Διατροφή Διατηρούνται οι πολυβιταμίνες για ένα μήνα μέσα στην αυγοτροφή;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ πολυβιταμίνες σε σκόνη, που σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρεία η δοσολογία είναι ένα κουταλάκι του τσαγιού σε 1 κιλό τροφής. Οπότε αναμειγνύω την συνιστώμενη ποσότητα σε ένα κιλό μαλακής αυγοτροφής. Όμως 1 κιλό αυγοτροφής δεν καταναλώνεται αμέσως. Μπορεί να καταναλωθεί π.χ. σε ένα δίμηνο. Πιστεύετε ότι διατηρούνται μέχρι τότε; Επειδή οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες καταστρέφονται με την έκθεση σε ηλιακό φώς αν οι ποτίστρες καλυφθούν τότε οι βιταμίνες θα διατηρηθούν για περισσότερη ώρα;

υ. Γ. Έπειδή έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο του Σταύρου Συμπληρώματα Βιταμινών και Μετάλλων για πτηνά, μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο που μου διαφεύγει;
 
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ πολυβιταμίνες σε σκόνη, που σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρεία η δοσολογία είναι ένα κουταλάκι του τσαγιού σε 1 κιλό τροφής. Οπότε αναμειγνύω την συνιστώμενη ποσότητα σε ένα κιλό μαλακής αυγοτροφής. Όμως 1 κιλό αυγοτροφής δεν καταναλώνεται αμέσως. Μπορεί να καταναλωθεί π.χ. σε ένα δίμηνο. Πιστεύετε ότι διατηρούνται μέχρι τότε; Επειδή οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες καταστρέφονται με την έκθεση σε ηλιακό φώς αν οι ποτίστρες καλυφθούν τότε οι βιταμίνες θα διατηρηθούν για περισσότερη ώρα;

υ. Γ. Έπειδή έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο του Σταύρου Συμπληρώματα Βιταμινών και Μετάλλων για πτηνά, μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο που μου διαφεύγει;
Στέφανε δεν σε υποχρεώνει κανείς να φτιάξεις τόσο μεγάλη (σε σχέση με τις ανάγκες σου) ποσότητα αυγοτροφής. Πιστεύω πως αν παρασκεύαζες λιγότερη ποσότητα 50-100gr και ποιο φρέσκια θα την έδινες αλλά κυρίως χωρίς να χάνεις τίποτε από αυτά που πρέπει να προσφέρεις.
Δεν είναι δύσκολο να δοκιμάσεις την ποσότητα που χρειάζεσαι για μια δυο μέρες... κάνοντας αναγωγή της πολυβιταμίνης στη νέα δόση αυγοτροφής
Και μια και έχεις "δίψα" για γνώσεις διάβασε για τη Σωστή διατροφή πουλιών σημαίνει υγιή πουλιά
και για τις Οι πιο κοινές διατροφικές ελλείψεις των πτηνών | PetBirds
Κάθε απορία σου ελπίζω να βρει την απάντηση που πρέπει... αν όχι... ρωτάς εδώ...
Κι εμείς παρέα θέλουμε..
 
Επειδή οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες καταστρέφονται με την έκθεση σε ηλιακό φώς αν οι ποτίστρες καλυφθούν τότε οι βιταμίνες θα διατηρηθούν για περισσότερη ώρα;
δηλαδή ο ήλιος χαλάει τις βιταμίνες. Πως γίνεται αυτό;
Ο ήλιος από αυτά που ξέρω βοηθάει στη σύνθεσή τους
 
Το φώς, ο αέρας και η υγρασία οξειδώνουν και καταστρέφουν τις βιταμίνες.
Συνεπώς όταν αναμειγνύουμε βιταμίνες σε ξηρή τροφή η λύση είναι η μικρή ποσότητα.
Τα ίδιο ισχύει και τις βιταμίνες που διαλύονται στο νερό. Θα πρέπει να τις ανανεώνουμε καθημερινά και αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιούμε τις μπλε ποτίστρες που θεωρητικά λειτουργούν σαν φίλτρο φωτός και διατηρούν περισσότερες ώρες ‘’φρέσκιες’’ τις βιταμίνες.
 
και αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιούμε τις μπλε ποτίστρες που θεωρητικά λειτουργούν σαν φίλτρο φωτός και διατηρούν περισσότερες ώρες ‘’φρέσκιες’’ τις βιταμίνες.
Δεν το ήξερα! Γιάννη όταν λες τις μπλε ποτίστρες εννοείς αυτές που το πλαστικό τους είναι μπλε χρώμα; Τις απλέ έτσι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Δεν το ήξερα! Γιάννη όταν λες τις μπλε ποτίστρες εννοείς αυτές που το πλαστικό τους είναι μπλε χρώμα; Τις απλέ έτσι;

Ναι τις απλές μπλέ λέω.

Εναλλακτικά μπορεί εύκολα κάποιος να φτιάξει με χαρτόνι ένα κυλινδρικό κάλυμμα και να καλύψει τις ποτίστρες από το υπερβολικό φως. Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στις περιπτώσεις που υπάρχει έκθεση σε άμεσο ηλιακό φως που καταστρέφει (και αποχρωματίζει) τις βιταμίνες πολύ γρήγορα.
 
Back
Top