Διατροφή Διατροφή για την πτερρόροια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NADIA
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NADIA

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
Μήπως μπορείτε να μου πείτε τί τροφή (εκτός από την βιταμίνη, μήλο, καναβούρι και τα ξυλάκια με τροφές ) μπορώ να δώσω επιπλέον στα καναρίνια μου για να τα βοηθήσω πριν αρχίσει η πτερρόροια;
 
Ενα καλο μείγμα συσκευασμένων σπόρων, φρέσκο νεράκι καθημερινά, φρουτα και λαχανικά εναλλάξ, νομιζω οτι είναι ότι καλύτερο. Οταν λες βιταμίνες, τί ακριβώς εννοείς; Υγρές που διαλύονται σε νερό ή άλλα στερεά σκευάσματα; Καναβουρι σκέτο και στικάκια με γλυκαντικά καθώς και πράσινες, κόκκινες, κίτρινες χύμα βιταμίνες είναι οτι χειρότερο μπορείς να προσφέρεις στα φιλαράκια σου. Μελέτησε λιγο την ενότητα στην οποία είσαι και θα βρεις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
 
για του λογους που αναφερω στο ποστ 28 του θεματος https://community.petbirds.gr/threads/Παχύσαρκα-καναρίνια.12427/

την περιοδο αυτη να προσθεσεις στο μιγμα σου 5% περιλλα ή αν μπορεις να αφαιρεσεις απο το μιγμα (αν το κανεις μονη σου) μερος των λιπαρων σπορων βαλε στη θεση του επιπλεον περιλλα.
εδω θα βρεις πληροφοριες για τους σπορους που υπαρχουν

Οι σπόροι και η θρεπτική τους αξία

"http://jk21.yooblog.gr/?p=13"

να παρεχεις στο πουλακι σου αυγο σφιχτο που θα αλλαζεις συχνα να μην χαλασει λογω ζεστης και αν εχεις αρκετα πουλακια παρε και αντικατεστησε τις τυχον υδατοδιαλυτες βιταμινες σε σταγονες που εχεις με καποιο σκευασμα το οποιο να εχει προσθετα αμινοξεα μεθειονινη και λυσινη. Αν μπορεις μερος του μιγματος σπορων μετατρεψε το και προσφερετο με τη μορφη βλαστωμενων σπορων

Φύτρα - Πώς φτιάχνουμε βλαστωμένους σπόρους για τα πουλιά μας

και μην ξεχνας τα συχνα μπανακια με δροσερο νερο που δεν θα αφηνεις πολυ ωρα στο μπανακι γιατι μετα πινουν και ειναι βρωμικο
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
βιταμίνες βάζω τις συσκευασμένες του εμπορίου που περιέχουν και αυγό και καναβούρι επίσης συσκευασμένο που δεν είναι μόνο ομως σκέτο καναβουρι αλλά έχει και άλλα συστατικά μέσα.
Το νερό τους το αλλάζω καθημερινά και το μπάνιο τους το βγάζω μόλις κάνουν. Δεν τους δίνω όμως πολλά φρούτα και λαχανικά και βραστό αυγό όπως μου αναφέρετε και ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας. Θα διαβάσω και τα Links..
 
Back
Top