Φροντίδα Διαστάσεις κλουβιού για cockatiel - ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης krisos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

krisos

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
εχω παρει κλουβι 1,70υψος πλατος 70 βαθος 68 με χορισμα στην μεση για cocadil kai reck neck!einai kales oi diastaseis?
 
εχω παρει κλουβι 1,70υψος πλατος 70 βαθος 68 με χορισμα στην μεση για cocadil kai reck neck!einai kales oi diastaseis?

Βρε παιδια συγνωμη (δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο).

Ειστε σε μια παρεα και μαλιστα για πρωτη φορα.Ζητατε απο καποιους να ασχοληθουν με εσας και να σας απαντησουν.
Πεστε βρε παιδια μια "καλησπερα" ενα "γεια σας" σαν πρωτο μηνυμα που ειναι.
Τοσο δυσκολο ειναι πια αυτο;. Λετε να ειμαι εγω τοσο "στραβος" που σκεφτομαι ετσι;
 
Φίλε Αλέξη μην το παίρνεις τόσο στραβά! Συμφών μαζί σου... Μια καλησπέρα είναι του θεού αλλα Οποιος δε γραφει καλησπέρα μπορεί να μη γνωρίζει πως λειτουργεί ενα Φόρουμ και να την πεί μετα! Ας πούμε ενα άλλο θέμα που ενας κάνει copy paste και στέλνει καλως όρησες σε 10 ατομα... Δεν είναι λάθος και αυτό; Οπότε δικιο και άδικο έχουν όλοι... Τωρα στο θέμα μας.. Καλως όρησες kristo γραψε αν θές και το όνομα σου για να σε φων'αζουμε με αυτο και οχι με το nickname.. Δεν ξέρω να σου πω απο διαστάσεις αλλά θα σε ρωτήσω κάτι άλλο:Γιατι θέλεις να πάρεις δύο πουλιά;Εγώ πάντως δεν θα έπερνα δυο διαφορετίκα είδη και με χώρισμα στη μεση...Φόβάμαι πως θα έχω τρελλή φασαρία μονο και μόνο απο τις ζήλιες... Θα πρέπει ν' αφιερώνεις στο καθένα τον χρόνο του! Εχεις τόσο χρόνο; Τωρα μπορεί και να μην συμβεί τιποτα και όλα να κυλήσουν ομαλά... Και διαφορετίκα να έπερνα πουλιά πιστεύω θα τα είχα σε διαφορετικά κλουβιά! Και μιλάμε για παπαγάλους που θέλουν και ειδικη μεταχειρηση και αποκλειστικότητα πολλές φορές! Αν ασχολείσαι περισσότερο με το κοκατίλ μπορεί να χαλιέται ο ρικνεκ.. Και το αντίθετο! Δε ξερω φιλαράκο η τελική απόφαση δική σου! Πραγματικά μπορεί να κάνω λάθος οπότε κάποιος εμπειρότερος να μας διαφωτήσει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
οκ Γεια σας. Τα εχω παρει ηδη!(τα δυο ηδη)Απο την αλλη δεν μπορεις να γεμισεις απο κλουβια το σπιτι σου,θα προσπαθησω, να εχω το ιδιο χρονο και στα δυο αν και δεν ειναι τοσο κοινωνικα τα reck neck ειναι ακομα φοβισμενα! Ειναι πιο εξυπνα απο cockatiel και εχουν πιο ομαλο πεταγμα! Το καθε ενα εχει την χαρη του! Απο ζηλιες:μονο τα cockatiel και παλι ο αρσενικος. (τα εχω και πιο πολυ καιρο τα cockatiel )γενικος ειναι ηρεμα μεταξυ τους αρκει να μην πλισιαζοντε, αφησα τον jojo και πηγε στο κλουβι τον reck neck και η θυλικια πηγε και το δαγκωσε το ποδι! Τα reck neck 2 ειναι σε κλουβι περιπου 45χ45χ50 μικρο νομιζω! Απο τροφες δεν τρωνε διαφωρα, δεν εχουν (πικιλια, τους δεινω ενοειτε αλλα δεν) ευχαριστω περιμενω σχόλεια
 
φιλε μου δεν εχω καταλαβει ποσα πουλια θα βαλεις στο κλουβι; δυο κοκατιλ και δυο ρικνεκ η ενα κοκατιλ και ενα ρικνεκ. μποπρεις να βαλεις και μια φωτο;
 
Είναι μια κλούβα 1.70 ύψος πλάτος και βάθος 70εκ. Με χώρισμά στην μέση στην ίδια πάντα κλούβα θέλω να βάλω στο πάνω μέρος τα cocatil και κάτω reck neck! Είναι ζευγάρι cocatil και reck neck (σύνολο 4 παπαγάλοι).
Ρωτώ
1> Το μέγεθος είναι καλό?
2> Λέτε να υπάρχει πρόβλημα μεταξύ τους; (που θα ακούνε πλέον να κράζουν αλλά να μην βλέπουν ποιος)
3> Ποιά να βάλω πάνω και πια κάτω;
4> Τι πρέπει να προσέξω κατα την αλλάγη απο τα παλιά κλουβιά; Πχ Καθαρισμός; Ψέκασμα ψείρες; Προληπτικά; Εννοείτε οτι τροφές και άλλα τα έχω βάλει ήδη!
*Σήμερα την πήρα την κλουβα την είχα παραγγείλει σε πολύ καλή τιμή!
Ευχαριστώ
 
το πανω μερος του κλουβιου ειναι αρκετο για δυο κοκατιλ. το κατω ειναι 70χ70χ85 ειναι πολυ καλο για ενα ρινεκ. αν βγαλεις το χωρισμα ολο το κλουβι σου ειναι καλο για τα δυο ρικνεκ. τα πουλια αυτα ξεπερνουν τα 40 εκατοστα και οπως ολα τα parakeet εχουν αναγκη αρκετο χωρο για να ξεμουδιαζουν. εαν τελικα βαλεις τα δυο ρικνεκ σε ολο το κλουβι θα πρεπει να βαλεις δυο εξωτερικες φωλιες (για να διαλεξουν την μια) αν θελεις να ζευγαρωσουν. σου παραθετω ενα αποσπασμα απο το www.animal-world.com
Parakeets in the wild are fast, long distance flyers and need a home that provides them with room to fly and exercise. As a general rule, the larger the cage, the happier your parakeet. Parakeets kept in a cage need to be let out for exercise daily.
The parakeet cage should be large enough so that the bird's head does not touch the top, it's tail does not touch the bottom, and it has enough room for unrestricted movements. A cage for a pair of small parakeets should be at least 39"x20"x32" (100x50x80 cm). A cage for a pair of larger parakeets should be at least 59"x32"x59" (150x80x150 cm) and bigger for the even larger species.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Γιατί σε μια φωλιά δεν μπορούν; Και που να έβλεπες που είχα δύο reck neck δεν μπορούσαν να γυρίσουν. Τα cockatil σαν χαμένα είναι.. χάνοντε μέσα ούτε πετάνε ούτε παίζουνε ούτε μαθένουν το νέο τους περιβάλλον μόνο τρώνε. σε αντίθεση με τα reck neck (που ήταν πιο φοβισμένα και πιο νέα), τα reck neck μου φένοντε καλά είναι, μπορούν να κάνουν επιτόπια αναστροφή πετώντας! Αν και όντως θα ήταν καλά χωρίς το χώρισμα, καλά αυτά και το σαλόνια να είχαν δεν θα τους έφτανε. Τα cocatil κάθοντε στο ίδιο σημείο, θα περιμένω να δώ εάν έχουν ανάγκη τον μεγάλο χώρο που μέχρι τώρα δεν το έχουν, σε αντιθέση με τα reck, και θα βγάλω το χώρισμα και θα πάνε στο πριν που δεν είναι ιδιαίτερα μικρός. Και θα αφήσω τα reck να το έχουν όλο να ''αλωνίζουνε''
 
Back
Top