Γενικά Διασταυρώσεις λιποχρωμικών καναρινιών

voutsigoutsi

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
184
Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας σε μερικές ας πούμε καθαρά ακαδημαικές απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί:
Αν έχω καταλάβει καλά
Α)τα κοκινα λιποχρωμικά καναρίνια είναι μετάλλαξη με σπίνο της Βενεζουέλας.
Β)τα λευκά καναρίνια είναι μετάλλαξη που έχει επιτευχθεί η απουσία μελανίνης και
Γ)τα κίτρινα λιποχρωμικά είναι μετάλλαξη κι αυτά στην οποία απ το αρχέγονο πράσινο καναρίνι έχει σταθεροποιηθεί το κίτρινο χρώμα.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Τι χρώματα θα πάρουμε εχοντας ζευγάρι Λευκό υπολοιπόμενο Χ Κόκκινο έντονο λιποχρωμικό (και ποσοστά %)
2)αν "απαγορεύεται" η παραπάνω διαστάυρωση γιατι δεν ισχύει το ίδιο με Λευκό υπολοιπόμενο Χ Κίτρινο έντονο λιποχρωμικό
3) Τι χρώματα θα πάρουμε εχοντας ζευγάρι Κίτρινο χιονέ Χ Κόκκινο έντονο λιποχρωμικό και vise versa. (και ποσοστά %)
4) Αν στο παραπάνω ζευγάρι πάρουμε πορτοκαλί κανάρια-σταθερού χρώματος- γιατί αυτό δεν θεωρείται κανονική ράτσα και για εκθέσεις;
Μιά χαρά χρώμα είναι το πορτοκαλί...
Αυτά και συγγνώμη για τον καταιγισμό
Φιλικά
Νικόλας 🙂
 
Καλημέρα

Α)τα κοκινα λιποχρωμικά καναρίνια είναι μετάλλαξη με σπίνο της Βενεζουέλας.

ΝΑΙ, γενικά το κόκκινο χρώμα, όχι μόνο στα λιποχρωμικά, ήρθε από υβριδισμό. Σταθεροποιήθηκε με τα χρόνια και έγινε "κομμάτι" των γονιδίων των καναρινιών.

Β)τα λευκά καναρίνια είναι μετάλλαξη που έχει επιτευχθεί η απουσία μελανίνης

Διπλή μετάλαξη. Απουσία μελανίνης και απουσία χρώματος. Τα καναρίνια αυτά δεν μπορούν να παράγουν χρωστική.

τα κίτρινα λιποχρωμικά είναι μετάλλαξη κι αυτά στην οποία απ το αρχέγονο πράσινο καναρίνι έχει σταθεροποιηθεί το κίτρινο χρώμα.

ΟΧΙ ακριβώς. Από το αρχέγονο καναρίνι "λείπει" η μελανίνη, με αποτέλεσμα να φαίνετε μόνο το κίτρινο χρώμα του.
 
4) Αν στο παραπάνω ζευγάρι πάρουμε πορτοκαλί κανάρια-σταθερού χρώματος- γιατί αυτό δεν θεωρείται κανονική ράτσα και για εκθέσεις;
Την πρώτη χρονιά θα πάρουμε σταθερά πορτοκαλί.
Die Vererbung gelber und roter Lipochrome
Την επόμενη όμως... Το χάος.


Είναι δύσκολο να έχουμε κάποια στάνταρτ για το πορτοκαλί.
 
1) Τι χρώματα θα πάρουμε εχοντας ζευγάρι Λευκό υπολοιπόμενο Χ Κόκκινο έντονο λιποχρωμικό (και ποσοστά %)

Το λευκό υπολειπόμενο είναι ένα ολόλευκο καναρίνι που δεν εμφανίζει πουθενά λιπόχρωμα. Τα πόδια, το ράμφος, τα νύχια και γενικά τα κεράτινα τμήματα, δεν έχουν απλά το χρώμα του δέρματος όπως συμβαίνει σε όλα τα λιποχρωμικά πουλιά, αλλά έχουν το "χλωμό χρώμα του τυριού".
Η μετάλλαξη αυτή είναι αυτοσωματική υπολειπόμενη.
Άρα από την παραπάνω διασταύρωση θα πάρουμε: 100% κόκκινα λιποχρωμικά φορείς του λευκού υπολειπόμενου. Πόσα έντονα και πόσα χιονέ, θα εξαρτηθεί από το τι φτέρωμα είχε το υπολειπόμενο.
Δεν ξέρω όμως αυτά τα κόκκινα φορείς λευκού, καταπόσο στο φαινότυπο θα μοιάζουν με κανονικά κόκκινα ή δεν θα είναι ξεπλυμένα χρωμματικά κλπ. Δεν βρήκα πουθενά πληροφορίες σε πρακτικό επίπεδο για τέτοιες διασταυρώσεις.



2)αν "απαγορεύεται" η παραπάνω διαστάυρωση γιατι δεν ισχύει το ίδιο με Λευκό υπολοιπόμενο Χ Κίτρινο έντονο λιποχρωμικό

Στο μόνο σημείο που θα "απαγορεύεται" η παραπάνω διασταύρωση είναι ως προς το έντονο. Ασχετα αν είναι κόκκινο ή κίτρινο το λιπόχρωμα.
Αν και το υποτελές έχει και αυτό έντονο φτέρωμα, δύσκολα να το δούμε, τότε υπάρχει 25% πιθανότητα να έχουμε παράγοντα θνησιμότητας.
 
Ο Σάκης απάντησε με πολύ αναλυτικό τρόπο σε όλες τις απορίες του Νίκου.
Κάτι που το χρειαζόμαστε ΟΛΟΙ, παλαιοί και νεότεροι.
Είναι κάτι που βοηθάει ιδιαίτερα αυτούς που έχουν ανησυχίες και ενδιαφέρον στο ξεκίνημά τους. Ο SAKISX (Σακης Χαρελας) είναι ένας εκτροφέας καναρινιών χρώματος που κατοικεί μακρυά απο την πρωτεύουσα και άλλες μεγαλουπόλεις της χώρας μας(στην Δράμα) και η γνώμη του είναι σοβαρό στοιχείο καθώς οι γνώσεις και η εμπειρία του έχουν φέρει πολλές διακρίσεις σε συλλογικό αλλά και Πανελλήνιο επίπεδο.
Είναι ένας απο τους ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ
Ελληνες εκτροφείς που μας εκπροσωπούν και στο εξωτερικό. Ελπίζω να μου επιτρέψει αυτή την αναφορά στο όνομά του.
Ηθελα έτσι να του πώ ένα ευχαριστώ, γιατί κάπου-κάπου, δεν κάνει κακό
να μαθαίνουμε "διευθύνσεις και ονόματα" απο σεμνούς και καταξιωμένους ανθρώπους που δίνουν άλλη αξία στην λέξη ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ.
 
Ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από εμένα για την υπομονή του Σάκη να απαντήσει στις απορίες μου.:)
 
Σωστός Σάκη, η απάντησή σου είναι σαν άρθρο για τα ζευγαρώματα των λιποχρωμικών.

Το λευκό υπολειπόμενο είναι ένα ολόλευκο καναρίνι που δεν εμφανίζει πουθενά λιπόχρωμα. Τα πόδια, το ράμφος, τα νύχια και γενικά τα κεράτινα τμήματα, δεν έχουν απλά το χρώμα του δέρματος όπως συμβαίνει σε όλα τα λιποχρωμικά πουλιά, αλλά έχουν το "χλωμό χρώμα του τυριού".
Η μετάλλαξη αυτή είναι αυτοσωματική υπολειπόμενη.
Άρα από την παραπάνω διασταύρωση θα πάρουμε: 100% κόκκινα λιποχρωμικά φορείς του λευκού υπολειπόμενου. Πόσα έντονα και πόσα χιονέ, θα εξαρτηθεί από το τι φτέρωμα είχε το υπολειπόμενο.
Δεν ξέρω όμως αυτά τα κόκκινα φορείς λευκού, καταπόσο στο φαινότυπο θα μοιάζουν με κανονικά κόκκινα ή δεν θα είναι ξεπλυμένα χρωμματικά κλπ. Δεν βρήκα πουθενά πληροφορίες σε πρακτικό επίπεδο για τέτοιες διασταυρώσεις.

Αν το λευκό υπολειπόμενο δεν έχει κόκκινο παράγωντα (που είναι και το πιο πιθανό) θα έχουμε ετεροζυγωτά κόκκινα για απογόνους, δηλαδή ξεπλυμένα όπως το είπες. Θα είναι σαν να έχουμε ζευγαρώσει ένα κίτρινο καναρίνι με ένα κόκκινο.

Θεωρρητικά, αν το λευκό προέρχεται από καναρίνια κόκκινου παράγωντα θα δώσει κανονικά (ομοζυγωτά) κόκκινα καναρίνια.
 
Σωστός Σάκη, η απάντησή σου είναι σαν άρθρο για τα ζευγαρώματα των λιποχρωμικών.



Αν το λευκό υπολειπόμενο δεν έχει κόκκινο παράγωντα (που είναι και το πιο πιθανό) θα έχουμε ετεροζυγωτά κόκκινα για απογόνους, δηλαδή ξεπλυμένα όπως το είπες. Θα είναι σαν να έχουμε ζευγαρώσει ένα κίτρινο καναρίνι με ένα κόκκινο.

Θεωρρητικά, αν το λευκό προέρχεται από καναρίνια κόκκινου παράγωντα θα δώσει κανονικά (ομοζυγωτά) κόκκινα καναρίνια.

Λευκό υπολειπόμενο με κόκκινο παράγοντα; Πως θα προέκυπτε αυτό;

Κίτρινο και κόκκινο πράγματι δίνει πορτοκαλί, αλλά φαντάζομαι επειδή τα
δυό χρώματα αυτά είναι συγκυρίαρχα. Το λευκό υποτελές πώς θα επηρέαζε
τον φαινότυπο στην περίπτωση που είχαμε την διασταύρωση κόκκινου Χ λευκού υποτ. ;

Βασίλη τα φώτα σου, όσο πιο αναλυτικά μπορείς.
Να δώ πότε θα σταματήσω να ρωτάω ; 😛 😕
 
Back
Top