Διατροφή Διατροφή για 30 ημερών καναρίνια και για τους γονείς

CHRYSSOYLA

PB New Member
Εγγραφή
5 Φεβ 2021
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε ολους
Τα μωρά μεγάλωσαν και αύριο είμαι τριάντα ημερών έχω 4.
Τσιμπάνε και σπόρους και αυγό τροφή και μήλο και αυγό όλα ακόμα και το πιο μικρό.
Όμως ζητάνε ακόμα όλη μέρα και από τη μαμά τους και τη μαλώνουν κιόλας να μη τους φάει το φαΐ !
Να τα βάλω άλλου μόνα τους όλα μαζί;
Και τι φαγητό να βάζω πρέπει κάθε μέρα ακόμα αυγό και μήλο; ΣΗμερα έβαλα και μαρούλι και σπανάκι και έφαγαν όλα.
Επίσης οι γονείς τι θα τρώνε τώρα που θα ειναι χωριστά ( δεν θα κάνω άλλη γέννα) σπόρους και βιταμίνες και λίγο από κάτι κάθε μέρα όπως έκανα πριν δηλαδή μπρόκολο και μήλο κλπ μια φορά την εβδομάδα περίπου το καθένα;
Και μέχρι ποτε θα βάζω αυγό στα μωρά;
Θα βάζω βιταμίνη και στα μωρά;
Γενικά για αυτό το διάστημα θα ήθελα να μου πείτε σας παρακαλώ πως φροντίζουμε
Και ποτε μπορώ να τα χαρίσω ; Τραβάνε και τις ουρές τους και τσακώνονται λίγο καμμία φορα
Ευχαριστω πολυ
 
Να τα βάλω άλλου μόνα τους όλα μαζί;
Αφού τρώνε μόνα τους μπορείς να βάλεις όλα τα μικρά σε ένα ευρύχωρο κλουβί.
Τσιμπάνε και σπόρους και αυγό τροφή και μήλο και αυγό όλα ακόμα και το πιο μικρό.
Συνέχισε να τους προσφέρεις όλα τα παραπάνω,
ΣΗμερα έβαλα και μαρούλι και σπανάκι και έφαγαν όλα.
Μπορείς να δώσεις και μπρόκολο, άγρια, τριμένο καρότο και πολλά άλλα, τα λαχανικά (καλοπλυμένα) μπορείς να τα δίνεις τακτικά (2-3 φορές την εβδομάδα, το μήλο πιο αραιά (1 φορά την εβδομάδα).
Και μέχρι ποτε θα βάζω αυγό στα μωρά;
Για ένα μήνα ακόμα και μετά μπορείς να δίνεις αυγό ή αυγοτροφή 1-2 φορές την εβδομάδα.
Θα βάζω βιταμίνη και στα μωρά;
Είναι κάποια επώνυμη συσκευασία αυγοτροφής ή ένα διάφανο σακουλάκι χωρίς στοιχεία ? αν είναι το 2ο δεν υπάρχει λόγος να το δίνεις ούτε στα μικρά, ούτε στους γονείς.
Και ποτε μπορώ να τα χαρίσω ;
Σε ηλικία 2-3 μηνών θα αρχίσουν να σαλιαρίζουν, να προσπαθούν να τραγουδήσουν, τα αρσενικά, έτσι θα ξεχωρίσεις το φύλο τους.
Αν πρόκειται για καναρίνια ''φωνής'' θα πρέπει να παραμείνουν περισσότερο κοντά στον κάναρο για να εκπαιδευτούν στο τραγούδι.

Να τα χαίρεσαι όλα !
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ χίλια ευχαριστώ για τις αναλυτικές συμβουλές!
Τα χώρισα και το ένα από την ώρα που τα χώρισα κάνει συνέχεια τσίου χωρίς σταματημό τώρα κοιμούνται θα δω πάλι αύριο. Πρέπει να μην βλέπουν τους γονείς;
Στους γονείς τι να δίνω; Ειναι και οι δυο αρκετά εξαντλημένοι ειδικά η μαμά.ευχαριστω και πάλι.καλο βραδυ.
 
Καλησπέρα, τους γονείς πρέπει να τους χωρίσεις σε ατομικά κλουβιά για να ηρεμήσουν και να ξεκουραστούν.
Καλό θα είναι η κανάρα να μην βλέπει και ακούει τον αρσενικό και το κλουβί της να βρίσκεται σε σημείο με λιγότερο φως για να ξεπυρώσει.
Στους γονείς τι να δίνω;
Η διατροφή τους σιγά σιγά πρέπει να γίνει πιο λιτή, δίνε αυγοτροφή ή αυγό 2 φορές την εβδομάδα (μικρή ποσότητα), λαχανικά και φυσικά σπόρους.
Επίσης βάζε πρωινό μπανάκι για να περιποιηθούν το φτέρωμα τους.
Πρέπει να μην βλέπουν τους γονείς;
Δεν επηρεάζονται σε κάτι είτε τους βλέπουν είτε όχι.
το ένα από την ώρα που τα χώρισα κάνει συνέχεια τσίου χωρίς σταματημό
Αυτό παρακολούθησε το και βεβαιώσου ότι τρώει μόνο του σπόρους αυγό και αυγοτροφή.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ καλησπέρα σας
θα ηθελα να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις που έιχα από τις 11 Ιουνίου μέχρί σήμερα. Τα τέσσερα μωρά μου είναι μια χαρά και καποια εχουν ξεκινήσει να προσπαθούν να τραγουδήσουν ή ετσι μου φαίνεται εμένα.
Δυστυχώς όμως στο τέλος Ιουνίου χωρίς καμία προειδοποίηση ένα πρωι βρήκα τον αρσενικό μου που τον είχα πέντε χρόνια στο πάτωμα του κλουβιού. Και αμέσως μετά άρχισε και η μαμα να μην έιναι καλά και τώρα έχει χασει πάρα πολύ φτέρωμα εχει πληγές στα πόδια της και κατω από τα φτερά της και δεν εχω πτηνίατρο να την πάω - ένας που έιχαμε εδώ κοντά μου είπε δεν δέχετε πιά καναρίνια - της εχω βαλει βιταμίνες - ριγανέλαιο- betadine αλοιφή στα πόδια - tobrex γυρω από τα μάτια όταν ξεκινησε να μαδάει τίποτα δεν έχει δουλέψει - τρωει πίνει κανονικά και οι κουτσουλιές είναι κατα τη γνώμη μου εντάξει και η κοιλιά της δεν φαίνεται περίεργη εκτός του ότι φαίνεται αδυνατισμένη αλλα στενοχωριέμαι πάρα πολύ- φαίνονται τα αυτιά της και οι μασχάλες της και ο λαιμός της είναι χωρίς φτερά - τι να κάνω? μπορεί να έιναι κάτι κολλητικό και να κολλήσουν και τα μωρά τα έχω σε άλλο κλουβί.
ευχαριστώ και πάλι
 
δεν εχω πτηνίατρο να την πάω
Δες τον κατάλογο:
Και αμέσως μετά άρχισε και η μαμα να μην έιναι καλά και τώρα έχει χασει πάρα πολύ φτέρωμα εχει πληγές στα πόδια της και κατω από τα φτερά της
Ανέβασε φωτογραφίες.
Η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή, αν δεν εξεταστεί από Γιατρό και δεν πάρει σωστή αγωγή θα εξελιχθεί πολύ άσχημα.
μπορεί να έιναι κάτι κολλητικό και να κολλήσουν και τα μωρά τα έχω σε άλλο κλουβί.
Ναι, στην θέση σου θα απομάκρυνα το κλουβί των μικρών όσο πιο μακρυά γίνεται.
 
Καλησπέρα,
Είμαι στην Πάρο, αν ξέρετε κανέναν γιατρό.
Ανεβάζω φωτό για να δείτε
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι
 

Συνημμένα

  • 1-post-2483812.webp
    1-post-2483812.webp
    45,5 KB · Προβολές: 19
  • 2-post-2483812.webp
    2-post-2483812.webp
    40 KB · Προβολές: 16
  • 3-post-2483812.webp
    3-post-2483812.webp
    60,3 KB · Προβολές: 19
  • 4-post-2483812.webp
    4-post-2483812.webp
    63,9 KB · Προβολές: 20
  • 5-post-2483812.webp
    5-post-2483812.webp
    44,5 KB · Προβολές: 19
  • 6-post-2483812.webp
    6-post-2483812.webp
    50,8 KB · Προβολές: 20
  • 7-post-2483812.webp
    7-post-2483812.webp
    50,3 KB · Προβολές: 20
Καλησπέρα.
Είμαι στην Πάρο, αν ξέρετε κανέναν γιατρό.
Επικοινώνησε με το παρακάτω εξεταστικό για να στείλεις κουτσουλιές για εξέταση ταχυδρομικώς:
Στα πόδια μπορείς να βάζεις betadine αλοιφή χρησιμοποιώντας μια μπατονέτα.
Καθάριζε καθημερινά τις πατήθρες και τα σκεύη της τροφής.
Τοποθέτησε βρεγμένη διπλωμένη χαρτοπετσέτα σε χαμηλά σημεία του κλουβιού και το πρωί έλεγξε για μαύρα ή κόκκινα στίγματα (ψείρες).
Το πουλάκι τρώει κανονικά ?
Κάνει κάποιο θόρυβο με το ράμφος του ?
 
Καλησπερα,
Η κανάρα μου έτρωγε κανονικά μέχρι προχτές σήμερα δεν τρωει πολύ
Το pulmosan το είχα βάλει στην αρχή και δεν έκανε κάτι και το είχα βάλει και στον αρσενικό μου
Όλα όσα λέτε τα κάνω και είναι όλα πεντακάθαρα και φρέσκα και η διατροφή τους είχε όλα όσα έπρεπε φρούτα λαχανικά σουπιοκοκκαλο σπορους συσκευασμενους επωνυμους και της άλλαξα και τα κλαδάκια πήρα ξύλινα με διαφορετικεσ Διαμέτρους κλπ κλπ και είμαι πολύ στενοχωρημένη γιατί κάθε μέρα γινεται χειρότερα
δεν κάνει ήχο με το στόμα της είναι πολύ ήσυχη ούτε ξύνεται ούτε τίποτα περίεργο απλώς μέρα με τη μέρα μαδάει και εξασθενεί πιο πολύ.Δε νομίζω να προλαβαίνω να στείλω από δω στην Κομοτηνή το δείγμα θα πάρει πολλές μέρες θα προσπαθήσω να την πάω στον κλασικό κτηνίατρο αν με δεχτεί μήπως ξέρει κάτι
 
Μηπως να επικονωνησεις με καποιον πτηνιατρο στην Αθηνα; Να του εξηγησεις οτι εισαι σε νησι και δεν εχεις καμμια βοηθεια. Μπορει να πεσεις σε καποιον ανθρωπο και να σε βοηθησει. Δεν χανεις τιποτα.
 
Η εμφάνιση του πουλιού λέει, υψηλό στρές. Η φωτογραφία του στήθους θυμίζει Ευλογιά. Αυτό, σε συνδιασμό με πτερόρροια είναι αρκετό για να καταρρεύσει το πουλάκι Να την απομονώσεις σε ένα μικρό κλουβί. Η διατροφή της να είναι μόνον σπόροι και αυγό ή αυγοτροφή. Στο νερό της να βάλεις μια πολυβιταμίνη ( π.χ MUTAVIT ) και κάθε δεύτερη μέρα δεξτρόζη.
 
Ευχαριστώ
Σ ένα μικρό κλουβί την έβαλα και αυτή που λέτε είναι η διατροφή της και της πήρα και αντί στρες βιταμίνες της landmark αλλά δεν βλέπω διαφορά
Η δεξτροζη τι είναι ; Αν είναι ευλογιά που λέτε τι πρέπει να κάνω; Δεν είναι πτεροροια αυτό ξεκίνησε μόλις έγιναν τα μωρά 35 ημερών εδώ και 1 μήνα περίπου.
και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε ιδιαίτερο για την ευλογιά. Ελπίζεις μόνον οτι με την καλή διατροφή, την ηρεμία, τον σωστό ύπνο και ένα βιταμινούχο με στόχο την αλλαγή πτερώματος(επιμένω MUTAVIT) , το πουλάκι θα δημιουργήσει καλύτερες αντοχές και θα ανακάμψει. Αν τα καταφέρει, αποτελέσματα θα δείς μετά απο αρκετές εβδομάδες. Υπομονή
Υ.Γ Δεξτρόζη στα petshop, είτε αυτούσια είτε σε σκευάσματα με μεγάλη περιεκτικότητα.
 
Back
Top