Γενικά Διασταυρωσεις macaw

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Manos23
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ενδιαφέροντα.
  1. Οι γενιές F2 F3, ειναι η 2η & 3η υβριδική γενιά; Αν ναι, να υποθέσω οτι δεν ζευγαρώνουν αδέρφια μεταξύ τους ή όχι; Και ότι οι απόγονοι ειναι γόνιμοι, έτσι δεν ειναι;
  2. Τέτοιες διασταυρώσεις γίνονται στη φύση, γνωρίζεις;
 
Ενδιαφέροντα.
  1. Οι γενιές F2 F3, ειναι η 2η & 3η υβριδική γενιά; Αν ναι, να υποθέσω οτι δεν ζευγαρώνουν αδέρφια μεταξύ τους ή όχι; Και ότι οι απόγονοι ειναι γόνιμοι, έτσι δεν ειναι;
  2. Τέτοιες διασταυρώσεις γίνονται στη φύση, γνωρίζεις;
1: έχεις δίκαιο.
2: δεν γνωρίζω αλλά λογικά θα γίνονται ίσως σπάνια.
 
Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστούμε!
Θα το έκανες καλύτερο αν κάνεις τον κόπο να μας γράψεις και δύο λογάκια :)
Μακάρι να μπορούσα αλλά δεν έχω ιδέα για τα συγκεκριμένα πουλιά που γεννιούνται από διασταυρώσεις!
 
Οι απόγονοι είναι γόνιμοι, αν προσέξατε πολλοί είναι υβρίδια 3ης και 4ης γενιάς. Στις ΗΠΑ είναι αρκετά πιο διαδεδομένα αυτά τα υβρίδια. Δεν έχω διαβάσει για υβριδικό πουλί ή ζευγάρι στη φύση εννοώντας στον Αμαζόνιο και τις γύρω χώρες. Ζουν βέβαια πια ελεύθεροι και στη Φλόριντα όποτε σε άλλο περιβάλλον με αλλες συνθήκες ίσως και να σχηματίζουν ανόμοια ζευγάρια. Έχω διαβάσει επισης από αρκετούς εκτροφείς ότι οι απόγονοι 2 harlequin macaws δύσκολα επιβιώνουν καθώς για κάποιον λόγο γεννιούνται με εντερικά προβλήματα.
 
Οι απόγονοι είναι γόνιμοι, αν προσέξατε πολλοί είναι υβρίδια 3ης και 4ης γενιάς.
Αυτό που μας γράφεις Ανέστη είναι προφανές. Εγώ τουλάχιστον ρωτώ για τους απογόνους της τελευταίας γενιάς, για τους οποίους δεν βρίσκω λόγο να είναι άγονοι εφόσον και οι γονείς τους είναι υβρίδια, αλλά και πάλι ήθελα να βεβαιωθώ στα σίγουρα.
 
Αυτό που μας γράφεις Ανέστη είναι προφανές. Εγώ τουλάχιστον ρωτώ για τους απογόνους της τελευταίας γενιάς, για τους οποίους δεν βρίσκω λόγο να είναι άγονοι εφόσον και οι γονείς τους είναι υβρίδια, αλλά και πάλι ήθελα να βεβαιωθώ στα σίγουρα.

Είναι γόνιμοι Γιάννη. Δεν ξέρω μέχρι ποιας γεννιάς έχουν συνέχισει κάποιοι τις διασταυρώσεις μεταξύ υβριδίων αλλά εφόσον η πρώτη γεννιά δεν εμφανίζει στειρότητα αυτό κανονικά υποδηλώνει όττι δεν τίθεται το θέμα των "μούλων". Για να είμαι και πιο συγκεκριμένος, δεν γνωρίζω αν οι διασταυρώσεις μακάο άλλου γένους όπως με τον hyacinth που δεν ανήκει στο γένος ara (που ανήκουν όλοι οι άλλοι που χρησιμοποιήθηκαν ως γονείς στις πιο πάνω διασταυρώσεις) είναι γόνιμες. Απο τα περισσότερα παραδείγματα που μπορώ να σκεφτώ, νομίζω πως οι διασταυρώσεις ειδών μέσα στο ίδιο γένος δεν είναι στείρες.
 
Για να είμαι και πιο συγκεκριμένος, δεν γνωρίζω αν οι διασταυρώσεις μακάο άλλου γένους όπως με τον hyacinth που δεν ανήκει στο γένος ara (που ανήκουν όλοι οι άλλοι που χρησιμοποιήθηκαν ως γονείς στις πιο πάνω διασταυρώσεις) είναι γόνιμες. Απο τα περισσότερα παραδείγματα που μπορώ να σκεφτώ, νομίζω πως οι διασταυρώσεις ειδών μέσα στο ίδιο γένος δεν είναι στείρες.
Αντίστοιχα δηλαδή και με τα δικά μας πουλιά. Η καρδερίνα με το καναρίνι, που δεν ανήκουν στο ίδιο γένος, έχουν στείρους απογόνους, ενώ το σκαρθί με το καναρίνι που είναι στο ίδιο γένος έχουν γόνιμους απογόνους.
 
Back
Top