Διατροφή Διατήρηση ξηρής αυγοτροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σήμερα πήρα μια συσκευασία του 1kg ξηρής αυγοτροφής CeDe και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με την αποθήκευση και την φύλαξη της υπόλοιπης τροφής που δεν έχω χρησιμοποιώ ακόμα.

Χρειάζεται ψυγείο; μπορεί να έρχεται σε επαφή με τον αέρα;

Εγώ προς το παρόν δεν ήθελα να την αφήσω στο ανοιχτό σακουλάκι της και έτσι την μοίρασα σε δύο πλαστικά τάπερ.

επίσης να την αναμειγνύω με λίγο νερό και βραστό αυγό στην αυγοθήκη ή να την δίνω ξεχωριστά απο το αυγό έτσι ξερή στην αυγοθήκη;
 
Γυάλινο βάζο για μένα είναι η καλύτερη λύση. Το ψυγείο δεν είναι απαραίτητο αρκεί ο χώρος που θα βρίσκεται να μην είναι πολύ ζεστός.

Αν βάλεις νερό σκέτο σε λίγη ώρα στεγνώνει και αυτό. Χρειάζεται μια βάση που να κρατάει την υγρασία.

Πόση πρωτεΐνη έχει, 16%;
 
Γυάλινο βάζο για μένα είναι η καλύτερη λύση. Το ψυγείο δεν είναι απαραίτητο αρκεί ο χώρος που θα βρίσκεται να μην είναι πολύ ζεστός.

Αν βάλεις νερό σκέτο σε λίγη ώρα στεγνώνει και αυτό. Χρειάζεται μια βάση που να κρατάει την υγρασία.

Πόση πρωτεΐνη έχει, 16%;
ναι 16
Γυάλινο βάζο για μένα είναι η καλύτερη λύση. Το ψυγείο δεν είναι απαραίτητο αρκεί ο χώρος που θα βρίσκεται να μην είναι πολύ ζεστός.
σε ένα ράφι το δωμάτιο μου σε γυάλινο βάζο είμαι κομπλέ;

Αν βάλεις νερό σκέτο σε λίγη ώρα στεγνώνει και αυτό. Χρειάζεται μια βάση που να κρατάει την υγρασία.
Δηλαδή. Αν με νερό και αυγό κάνω μια κρέμα δεν θα είναι καλά;
 
Γιώργο, σε όλα όσα ρωτάς η απάντηση θα μπορούσε να είναι ναι, εφόσον οι συνθήκες είναι κατάλληλες. Εάν δηλαδή δεν χτυπάει ο ήλιος πάνω στο ράφι, εάν η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από τους 23 - 24 βαθμούς και αν καταναλωθεί σχετικά γρήγορα, τότε ναι.

Και στην παρασκευή πάλι, εάν η κρέμα που θα κάνεις είναι όσο υγρή χρειάζεται για να υγράνει την υπόλοιπη αυγοτροφή, αν την προτιμήσουν τα πουλιά και αν καταναλωθεί σχετικά σύντομα για να μην προλάβει να γίνει τσιμέντο, τότε και πάλι ναι.
 
Γιώργο, αυτή χρησιμοποιούσα πέρυσι.. Είναι πολύ καλή,την έβαζα σε γυάλινο δοχείο και εν συνεχεία σε μέρος δροσερό και σκιερό.Αν τώρα μας επισκεφθούν νωρίς οι ''μεγάλες ζέστες''..όπως είναι στο ψυγείο.
 
όχι είναι αναγκαίο;
Αναγκαίο δεν είναι αλλά είναι το υλικό στο οποίο ρίχνουμε το νερό με ό,τι ωφέλιμο θέλουμε να προσθέσουμε από αφέψημα ή βιταμίνες και προσδίδει υγρασία και αφρατεύει το μείγμα.
 
Γιώργο καλημέρα. Προσωπικά θεωρω οτι η λύση της αεροστεγούς γυάλας ή της ίδιας της συσκευασίας καλά κλεισμένης και στο ψυγείο, ειναι η καλύτερη.
Και φυσικά βγάζεις με καθαρό σκεύος αυγοτροφή και την τοποθετείς στις ταΐστρες, δεν βάζεις την ταΐστρα μέσα στην αυγοτροφή!
Καλοφάγωτη!
 
όχι είναι αναγκαίο;
Για αυτόν τον λόγο μόνο:
Χρειάζεται μια βάση που να κρατάει την υγρασία.

Αν διαβάσεις το άρθρο που έχουμε διαθέσιμο από το Γιάννη, για την προετοιμασία της ξηρής αυγοτροφής, θα δεις την αναφορά στο ρασκ στην παράγραφο "Προσθήκη Συμπληρωμάτων" και θα καταλάβεις για ποιο λόγο χρησιμοποιείται.
 
Back
Top