Φροντίδα Διαρρύθμιση κλουβιού hagen vision small

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Καλησπερα...
Εχω ενα κλουβι hagen vision το small και θα ηθελα να ρωτησω τι εχω καν λαθος στο κλουβι και τι θα πρεπει να προσυεσω και τι να αφαιρεσω
Ευχαριστω. Το κλουβι ειναι το εξης:
[automerge]1544700088[/automerge]
Αλλη μια φωτο απο μπροστα
 

Συνημμένα

  • IMG_20181213_131159_600x800.webp
    IMG_20181213_131159_600x800.webp
    58,5 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20181213_131209_800x600.webp
    IMG_20181213_131209_800x600.webp
    27,1 KB · Προβολές: 50
  • IMG_20181213_131144_600x800.webp
    IMG_20181213_131144_600x800.webp
    53 KB · Προβολές: 46
Τελευταία επεξεργασία:
Καταρχας θα αφαιρεσουσα το υφασματινο που κρεμεται οπως σου ειπαμε και στο αλλο θεμα, θα αφαιρουσα τη καμπανα τη μεταλλικη.
Επισης να βαλεις ξυλινες πατηθρες απο φυσικο ξυλο και να βγαλεις τις πλαστικες! Πολλα μπολακια βλεπω, που χρησιμευουν ολα αυτα; ηλιοσπορους σκετους δε δινουμε στα πουλια γιατι βλεπω σε μια ταιστρα μονο ηλιοσπορους!
 
Καλησπέρα :)
Οι πατήθρες (η μπλέ και η κίτρινη) είναι λάθος τοποθετημένες.
Πρέπει να μπούνε δεξιά και αριστερά του κλουβιού για να έχει περισσότερο χώρο το πουλάκι.
Επίσης καλό είναι να τις αντικαταστήσεις με ξύλινες και στρογγυλές γιατί είναι καλύτερο για τα ποδαράκια του.

*Νομίζω το προηγούμενο κλουβί ήταν μεγαλύτερο; Ή ιδέα μου είναι;
 
Αυτή την ξύλινη κατασκευή αφαίρεσέ τη γιατί πιάνει πολύ χώρο. Για τις πατήθρες σου είπε η Ηλέκτρα @ilie mp. Γιατί δεν χρησιμοποιείς τα είδη υπάρχοντα σκεύη για τροφή και νερό, για να κερδίσεις και άλλο χώρο; Το μπανάκι το βάζουμε για 15-20 λεπτά και μετά το αφαιρούμε.Αν θέλει να κάνει μπάνιο θα μπει. Ο ηλιόσπορος δεν κάνει καλό και προτιμότερο είναι να μην προσφέρεται σαν βασική τροφή. Εγώ τον έχω κόψει στα δικά μου εδώ και 1 χρόνο. Το κλουβάκι είναι σχετικά μικρό οπότε πρέπει να εκμεταλλευτείς το κάθε διαθεσιμό εκατοστό.
 
Αυτή την ξύλινη κατασκευή αφαίρεσέ τη γιατί πιάνει πολύ χώρο. Για τις πατήθρες σου είπε η Ηλέκτρα @ilie mp. Γιατί δεν χρησιμοποιείς τα είδη υπάρχοντα σκεύη για τροφή και νερό, για να κερδίσεις και άλλο χώρο; Το μπανάκι το βάζουμε για 15-20 λεπτά και μετά το αφαιρούμε.Αν θέλει να κάνει μπάνιο θα μπει. Ο ηλιόσπορος δεν κάνει καλό και προτιμότερο είναι να μην προσφέρεται σαν βασική τροφή. Εγώ τον έχω κόψει στα δικά μου εδώ και 1 χρόνο. Το κλουβάκι είναι σχετικά μικρό οπότε πρέπει να εκμεταλλευτείς το κάθε διαθεσιμό εκατοστό.
Οταν βαζω την τροφη κατω δεν παει να φαει επισης το πχνιδι το φασματικο το αγορασα εχθες.. Επισης η ξυληνα πατηθρα που πηρα δεν στεκοταν κ κουνιοταν και εστι την αλλαξα. Τους ηλιοσπορους μου ειπαν πως ειβαι απαρετοιται γιατι ειναι η βασικη του τροφη κα αν βγει το πουλι θα πεθανει. Αμα δεν ειν στην ξυλινη κατασκευει οταν παω να τον ανεβασω στο χερι μου δαγκωνει ενω οταν ειναι απανω ριναι μια χαρα. Επισης την εχει συνηθησει και αμα του την βγαλω μπορει να παθει καταθληψει πιστευω.
 
Οταν βαζω την τροφη κατω δεν παει να φαει επισης το πχνιδι το φασματικο το αγορασα εχθες.. Επισης η ξυληνα πατηθρα που πηρα δεν στεκοταν κ κουνιοταν και εστι την αλλαξα. Τους ηλιοσπορους μου ειπαν πως ειβαι απαρετοιται γιατι ειναι η βασικη του τροφη κα αν βγει το πουλι θα πεθανει. Αμα δεν ειν στην ξυλινη κατασκευει οταν παω να τον ανεβασω στο χερι μου δαγκωνει ενω οταν ειναι απανω ριναι μια χαρα. Επισης την εχει συνηθησει και αμα του την βγαλω μπορει να παθει καταθληψει πιστευω.
Αυτό για τους ηλιόσπορους το έχουμε συζητήσει ξανά και ο Γιάννης σου είπε ότι δεν ισχύει. Και ο δικός μας εκτροφέας εδώ μου τόνισε να του βάζω μισή τροφή για κοκατιλ και μισή για μπατζι ώστε να υπάρχουν στην ταιστρα ελάχιστοι ηλιόσποροι. Διάβασε εδώ μέσα όσα περισσότερα θέματα μπορείς και ρωτά για ό,τι δεν γνωρίζεις. Ο άνθρωπος που σου το πούλησε είναι εμφανές ότι δεν έχει τις κατάλληλες γνώσεις αλλιώς δεν θα έκοβε τα φτερά του πουλιού, δεν θα σου συνιστούσε να το πιάσεις και να το βγάλεις έξω κτλ κτλ κτλ. Βέβαια είναι στο χέρι σου να εμπιστευτείς εσύ όποιον θέλεις.
 
Οταν βαζω την τροφη κατω δεν παει να φαει επισης το πχνιδι το φασματικο το αγορασα εχθες.. Επισης η ξυληνα πατηθρα που πηρα δεν στεκοταν κ κουνιοταν και εστι την αλλαξα. Τους ηλιοσπορους μου ειπαν πως ειβαι απαρετοιται γιατι ειναι η βασικη του τροφη κα αν βγει το πουλι θα πεθανει. Αμα δεν ειν στην ξυλινη κατασκευει οταν παω να τον ανεβασω στο χερι μου δαγκωνει ενω οταν ειναι απανω ριναι μια χαρα. Επισης την εχει συνηθησει και αμα του την βγαλω μπορει να παθει καταθληψει πιστευω.
δε θα παθει τιποτα το πουλακι... Ουτε θα πεθανει αν βγαλεις τους ηλιοσπορους ουτε καταθλιψη θα παθει!
και φυσικα δεν ειναι η βασικη τους τροφη! Ποιος στα ειπε αυτα τα πραγματα;
 
δε θα παθει τιποτα το πουλακι... Ουτε θα πεθανει αν βγαλεις τους ηλιοσπορους ουτε καταθλιψη θα παθει!
και φυσικα δεν ειναι η βασικη τους τροφη! Ποιος στα ειπε αυτα τα πραγματα;
Ο εκτροφεας μου.. Να του το βγαλω υο ξυλο; Τωρα που προσπαθησα μετα με δαγκωνε και οταν ανεβαινε στο ξυλο του ηταν οκ
 
ποιος ειναι ο εκτροφεας που πηρες το πουλακι;
Κυριος Χριστος λεγετε και το πηρα απο το μαγαζι ωκεανος που μου ειπε οτι ειναι ηρεμο σιγουρα και δεν με ενημερωσε απο την πρωτη μερα τι να κανω
 
Κυριος Χριστος λεγετε και το πηρα απο το μαγαζι ωκεανος που μου ειπε οτι ειναι ηρεμο σιγουρα και δεν με ενημερωσε απο την πρωτη μερα τι να κανω

τι να σου πω! Εμεις απο τη μερια μας θεωρω οτι σου ειπαμε τι πρπεει να κανεις! απο κει και περα κατσε και διαβασε και στο φορουμ τα θεματα και τα αρθρα που υπαρχουν ! Θα σου λυθουν πολλες αποριες!
 
Του εβγαλα τους ηλιοσπορους... Του εβγαλα το ασπρο... Την κατασκευη λεω να την αφησω γιατι μετα το κουβι θα ειναι ππλυ αδειο. Το φαει το μετεφερα στην ταιστρες κατω οπως μου ειπατε της πατηθρες πως πρεπει να της βαλω επειδη δεν καταλαβα;
 
Μιχαλη καλησπερα. ειναι πολη σημαντικο οπως σου ειπαν και τα μελη, να μελετησης θεματα του φορουμ, και αθρα σε σχεση με τις συνηθειες αναγκες διατροφη υγεια διαβιωση, εστω ακομα και εγκυκλοπαιδια για να εχεις μια αποψη. Οι ερωτησεις σου ειναι παντα καλοδεχουμενες. Θα χαρω πολη αν μας εκπληξης θετικα
 
Back
Top