Διατροφή Διατροφή για φασιανούς και αγριόπαπιες

Εγγραφή
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
190
Πόλη
Θεσσαλονίκη
επειδη δεν υπαρχουν ειδικες τροφες για φασιανους και παπιες αγριες φτιαχνω μονος μου την τροφη συμφωνα με οδηγιες απο το πανεπιστημιο της νοτιας καρολινας και δινω διαφορετικη τροφη αναλογα με την ηλικια και την εποχη του χρονου. τα υλικα που χρησημοποιω ειναι καλαμποκι σπασμενο, σταρι, κριθαρι, σογια (οχιμεταλαγμενη) πιτουρο και κεχρι. επισης προσθετω dicalcium phospate (βιοφως) μεθιονινη και πολυβιταμινες. εκανα μια ερευνα στη χρηση των βοτανων στη διατροφητων πουλιων και προσθετω 2 κουταλιες ριγανη, 1 κουταλια σκορδο σκονη, και 1 κουταλια σπορους μαυρο κιμυνο για καθε 4 κιλα τροφη.

ο οδηγος ειναι η πρωτεινες και χρειαζονται εξισωσεις για τη σωστη αναλογια για παπιες ειναι >απο 1-3 βδομαδων =26% πρωτ >απο 3-6 βδομ =22% πρωτ> απο 6-9 εβδ= 20% πρωτ >απο 9-12 = 18% πρωτ για ενηλικα σε συντηρηση ειναι 14-15% πρωτ και για ενηλικα σε ωοτοκια ειναι 17% πρωτ αλα διαφορετικες αναλογιες προσθετα

για φασιανους > 1-3 εβδ =29% πρωτ> 3-6εβδ= 25% πρωτ> 6-9= 22%πρωτ> 9-12 = 20%πρωτ> για ενηλικα ειναι 17 % πρωτ και για ενηλικα σε ωοτοκια ειναι 19 % πρωτ

πανατ τους δινω τριμενο μαρμαρο (μαρμαροσκονη) και σπασμενα κοχυλια για ασβεστιο και ψιλα χαλικακια για τη χωνεψη

οι πρωτεινες για τα συνηθη υλικα για τροφες ειναι
καλαμποκι 9% πρωτ
σταρι 12%
κριθαρι 11%
κεχρι 11%
πιτουρο 18%
σογια 48%

η ριγανη προστατευει απο αναπνευστικες ασθενειες και αυξανει την ορεξη
το σκορδο προστατευει απο μικροοργανισμουσ στα εντερα διωχνει τη μυρωδια της κουτσουλιας ( το κοτετσι μυριζει σαν πιτσαρια) και διωχνει τισ μυγες
οι σποροι μαυρο κιμυνο σκοτωνουν τα παρασιτα του εντερου σκουληκια

ενοειτε οτι τους δινω διαφορες πρασιναδες απο τον κηπο και φροτα και λαχανικα προτιμουν, ντοματες, καρπουζια, μηλα, βατομουρα και μουρα, μαρουλια, αγγουρακι ψιλοκομενο, κερασια και ξηρους καρπους (μονο στους φασιανους)> φουντουκια, φυστικια ψημενα αναλατα και ηλιοσπορους καθαρισμενους αυτα τα δινω σαν ανταμοιβη και τα τρωνε μεσα απο το χερι μου (δαγκωνουν και το χερι μου στη μανια τους να φανε τους ξηρους καρπους
στις καρολινες και τους μανταρινους δινω και βελανιδια οταν βρισκω γιατι στη φυση ειναι δενδροπαπιες που ζουνε στα δαση καστανιας και βελανιδιας και τρεφονται σχεδον αποκλειστικα με βελανιδια τον χειμωνα.
 
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες που μας εδωσες! Αν και δεν γνωριζω τιποτα για τη σωστη διατροφη αυτων των ειδων ειμαι σιγουρος οτι κανεις οτι καλυτερο μπορεις και αυτο φαινεται απο το οτι εχεις ψαξει τοσο για τη διατροφη τους και φτιαχνεις τα μιγματα μονος σου! Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! 😉
 
ευχαριστω για τα μυν ελπιζω να ειναι χρησιμα σε καποιον

οταν εχουμε αγρια ζωα σαν κατοικιδια πρεπει να κανουμε καποια ερευνα για τη σωστη φροντιδα που χρειαζονται. τα αγρια ειδη εχουν ιδιεταιρες αναγκες οι οποιες αλαζουν αναλογα με την εποχη και την ηλικια για παραδειγμα οι φασιανοι και οι παπιες ενω ως ενηλικα ειναι φυτοφαγα (μαλον παμφαγα) οταν ειναι μωρα ειναι πρακτικα σαρκοφαγα και δεν μπορουν να μεγαλωσουν με διατροφη ενηλικου ακομα αλλες τροφες ειναι διαθεσιμες την ανοιξη και αλλες το χειμωνα στη φυση οποτε τα μιγματα τροφων θα πρεπει να ανταποκρινονται σε αυτες τις αλαγες.η αυξηση της πρωτεινης την περιοδο ωοτοκιας (ανοιξη) αντικαθιστα την εμφανιση των εντομων που θα αποτελουσαν μεγαλομερος της τροφης αυτων των πουλιων την περιοδο που αυξανονται οι ανγκες τους για την παραγωγη αυγων και το στρες του ζευγαρωματος
 
ανακαλυψα οτι στη θεση του πιτουρου μπορουμε να βαζουμε βρωμη σπασμενη (εχει περιπου το ιδιο ποσοστο πρωτεινης) ενα θετικο με τη βρωμη ειναι οτι ειναι σε μορφη σπορου και τρωγεται πιο ευκολα ενω το πιτουρο ειναι σκονη και ειναι λιγο πιο δυσκολο να το καταπιουν οι παπιες (δεν εχουν προβλημα βεβαια αν εχουν νερο διπλα)
 
αγαπητε φιλε εγω περνω τροφες απο τον Τριανταφυλλου στην Συμμαχικη οδο εχει τις αναλογες για καθε ειδος. Οι παπιες πιστευω χρειαζονται και ζωικη πρωτεινη.Σκορδο σκορδο σκορδο οτι καλυτεροστον ανθρωπο στα σκυλια γατες πουλια ακομα και στα ψαρια ενυδρειου
 
φιλε λοχια τον εχω ακουστα τον τριανταφυλλου. Οταν λες ζωικες πρωτεινες προφανως θα ενοιεις τα κρεαταλευρα και τα ιχθυαλευρα; δεν πολυχρησημοποιουνται τα τελευταια χρονια και ειναι παρα πολυ επιβαρυμενα.σιγουρα το τελειο θα ηταν να ιναμε ζωκες πρωτεινες στα πουλια μας αλα θα επρεπε να πρερχονται απο καθαρες πηγες (εντομα, μικρα ψαρακια) και γενικα απο πραγματα που θα ετρωγαν στη φυσηκαι οχι απο υποπροιοντα σφαγειου.η ζωικη πρωτεινη μπορει να αντικατασταθει με αναλογιες φυτικων πρωτεινων (αλιως οι φυτοφαγοι θα ειχαν πεθανει ολοι) αν και εφ οσων οι αναλογιες ειναι ακριβεις(τη τροφη την κανω με ηλεκτρονικη ζυγαρια) παντως αν μπορεις να δινεις ζωντανη ζωικη πρωτεινη στα πουλια θα ηταν τελειο για την υγεια τους (γρυλους, γαριδες για ψαρακιια,)και επισης τρελενονται για εντομαμπορεις να τα δινεις σα λιχουδια για να σε συμπαθουν και να ερχονται κοντα σου
 
καλησπερα Σταυρο το ονομα μου ειναι Γιωργος αυτο που χρησιμοποιω ειναι λοξιας απο τους λοξιες μου [ελατοσταυρομυτες ] εχεις δικιο τα κρεαταλευρα ειναι... Πιστευω πως οι τρελες αγελαδες εγιναν σκυλοτροφες γιατι η ασθενια εμφανιζεται μετα 10 χρονια τοσο ζουν και τα σκυλια αν υπολογισεις και οτι δεν τρωμε σκυλους σταματαει η αλυσιδα. Οταν εχω μικρα θαβω μια σακουλα με κρεας ανοικτη στο επανω μερος πανε οι πρασινες μιγες και σε 3 με 5 ημερες γεμιζει σκουλικια. ειμαστε κοντα ελπιζω να βρεθουμε καποια μερα. Ευχομαι να προσεχεις και την δικη σου διατροφη τοσο πολυ αν και ειναι δυσκολο στα χρονια που ζουμε. Ενδιαφερομαι και εγω για παπακια εχω ετοιμες τις λυμνουλες
 
καλημερα γιωργο. καποια μερα το κανονιζουμε αν ειναι αφου ειμαστε σχετικα κοντα. Οντως προσεχω τη διατροφη την δικια μου οσο και των πτηνων μου. Δεν τρωω τιποτα απο εξω (και να ηθελα το πιο κοντινο φαγαδικο ειναι 5 χιλιομετρα απο το σπιτι μου οποτε μου ερχεται πιο γρηγορο να μαγειρεψω παρα να παω να παρω). Κρεας τρωω μονο τα σαβατοκυριακα την υπολοιπη βδομαδα μονο οσπρια λαδερα κτλ. Γυμναζομαι σχεδον καθε μερα τα τελευταια 17 χρονια γενικα θα μπορουσα να πω οτι ζω εναν αρκετα οικολογικο τροπο ζωης. η ιδεα να βαζεις κρεας να το τρωνε τα εντομα για να παιρνεις τις καμπιες ακουγεται επικινδυνη (παρα πολυ υψηλο φορτιο απο παθογονα μικροβια + τοξινες απο λογω της αποσυνθεσης (πτωμαινες κτλ). καλυτερα να δοκιμασεις αλευροσκουληκα που ειναι πολυ πιο καθαρα η τους γρυλους που δινουν στις σαυρες. Πιστευω οτι την ανοιξη θα εχω παπακια. σε περιπου 20-30 μερες ξεκιναω φυραμα ωοτοκιας γιατι θα πρεπει να το φανε κανα μηνα πριν αρχισουν να γεννανε.
 
Σταυρο γεία σου τι ενοείς με το φίραμα ωοτοκίας; Δικο σου μιγμα είναι ή έτοιμο;
Γιαννης Β.
 
kalhmeρα γιαννη. Το φυραμα οωτοκιας ειναι δικια μου μιξη, βασικα εχει παραπανω πρωτεινη περιπου 2 % απο το συντηρησης εχει λιγο μειωμενες θερμιδες οποτε εχει μειωμενο καλαμποκι (το καλαμποκινεχει περισοτερο λιπος απο τους αλουσ σπορους και ειναι για παχυνση) και λιγο μειωμενο το πιτουρο ή η βρωμη για συγκεντρωμενη συνθεση. τα στοιχεια για τις μιξεις τα πηρα μετα απο συνενοηση απο το πανεπιστημιο της βορειας Καρολινας (university of north carolina , poulty extention ) αλλα γενικα μπορεις να παιζεις με τα υλικα (αναλιγα με το τι βρισκεις πιο φτηνο η σε βολευει περισοτερο). Ο καθενας μπορει να κανει φυραμα απλως βαζεις καλαμποκι περισοτερο απο ολα περιπου το 1/3 τα αλλα και μετα τα υπολοιπα (σταρι κριθαρι)περιπου σε ισες ποσοτητες. Βρωμη ή πιτουρο σε ενηλικες παπιες αρκετο περιπου λιγο περισοτερο απο το σταρι και μετα με μια απλουστατη εξισωση με εναν αγνωστο (επιπεδου 1 γυμνασιου) βρισκεις ποση σογια θες για να φτιαξεις τα ποσοστα της πρωτεινης (η σογια ειναι ο μπαλαντερ γιατι εχει 48% πρωτεινη). μονο τα προσθετα (διφωσφορικο ασβεστιο, μεθιονινη, αλατι, βιταμινη) τα παιρνω στανταρ απο τη λιστα που μου εδωσαν. μπορεις να χρησημοποιεις και αλλα υλικα οπως τρυφυλλι αλφα αλφα (18 % πρωτεινη) σε αλλες χωρες εχουν σπορους η και φρεσκα φυτα που δεν υπαρχουν ελλαδα και ακνουν και με αυτους ποσοστα. Για τα παπακια τα μικρα ομως και για τα φασιανακια πηρα τη λιστα που μου εδωσαν κατα γραμμα εξ αλλου μου ετσι μου ειπαν και οι ιδιοι.η ποικιλια ειναι πολυ σημαντικη γιατι τα πουλια θελουν διαφορους σπορους και ορισμενοι εχου συστατικα που δεν εχουν αλλοι οποτε οσες περισοτερες (καταληλες) τροφες ανακατευεις τοσο το καλυτερο.
 
ενα πολυ σημαντικο που μου ειπαν ολοι οσοι εκτρεφουν παπιες. ποτε μη ταιζετε ασπρο ψωμι στις παπιες δεν περιεχει σχεδον καθολου θρεπτικα συστατικα (εκτος απο θερμιδες) και οδηγει σε πολυ σοβαρες αβιταμινωσεις με ολεθρια αποτελεσματα (πληγιασμενα και παραμορφωμενα ποδια, κατεστραμενα συκωτια και πολλα αλλα).στην αμερικη θεωρηται ποινικο αδικημα να ταιζεις ψωμι σε παπιες στα παρκα και στις λιμνες ειναι ενα απο τα χειροτερα που μπορεις να τους κανεις. Ουτε εμεις θα επρεπε να τρωμε τετοιο πλαστικο ψωμι (προσωπικα εχω να αγορασω ψωμι 6-7 χρονια,ζημωνω και ψηνω ολικης αλεσεως ψωμι πολυσπορο καθε 2-3 μερες)
 
Σταυρο, έχουμε πολύ κοντά μας το Οικολογικό πάρκο και αρκετά συχνα το επισκεπτόμαστε οχι μονο για αναψυχή αλλά και για να ταίσουμε τις πάπιες, τις χήνες, τις νερόκοτες, τις φαλαρίδες τα περιστέρια και τα σπουργίτια. Δεν έχουμε τον χρόνο καθε φορά να περνουμε καλαμπόκι ή σιτάρι και πολλές φορές τους ρίχνουμε ψωμί (χωριάτικο) στο οποίο επιτίθενται και οι κυπρίνοι ακόμα και οι νεροχελώνες και δεν μένει ψίχουλο. Θες να πείς οτι είναι βλαβερό για την υγεία τους; 😕

Αρκεί να αναφέρω οτι το ψωμί είναι το κυρίως πιάτο των πουλιών της λίμνης, καθώς πολλοί άνθρωποι που επισκέπτονται το πάρκο ταίζουν τα πουλάκια με αυτό.🙄
 
kalhmera georgina . Οχι απλα κακο για την υγεια τους ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ.ψαξε σε οποιο σαιτ του εξωτερικου θελεις και θα δεις οτι ειναι πρακτικα εγκλημα (το οποιο τιμωρηται)να ταιζεις ψωμι στα παπια (για τα υπολοιπα πουλια που ανεφερες δεν γνωριζω. Οταν λες χωριαρτικο φυσικα θα ενοεις το πλαστικο ψωμι απο το φουρναρη που εχει ονομαστει "χωριατικο" λυπαμαι που θα σε στενωχωρισω αλλα μονο στο ονομα ειναι χωριατικο περισοτερο πλαστικο με διωγκοτικες υλες παρα τιποτα αλο. ακομα και το υποτιθεμενο μαυρο ψωμι ειναι ασπρο με καραμελοχρωμα (το ολικης ειναι ανοιχτοχρωμοπ και τα πιτουρα ειναι εμφανη μεσα στη ζυμη ) μαλιστα ενασ γνωστος μας που ειχε 45 χρονια φουρνο γελουσε και εκανε πλακα για τα κοροιδα που αγοραζουν βαμενο ψωμι και το πληρωνουν για μαυρο. τα πουλια στο παρκο δεν θα πεθανουν κιολας απλως εκει που θα ζουσαν 15 χρονια θα ζουν 2-3 αν τρεφονται με ψωμι
 
ενα πολυ σημαντικο που μου ειπαν ολοι οσοι εκτρεφουν παπιες. ποτε μη ταιζετε ασπρο ψωμι στις παπιες δεν περιεχει σχεδον καθολου θρεπτικα συστατικα (εκτος απο θερμιδες) και οδηγει σε πολυ σοβαρες αβιταμινωσεις με ολεθρια αποτελεσματα (πληγιασμενα και παραμορφωμενα ποδια, κατεστραμενα συκωτια και πολλα αλλα).στην αμερικη θεωρηται ποινικο αδικημα να ταιζεις ψωμι σε παπιες στα παρκα και στις λιμνες ειναι ενα απο τα χειροτερα που μπορεις να τους κανεις. Ουτε εμεις θα επρεπε να τρωμε τετοιο πλαστικο ψωμι (προσωπικα εχω να αγορασω ψωμι 6-7 χρονια,ζημωνω και ψηνω ολικης αλεσεως ψωμι πολυσπορο καθε 2-3 μερες)

Φιλε Σταυρο ενας γνωστος μου ταιζε καμια δεκαρια κοτες με υπολειμματα απο ασπρο χωριατικο πλαστικο ψωμι οχι ομως μονο με αυτο αλλα κ με καλαμποκι, σιταρι, πρασιναδες, λαχανικα κτλ κ δεν ειχε παρατηρησει καποια ανωμαλια σε συκωτι, ποδια, φτερα απλα ο ιδιος υποστηριζε οτι οι κοτες του παχαιναν παρα πολυ κ οταν τις μαγειρευε ηταν μεσα στο λιπος.. Οι πολλες θερμιδες που λεγαμε...
Παντως πολλοι ταιζουν κ με ψωμια που παιρνουν απο φουρνους κυριως τις κοτες τους η σκυλια τους.Αρα μεγαλο λαθος αφου προσφερει μονο θερμιδες κ τιποτα το ουσιαστικο-νεκρη τροφη μονο παχυντικη!
 
φιλε βαγγελη ενοειται οτι δεν θα παρουσιαζαν προβληματα αν τρωγαν ποικιλια τροφης αλα για ποσο και τι ισοροπια ειχε αυτη η τροφη ακομη θαθελα να τονισω οτι αλιως φερομαστε σε ενα πτηνο που τοκραταμε καναδυο χρονια να μας κανει αυγα και μετα τον δευτερο το σκοτωνουμε και το τρωμε και αλιως σε ενα πτηνο που το θεωρουμε κατοικιδιο. Δεν λεω οτι οσοι τρφουν τα πτηνα τους ετσι κανουν κατι κακο αφου τα εχουν για εκμεταλευση και σαν προιοντα οποτε δεν θα ελεγα οτι υπαρχει λογος ισως να ασχοληθουν περισοτερο. αυτα που γραφω τα γραφω για αυτους που εχουν παρομοια πτηνα και τα βλεπουν οπως θα βλεπαν εναν ακριβο παπαγαλο δηλαδη θελου να τα εχουν σε τελεια κατασταση και να ζησουν οσα χρονια εχει ορισει η φυση για το ειδος τους. Δε νομιζω οτι κανενας εδω μεσα θα ταιζε τον κακατουα η τον Αρα παπγαλο του ψωμι και αποφαγια κουζινας γιατι το πουλι σε κανα δυο χρονια θα το ελεγε το ποιημα το ιδιο ειναι και με αυτα τα πτηνα. Τα δικα μου αν αρωστησουν ακομη και στον κτηνιατρο ειμαι διατεθιμενος να τα παω για να τα σωσω. Δεν τα εγραψα αυτα για πουλια εκμεταλευσης οτι εχω ψαξει ειναι καθαρα για πουλια που εχουν παρομοια θεση σε ενα σπιτι οπως θα ειχε ενας σκυλος η μια γατα
 
... Οτι εχω ψαξει ειναι καθαρα για πουλια που εχουν παρομοια θεση σε ενα σπιτι οπως θα ειχε ενας σκυλος η μια γατα.
Μπραβο φιλε μου :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Back
Top