Φροντίδα Διαστάσεις κλουβιού για budgie;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giotaki28
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ καλή επιλογή κλουβιού. Να της πάρεις και ένα σουπιοκόκκαλο μαζί με το νέο κλουβί. Δεν σκέφτεσαι για δεύτερο;
Και επίσης πια τροφή της δίνεις;
 
εχω παρει σουπιοκοκκαλο... Προς το παρον δεν σκεφτομαι για 2ο εκτος αν θα πρεπει, που θα μου πειτε παλι εσεις την αποψη σας. Τροφη της εδινα χυμα αλλα τωρα δινω τη συσκευασμενη τη hobby first king budgie mix.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κοίτα καλό είναι να τα έχουμε ζευγάρι γιατί είναι κοινωνικά πουλιά και νιώθουν μεγαλύτερη οικειότητα το ένα με το άλλο. Και όταν το πουλί μας δεν είναι εξημερωμένο νομίζω πως επιβάλλεται να του έχουμε ένα ταίρι. Αν έχεις την καλοσύνη ανέβασε μια φωτογραφία από τους σπόρους που περιέχει η τροφή της.
Και για περισσότερες πληροφορίες συμβουλέψου και το άρθρο μας : https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγαλάκια-budgie-budgerigar.44591/
 
Οκ μια χαρά φαίνεται το μείγμα για το πουλί, συνέχισε το. Σου παραθέτω και ένα κατάλογο με τροφές που μπορείς να του δώσεις : https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165
Και μια καλή λιχουδιά επίσης είναι τα τσαμπιά millet, να τα προτιμήσεις. millet_custom-2eaf52b1cfd8315bebbd3dab5ae2ab259e6cce58-s800-c85.jpg
 
Για εμένα καλύτερα να βάλεις τις μεγάλες πατήθρες όπως ήταν αρχικά. Δηλαδή μια ψηλά και μια χαμηλά και μετά να εφαρμόσεις τα παιχνίδια. Επίσης αυτό το στικακι που έχεις εκεί πιασμένο μην το ξανά δώσεις.
Και όσο πιο ψηλά μπορείς να το έχεις τόσο το καλύτερο. Νιώθουν ασφάλεια έτσι.
 
Για εμένα καλύτερα να βάλεις τις μεγάλες πατήθρες όπως ήταν αρχικά. Δηλαδή μια ψηλά και μια χαμηλά και μετά να εφαρμόσεις τα παιχνίδια. Επίσης αυτό το στικακι που έχεις εκεί πιασμένο μην το ξανά δώσεις.
Και όσο πιο ψηλά μπορείς να το έχεις τόσο το καλύτερο. Νιώθουν ασφάλεια έτσι.
.. Εβαλα τις πατηθρες μια πανω μια πιο χαμηλα, κ την κουνια καπου στη μεση. Πηγαινει σημερα στην κουνια κοντα και χτυπαει τα φτερα της πολυ επιμονα, σημαινει κατι αυτο; Κ εκτος απο αυτο οταν πηγαινω κοντα της φευγει κ παει πιο περα στην αλλη πλευρα της πατηθρας, παιζει να φοβηθηκε που βαλαμε κρεμα χτες;
 
Γιώτα το κλουβί είναι τέλειο. :) Ακόμη και για δεύτερο πουλάκι αν το αποφασίσεις αργότερα έχει χώρο. Η διαγώνια πατήθρα δεν είναι σωστή κατά τη γνώμη μου. Θα έβαζα 2 μικρότερες πατήθες κατά το πλάτος του κλουβιού, μια σε κάθε πλευρά της πόρτας και σε διαφορετικό ύψος τη μια απο την άλλη σε τέτοια απόσταση απο τα πλαϊνά κάγκελα ώστε όταν κάνει πλήρη περιστροφή το πουλί πάνω στην πατήθρα να μην χτυπάει την ουρά του στα κάγκελα. Θα δεις ότι θα πετάει για να πάει απο τη μια στην άλλη κι αυτό είναι η καλύτερη γυμναστική για να είναι το πουλάκι υγιές.

Το σταντ δεν είναι καλή λύση. Θα διάλεγα ένα σταθερό έπιπλο στο ύψος του κορμού σου, ούτε πιο ψηλά ούτε πιο χαμηλά.

εντιτ: το στικ δεν το χρειάζεται, δεν είναι πολύ υγιεινό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ καλύτερα! Πετάει λίγο απο τη μία στην άλλη; Έχεις πάντως περιθώριο για να ανοίξεις την απόσταση καναδυό κάγκελα και απο τις δύο πλευρές. Αν πετάει ήδη έτσι απο τη μια στην άλλη είναι μια χαρά. 👍
 
Πολύ καλύτερα! Πετάει λίγο απο τη μία στην άλλη; Έχεις πάντως περιθώριο για να ανοίξεις την απόσταση καναδυό κάγκελα και απο τις δύο πλευρές. Αν πετάει ήδη έτσι απο τη μια στην άλλη είναι μια χαρά. 👍
ναι ναι πεταει. Μια χαρα!
 
Back
Top