Αναπαραγωγή Διασταυρώσεις μεταξύ καναρινιών, φλώρων, καρποντάκων και σπίνων

Κατάσταση
Κλειστό.

basilis.fotoudes

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ξέρει κάποιος από εμπειρία τι είναι εφικτό να ζευγαρωσω καρποντακο με φλώρα; Ή με σπινα μεγαλωμένη με το χέρι; Φλώρο με σπινα; Ή καναρίνι με τη σπινα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
καρποντακο με φλώρα
Υποθέτω ότι αφού μιλάμε για ιθαγενή, όταν λες καρποντάκος εννοείς τη Ροδόσπιζα και όχι τον Μεξικανό, σωστά;

Από όσο γνωρίζω, ο Μεξικανός με τη δική μας καρδερίνα μπορούν να παράξουν υβρίδια, επομένως λέγοντας καρδερίνα μπορούμε να συμπεριλάβουμε στους πιθανούς συνδυασμούς το γένος Carduelis στο οποίο δεν ανήκει ο φλώρος.

Ο φλώρος ανήκει στο γένος Chloris και απ' όσο γνωρίζω κανένα από τα είδη αυτά δεν μπορούν να αναπαραχθούν με είδη του γένους carpodacus.

Επίσης νομίζω ότι κανένας από τους συνδυασμούς του αναφέρεις στη συνέχεια δεν μπορεί να γίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι τον μεξικάνικο σπινο ή μεξικάνικο καναρίνι εννοώ.. Έχω δει σε πετ σοπ υβρίδιο με καρδερίνα αλλά δεν έχω δει με τα μάτια μου κάτι άλλο, απλά ρωταω γιατί στο διαδίκτυο αν πατήσεις υβρίδια καρποντακου και υβρίδια Φλώρου σου βγάζει και φωτό με αυτές τις διασταυρώσεις που σου έχω αναφέρει πιο πάνω! Και σε ένα άρθρο σου γράφει ότι ο βαθμός δυσκολίας στη διασταύρωση καρποντακου με Φλώρα είναι 4 με μεγαλύτερο το 6 και ο βαθμός δυσκολίας στην διασταύρωση καναρίνι με σπινα 1 που σημαίνει είναι σχετικά εύκολο! Για δες τ αν θες!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Aν βάλεις καναρίνι με σπίνο και πάρεις πουλιά, θα θέλαμε να μας τα δείξεις... Ξέχνα το
Τι νόημα έχουν οι διασταυρώσεις που θέλεις να κάνεις;.. Έχουμε κατ επανάληψη πει ότι οι θηλυκοί μούλοι είναι άγονοι. Ακόμη κι αν κάτι καταφέρεις (από βαθμό δυσκολίας 2 και πάνω πρέπει να είσαι πολύ γνώστης για να τα καταφέρεις) αν σου προκύψουν θηλυκά τι θα απογίνουν;
 
Σταυρό εδώ στο φόρουμ είναι! Ψάξε υβριδικό διάγραμμα διασταυρώσεων το ποστ το έκανε το μέλος Kostantakis! Δες το και μιλάμε πάλι.. Επίσης λέει παίρνεις εύκολα Φλώρο με σπινα
 
Οκ καναρίνι με σπινα; Βαθμός δυσκολίας; 1 άρα εύκολα... Απλά θα ήθελα να δω κι ένα τέτοιο διάγραμμα με τον καρποντακο
 
Σταυρό εδώ στο φόρουμ είναι! Ψάξε υβριδικό διάγραμμα διασταυρώσεων το ποστ το έκανε το μέλος Kostantakis! Δες το και μιλάμε πάλι.. Επίσης λέει παίρνεις εύκολα Φλώρο με σπινα
Νόμιζα ότι εννοούσες δικό μου άρθρο.

Ίσως μπορούσε να μας πει μερικά πράγματα περισσότερα ο @Πανέρας Γιώργος μιας και είναι δικός του ο πίνακας.
 
Μια άλλη εύλογη ερώτηση είναι που θα βρεις τέτοια ιθαγενή.. Οι εκτροφείς είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού...
 
Εγώ έχω καρποντακους δικούς μου και μια σπινα μεγαλωμένη από φωλιά στο χέρι! Και φλωρους εκτροφής αγορασα αρχέγονους.
 
και μια σπινα μεγαλωμένη από φωλιά στο χέρι
Δυστυχώς δεν μπορούμε να σου προσφέρουμε περισσότερες πληροφορίες εφόσον μιλάμε για αρπαγμένα από τη φύση πουλιά.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top