Διατροφή Διατηρείται το κόκκινο χρώμα των καναρινιών με φυσική διατροφή;

_atsalinos

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2009
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι παλιός στον χώρο και θέλω να σας ρωτήσω αν το κόκκινο χρώμα τωνκαναρινιών παραμένει με φυσική διατροφή, όπως πάπρικα καρότο κτλ
 
Το καρότο, πατζάρι, παπρικα δινουν το κόκκινο χρώμα. Πρέπει να τα τρώνε πριν αρχίσει η πτερορροια και βγουν τα νεα φτερα.
Εγω δίνω και ειδική σκόνη που την βάζω στην αυγοτροφή. Πιστεύω ότι βοηθά καλύτερα από τα τρόφιμα, γιατι είναι συμπυκνωμένη.
 
Kαλημέρα... Παρατήρησα στα καναρίνια(*) μου, ότι εχουν ερυθρές ανταύγιες, και αυτό σαν αποτέλεσμα απο την κόκκινη πιπέρια -φλωρίνης- που τους έδινα 1 φορά στις 20 ημέρες -κατα την διάρκεια της πτερόρροιας-... Υποθέτω, ότι αν τους παρείχα καηθημερινά φρούτα & λαχανικά με κόκκινο χρώμα, θα ήταν σαν Πασχαλινά κόκκινα αυγουλάκια... :)

(*)Τα καναρίνια μου είναι Γκλώστερ, γερμανικά-απλά- σκουφάτα & απλά κίτρινα...
 
Kαλημέρα... Παρατήρησα στα καναρίνια(*) μου, ότι εχουν ερυθρές ανταύγιες, και αυτό σαν αποτέλεσμα απο την κόκκινη πιπέρια -φλωρίνης- που τους έδινα 1 φορά στις 20 ημέρες -κατα την διάρκεια της πτερόρροιας-... Υποθέτω, ότι αν τους παρείχα καηθημερινά φρούτα & λαχανικά με κόκκινο χρώμα, θα ήταν σαν Πασχαλινά κόκκινα αυγουλάκια... :)

(*)Τα καναρίνια μου είναι Γκλώστερ, γερμανικά-απλά- σκουφάτα & απλά κίτρινα...

Αν το φυσικο τους χρώμα είνα το κίτρινο, τότε δεν είναι και ό,τι καλύτερο να το αλλάξουμε.
Δεν εννοώ ότι εσύ θέλεις να το κάνεις, αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο, πιστεύω ότι το χρώμα που θα βγει δεν θα είναι πολύ ωραίο.;
 
Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι παλιός στον χώρο και θέλω να σας ρωτήσω αν το κόκκινο χρώμα τωνκαναρινιών παραμένει με φυσική διατροφή, όπως πάπρικα καρότο κτλ
Ολες οι φυσικές τροφές που περιέχουν καροτίνες βοηθούν στην ανάδειξη
του κόκκινου χρώματος ΣΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ, αλλά...
Αν δεν δόσεις και κάποια χρωστική (καταξανθίνη -καροφύλλη)
Το έντονο κόκκινο χρώμα ή θα ατονίσει(στα ενήλικα) ή θα είναι φτωχό (στους νεοσσούς).
 
Αν το φυσικο τους χρώμα είνα το κίτρινο, τότε δεν είναι και ό,τι καλύτερο να το αλλάξουμε.
Δεν εννοώ ότι εσύ θέλεις να το κάνεις, αλλά αν γίνει κάτι τέτοιο, πιστεύω ότι το χρώμα που θα βγει δεν θα είναι πολύ ωραίο.;

Ουτε που μου είχε περάσει απο το μυαλό οτι θα έχουν ερυθρές ανταυγιες, αλλά ουτε και θέλω να χρωματίσω τα καναρινάκια μου... Πάντως, αυτές οι ερυθρές ανταυγιες, ειναι χαριτωμένες... :D
 
Καλησπέρα σε όλους σας, είμαι παλιός στον χώρο και θέλω να σας ρωτήσω αν το κόκκινο χρώμα τωνκαναρινιών παραμένει με φυσική διατροφή, όπως πάπρικα καρότο κτλ
Παραμένει ως ένα βαθμό. Όπως έχει αναφερθεί ήδη, δεν μπορείς να περιμένεις να σου βγουν εκθεσιακά πουλιά με αυτόν τον τρόπο, αλλά μπορεί να συντηρηθεί σχετικά καλά το χρώμα τους. Προσθέστε επίσης στις τροφές που βάφουν και τη σπιρουλίνα, η οποία συν τοις άλλοις είναι και ένα πολύ καλό φυσικό συμπλήρωμα διατροφής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top