω οτι δεν την εχει πιει και πολυ!
καμια ιδεα;
 
Δεν αλλαξα απολυτως τιποτα! Την τροφη του δηλαδη και φρουτα. (μπανανα και μανταρινι)το μονο που του εβαλα επιπλεον ειναι η βιταμινη για την πτερορροια.
 
Η ποσότητα βιταμίνης ήταν σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως; Μήπως έφαγε πιο πολλά φρούτα με αποτέλεσμα υδαρές κουτσουλιές; Ημερομηνία λήξεως στο σκεύασμα είναι η σωστή;
 
εβαλα μονο 5 σταγονες ενω στο σκευασμα ελεγε 15!φρουτα ειμαστε ακομα στο αρχικο σταδιο και αυτο αν του τα δωσω απο το στομα μου διαφορετικα τρωει μονο τις φλυδες(to εσωτερικο της φλουδας).ημερομηνια ληξης ακομα εχει ενα χρονο...
 
φρουτα ειμαστε ακομα στο αρχικο σταδιο

Πολύ πιθανόν να οφείλονται σ' αυτό οι υδαρές κουτσουλιές αφού ο οργανισμός του δεν έχει συνηθίσει ακόμα... Τα φρούτα περιέχουν αρκετή ποσότητα νερού. 😉

και αυτο αν του τα δωσω απο το στομα μου διαφορετικα τρωει μονο τις φλυδες

Τα πουλιά δεν κάνει να έρχονται σ' επαφή με το ανθρώπινο σάλιο... Να του δίνεις το μέρος του φρούτου που δεν έχει έρθει σε επαφή με το στόμα σου. :)

ειχαν λιγο πρασινο την πρωτη φορα και την δευτερη ειχαν λιγο αιμα!

Είσαι σίγουρος ότι ήταν αίμα; Οι κουτσουλιές είναι ανάλογες με το τι είδους τροφές έχει καταναλώσει το πουλί. 😉
 
μπορω να πω οτι ειμαι σχεδον σιγουρος! Αν και τωρα παρατηρω οτι οι κουτσουλιες του ειναι προς το καλυτερο... Οσο για τροφη απο το στομα μου δεν το ηξερα! Σευχαριστω πολυ...
και μια ερωτηση:οταν θελω να τον τιμωρησω για κατι τι μπορω να κανω;
 
οταν θελω να τον τιμωρησω για κατι τι μπορω να κανω;

Σε καμία περίπτωση δεν αρχίζεις να του φωνάζεις ή να τον βαρέσεις ή
δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. 😉

Η τιμωρία είναι ανάλογη και του "παραπτώματος", σε τι ακριβώς αναφέρεσαι;
Όταν σε δαγκώνει; Όταν φωνάζει συνέχεια; Τι ακριβώς; :)
 
οταν ειναι στο κλουβι κατεβαινει στον πατο και κανει χχχχχχ απο τα ρουθουνια! Οταν με βλεπει και πλησιαζω στο κλουβι ανεβαινει στην πορτα και προσπαθει να με δαγκωσει κανοντας χχχχχ. Μεχρι τωρα του εχω φωναξει μεχρι και σημερα που τον εκλεισα μεσα στο κλοουβι και δεν του δινω σημασια. Αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο... Το λυπαμαι να πω την αληθεια γιατι με κοιταει σαν λυπημενος...
 
Πόσο καιρό τον έχεις στην κατοχή σου; Α τον πήρες πρόσφατα τότε λογικό είναι να σε φοβάται και να σου κάνει χχχχ... Προσπαθεί να προστατευθεί και να αμυνθεί. 😉
Ο καλύτερος τρόπος για να το "ξεπεράσει" είναι να κάνεις υπομονή και να του δώσεις αρκετό χρόνο για να συνηθίσει το περιβάλλον του και την παρουσία σου. Να ασχολείσαι μαζί του αρκετές ώρες και προσπάθησε να του δώσεις κάποια λιχουδιά (το χέρι σου να είναι έξω απ' το κλουβί και όχι μέσα) μιλώντας του γλυκά και ήρεμα. Σε καμία περιπτωση μην επιχειρήσεις να βάλεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί για να τον πιάσεις ή να τον χαϊδέψεις, θα κάνεις χειρότερα τα πράγματα. Το χέρι σου θα μπαίνει μέσα στο κλουβί για να κάνεις μόνο τα απαραίτητα (αλλαγή τροφής, νερού κτλ).
Επίσης μην επιχειρήσεις να τον αφήσεις εκτός κλουβιού, αφού σε φοβάται ακόμα το πιο πιθανό είναι να κάτσει σε ένα ψηλό σημείο και να μην κατέβει κάτω και να τον κυνηγάς μετά. 😉

*Ξέχασα να σου πω πριν... Τώρα που έχει διάρροια μην του δίνεις πολλά πολλά (τροφές). Δίνε του μόνο την βασική του τροφή και καμιά πολυβιταμίνη στο νερό του. Βάλε στον πάτο λευκό χαρτί ή χαρτί κουζίνας για να παρατηρήσεις καλύτερα τις κουτσουλιές του. Αν δεις ότι είναι καλύτερα τότε μην ανησυχείς, απ' τα φρούτα πρέπει να ήταν. :)
 
τον εχω απο τον νοεμβριο! Ολη την μερα ειναι πανω μου,τον χαιδευω παιζουμε, απλα καποεις στιγμες κατεβαινει κατω και μετα κανει οασα προανεφερα πιο πανω. Ερχεται μονος του, ανεβαινει στο χερι μου. Γιαυτο δεν μπορω να καταλαβω ουτε γιατι το κανει ουτε πως μπορω να τον τιμωρησω για να μην το ξανακανει. (σημερα με τσιμπησε αρκετα βαθια)
 
Δεν είναι όλες οι στιγμές ίδιες και για τα πουλιά...υπάρχουν στιγμές που δεν σηκώνουν πολλά πολλά και θέλουν να χαλαρώσουν. :) Ίσως δεν θέλει χάδια εκείνη την ώρα ή έκανες κάτι που δεν το ήθελε...🙄
 
*Ξέχασα να σου πω πριν... Τώρα που έχει διάρροια μην του δίνεις πολλά πολλά (τροφές). Δίνε του μόνο την βασική του τροφή και καμιά πολυβιταμίνη στο νερό του. Βάλε στον πάτο λευκό χαρτί ή χαρτί κουζίνας για να παρατηρήσεις καλύτερα τις κουτσουλιές του. Αν δεις ότι είναι καλύτερα τότε μην ανησυχείς, απ' τα φρούτα πρέπει να ήταν. :)
Γνώμη μου είναι να δώσει πρεβιωτικό στο νερό και όχι πολυβιταμίνη:)
Probi-zyme (Orlux)
 
θα αρκεστω σαυτο που ειπες"oλες οι στιγμες δεν ειναι ιδιες". Δεν θα διαφωνησω καθολου. Καμια μεθοδος τιμωριας;
 
Κοίτα, αν δεν το κάνει συνέχεια μην κάνεις τίποτα, απλά άστον για λίγη ώρα! Θα έρθει σε εσένα για να παίξετε όταν θα έχει όρεξη! 😉

Τώρα αν το κάνει συνέχεια μπορείς να τον βάζεις στο κλουβί του και να φεύγεις από τον χώρο, έτσι θα καταλάβει πως με τέτοια συμπεριφορά δεν καταφέρνει τίποτα.
Όταν σε δαγκώνει ή κάνει χχχχ μην αντιδράς καθόλου, ούτε φωνές, ούτε τίποτα. Γιατί θα του δίνεις το κίνητρο να το κάνει ξανά και ξανά αφού βλέπει πως το "κόλπο" του πιανει!
 
θα αρκεστω σαυτο που ειπες"oλες οι στιγμες δεν ειναι ιδιες". Δεν θα διαφωνησω καθολου. Καμια μεθοδος τιμωριας;

Τιμωρία; Ποτε δεν τιμωρούμε ενα πουλί, ούτε με σωματική επιβολή, ουτε με στέρηση φαγητού.

Μπορείς όμως κάλιστα να το "διαπαιδαγωγήσεις".:) Διάβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.5707/
 
georgina εχεις απολυτο δικιο. Δεν ειπα ουτε να το χτυπησω ουτε τιποτα απο αυτες τις μεθοδους που ειμαι και εγω αντιθετος... Πολυ καλο το ενθετο.
 
Back
Top