Διατροφή Διατροφή Μάινας

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
240
Πόλη
Βούλα
Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα να ρωτήσω τι διατροφή ακολουθούμε σε ζευγάρι Μάενας 2 χρονών. Από ότι ξέρω εμπλουτίζουμε την τροφή τους με σκουλήκια, μήπως ξέρετε τι σκουλήκια και που τα βρίσκω; Ευχαριστώ!
 
Μπορεις να βρεις ετοιμες τροφες για μάινα στα μεγαλα πετ σοπς αλλα και να παραγγειλεις ονλαιν. Δεν χρειαζεται να μαζεψεις εσυ σκουληκια βεβαια διοτι μπορει να κανεις κακο παρα καλο.

Που τη βρηκες τη μάινα;
 
Από φίλο που την είχε και την πούλαγε λόγω αναχώρησης του στο εξωτερικό. Το ξέρω ότι δύσκολα μπορείς να βρεις! Τι είδος σκουλήκια ζητάω για μάενα;
 
Υπάρχει ειδική τροφή, έχει την υφή του νωπού κέϊκ. Πάρε αυτήν σαν βάση και μετά με την ησυχία σου ψάχνεις για έξτρα πρωτεΐνη αν θέλεις.
 
Συσκευασμένη υπάρχει σίγουρα. Χύμα λόγω της ύπαρξης λίγων πλέον πουλιών δεν ξέρω αν υπάρχει. Αλλά και γιατί να πάρεις χύμα; Πρόσεξε την ημερομηνία λήξης επίσης, δεν έχουν μεγάλη εμπορική κίνηση οι τροφές αυτές.
 
Παρεπιπτόντως, γιατι εχει απαγορευτεί η εισαγωγή τους απο εξωτερικό; Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν μάινες εκτροφής;
 
Παρεπιπτόντως, γιατι εχει απαγορευτεί η εισαγωγή τους απο εξωτερικό; Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν μάινες εκτροφής;
Για την πρώτη ερώτηση νομίζω πως είναι προστατευόμενο είδος. Για το δεύτερο δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ενοείτε ότι θα προτιμήσω την συσκευασμένη. Είχα καιρό να ακούσω γενικά για την μάενα. Θερμοκρασίες που αντέχουν οι μάενες μήπως γνωρίζετε; Ευχαριστώ!
 
Δεν είναι για έξω τον χειμώνα εννοείται. Όπως και οι παπαγάλοι, εντός τον χειμώνα, εντός/εκτός το καλοκαίρι.
Είναι πανέξυπνες και μιλάνε πιο καθαρά από τους παπαγάλους.
Έχει ο κτηνίατρός μου μία πολλά χρόνια τώρα. Τον φωνάζει, τον μαλώνει, κοιτάει καχύποπτα έχει μεγάλη πλάκα :)
 
Α θέλουν μεγάλο σε μήκος όμως κλουβί. Πηδάνε πέρα δώθε, δεν αναρριχώνται σαν τους παπαγάλους.
Για ζευγάρι τουλάχιστον 1,5 μ. μήκος θα έλεγα.
 
Ωραίο το λινκ και μοναδικό απότι είδα. Δεν έχει να ψάξεις πολλά. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.
 
Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν μάινες εκτροφής;
Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα να ρωτήσω τι διατροφή ακολουθούμε σε ζευγάρι Μάενας 2 χρονών. Από ότι ξέρω εμπλουτίζουμε την τροφή τους με σκουλήκια, μήπως ξέρετε τι σκουλήκια και που τα βρίσκω; Ευχαριστώ!
Μπορείς να μας ανεβάσεις μια δυο φωτογραφίες ή κάποιο video?
Δε γνωρίζω να υπάρχει γενικά εκτροφή σε μάϊνες...
Και γι αυτό απαγορεύτηκε η εισαγωγή τους...
Κινδύνευε ο αρχικός πληθυσμός τους.
 
Back
Top