Γενικά Διασταύρωση τιμπράντο με κοινό καναρίνι

Giorgos80

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα είμαι ο Γιώργος και τώρα ξεκινάω να ασχολούμαι με τα καναρίνια. Έχω πάρει δύο αρσενικά τιμπραντο και ένας φίλος μου έχει μια θηλυκή που δεν γνωρίζω τι ράτσα είναι, μάλλον είναι κοινό. Να το ζευγαρωσω με έναν αρσενικό η θα υπάρξει πρόβλημα; Τα πουλιά που θα πάρω θα χαριστούν δεν θα είναι για διαγωνισμούς. Από του χρόνου λέω να ασχοληθώ με την εκτροφή , δηλαδή να πάρω θηλυκές τιμπραντο και να μην τα μπερδεύω.
 
Καλημέρα. Όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα με τη διασταύρωση Τιμπράντο με κοινό καναρίνι. Όμως καλύτερα θα ήταν να ζευγάρωναν με μέλος της ράτσας τους, ώστε να κρατήσουν τα χαρακτηριστικά της φυλής. Επιπρόσθετα, αν του χρόνου πάρεις θηλυκά Τιμπράντο, τι θα την κάνεις την κανάρα του φίλου σου;
Τέλος θα ήθελα να σου επισημάνω ότι πρέπει σε κάθε εισαγωγή νέου πουλιού στο σπίτι σου, να κρατάς καραντίνα. Διάβασε σχετικά.
 
@ianos το θηλυκό του φίλου μου θα το επιστρέψω, όπως και τα μικρά δεν θα τα κρατήσω. Λογικά δεν θα τραγουδάνε όπως ένα καθαρό τιμπραντο και κάτι ακόμα. Η θηλυκή είναι άσπροblue όπως και ο ένας αρσενικός μου, να τα διασταυρώσω μεταξύ τους η να την βάλω με τον πράσινο;
 
Η θηλυκή είναι άσπροblue όπως και ο ένας αρσενικός μου, να τα διασταυρώσω μεταξύ τους η να την βάλω με τον πράσινο;
Προσωπικά θα την έβαζα με τον ασπρομπλε
 
Back
Top