Διατροφή Διατηρηση της τροφης για μεγαλο χρονικο διαστημα

Kostas Angelo

PB New Member
Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
166
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας,
Σκεφτομαι να αγορασω μεγαλη συσκευασια 20 κιλων συσκευασμενης τροφης λογω οτι τελικα βγαινει σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο τις μικρες συσκευασιες.
Αυτο που με ανησυχεί ειναι η διατηρηση της αφου 20 κιλα θα με φτασει για 25 εβδομαδες.
Διαβασα προηγουμενο ποστ οτι σε μεγαλο ταπερ η βαρελακι που χρησιμοποιουμε για τις ελιες διατηρείται καλα. Ομως με ανησυχει το μεγαλο χρονικο διαστημα που θα χρειαστεί για την καταναλωση της.
Τι λετε θα εχει προβλημα η τροφη μετα απο τοσες εβδομαδες;
 
Πιστεύω πως είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για να παραμείνει η τροφή "καθαρή". Σχεδόν μισό χρόνο, ίσως να μην καταφέρεις τελικά να τη διατηρήσεις κι αν πετάξεις 2-3 κιλά χάνεις το κέρδος. Το καλύτερο, αυτό κάνω κι εγώ, να αγοράσεις τη συσκευασία με φίλο σου και να τη μοιραστείτε. Έτσι θα είναι μικρότερο το διάστημα που θα είναι εκτεθειμένη.
 
καλο θα ηταν να αγορασεις 2 αδιαφανη ταπερ που να κλεινουν αεροστεγως(βρισκεις σχετικα φτηνα)και να βαλεις την τροφη μεσα με 1-2 σκορδα μεσα σε διχτακι και δεν θα εχουν θεμα οι σποροι.
 
Να θεωρήσουμε πως διατηρείται "καθαρή" για 6 περίπου μήνες ακόμη και αν είναι καλοκαίρι ή για μικρότερο χρονικό διάστημα;
 
δεν το γνωρίζω αυτό Γιάννη γιατί σχεδόν στον μήνα επάνω ξαναγεμίζει ο κουβάς!

Πιστεύω για κάποιον που έχει λίγα πουλιά με κατανάλωση κάπου στα 5-7 κιλά τροφή τον μήνα ακόμα και στο καλοκαίρι δεν θα έχει πρόβλημα με τον κουβά ! σημειωτέων να έχει καλό ερμητικό κλείσιμο!
 
δεν το γνωρίζω αυτό Γιάννη γιατί σχεδόν στον μήνα επάνω ξαναγεμίζει ο κουβάς!

Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ για τόσο μεγάλα διαστήματα να διατηρήσω τροφή γι' αυτό και ρώτησα. Σε μένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην αλλοιωθεί. Έξι μήνες είναι πολλοί.

Το καλύτερο, αυτό κάνω κι εγώ, να αγοράσεις τη συσκευασία με φίλο σου και να τη μοιραστείτε. Έτσι θα είναι μικρότερο το διάστημα που θα είναι εκτεθειμένη.

Η πρόταση του Γιώργου για να μοιραστεί με άλλον εκτροφέα τη συσκευασία νομίζω είναι πιο λογική, και τα μείγματα δεν θα παραμείνουν για πολύ καιρό εκτεθειμένα.
 
Δεν το ειχα σκεφτει καθολου να την μοιραστω με καποιον φιλο.
Αν δεν θελει αυτος που εχω στο μυαλο θα καταφυγω στη λυση των ταπερ κλεισμενων αεροστεγώς!
 
Δεν το ειχα σκεφτει καθολου να την μοιραστω με καποιον φιλο.
Αν δεν θελει αυτος που εχω στο μυαλο θα καταφυγω στη λυση των ταπερ κλεισμενων αεροστεγώς!
Αεροστεγώς, πως θα γίνει αυτό;
 
Υπαρχουν στο εμποριο ταπερ τροφιμων που κλεινουν αεροστεγως.
Μια ματια στο google εριξα και υπάρχουν αρκετα.
 
Το πρόβλημα νομίζω το δημιουργεί ο αέρας που έχει μπει μέσα στη συσκευασία.
Δεν χρειάζεται να πάμε σε χρονικά μεγάλες περιόδους συσκευασία, λίγο πολύ όλοι έχουμε δυο τρεις φίλους, να τη μοιραστούμε. Μπορεί η συσκευασία να μοιραστεί σε κιλά ανάγκης του κάθε ένα, αλλά για μένα να μην παραμένει, να μην αποθηκεύεται για περισσότερο από δύο το πολύ τρεις μήνες.
Ακόμη και να μαλακώσει λίγο το περίβλημα των σπόρων αποκτά ελαστικότητα που δεν επιτρέπει στα πτηνά να τον ανοίξουν, ή αποφεύγουν και να τον πλησιάσουν. Δεν υπάρχει λόγος να πάμε σε τεράστιες ποσότητες για 2-3 πτηνά. Όλα τα γνωστά συσκευασμένα μείγματα έχουν και μικρές συσκευασίες των 4 κιλών. Η μειωμένη τιμή που πιθανόν είναι το κίνητρο για την αγορά μεγάλης ποσότητας (πχ. 20Κg) μπορεί να χαθεί σχεδόν αμέσως αν αχρηστευτεί μια ποσότητα των σπόρων.
Νομίζω προγραμματισμός και καλή διαχείριση χρειάζονται για την τελική "οικονομία" στα πτηνά.
Άλλωστε η διατροφή τους είναι η φτηνότερη διαδικασία.
 
Πρόσφατα αποφάσισα να αγοράσω 25 κιλά τροφή από το να πηγαίνω μία φορά το μήνα (ή και νωρίτερα) να παίρνω στα βλαστάρια τροφή, που μου βγαίνει και πιο ακριβή! Αύριο θα ανοίξω το σακί να γεμίσω τον κουβά που έχω... Η απορία μου είναι η εξής... Το υπόλοιπο ανοιγμένο σακί θα το βάλω σε μέρος χωρίς υγρασία, και να μην το βλέπει ο ήλιος, αλλά πως θα το κλείσω; Η μητέρα μου λέει να το κλείσουμε από πάνω με δύο μανταλάκι και να το βάλουμε όλο το σακί σε μία σακούλα, την οποία και θα κλείσουμε για να μην μπει τίποτα.. Θα είμαι καλυμμένη; ή χρειάζεται κάτι άλλο; Κάποια συμβουλή; :)
 
Πρόσφατα αποφάσισα να αγοράσω 25 κιλά τροφή από το να πηγαίνω μία φορά το μήνα (ή και νωρίτερα) να παίρνω στα βλαστάρια τροφή, που μου βγαίνει και πιο ακριβή! Αύριο θα ανοίξω το σακί να γεμίσω τον κουβά που έχω... Η απορία μου είναι η εξής... Το υπόλοιπο ανοιγμένο σακί θα το βάλω σε μέρος χωρίς υγρασία, και να μην το βλέπει ο ήλιος, αλλά πως θα το κλείσω; Η μητέρα μου λέει να το κλείσουμε από πάνω με δύο μανταλάκι και να το βάλουμε όλο το σακί σε μία σακούλα, την οποία και θα κλείσουμε για να μην μπει τίποτα.. Θα είμαι καλυμμένη; ή χρειάζεται κάτι άλλο; Κάποια συμβουλή; :)
Ένα δυο μανταλάκια στο διπλωμένο στόμιο της συσκευασίας είναι αρκετό...
 
Ένα δυο μανταλάκια στο διπλωμένο στόμιο της συσκευασίας είναι αρκετό...
👍
Δίπλωσε δυο τρεις φορές το άνοιγμα, πιάσε με μανταλάκια και τίποτ' άλλο όπως είπε ο Γιάννης. Οι σπόροι πρέπει να αναπνέουν και οι συσκευασίες των σάκων είναι κατάλληλες. Απλά ρίξε πριν τον κλείσεις μερικά φύλλα δάφνης πάνω.
 
Σας υπερευχαριστω και τους δύο!


Αυτα που βάζουμε και στο φαγητό; 😛
Ειτε αυτα τα αποξηραμενα φυλλα, ειτε ζητα μου να σου δωσω ενα ματσο βιολογικη δαφνη του κηπου μου να την αποξηρανεις εσυ!
 
Back
Top