Φροντίδα Διατροφή και συγκατοίκηση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Irene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Irene

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2016
Μηνύματα
75
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σας , έχω ένα καναρινάκι μάλλον θηλυκό , μετά από 4 μήνες άρχισε να κελαηδάει.. μετά από τις δικές σας συμβουλές για διατροφή ( manitoba, pate, φρέσκα μυρωδικά φρούτα και λαχανικά κλπ ) είναι υγιέστατο , σήμερα απέκτησα και ένα αρσενικό μου το έκαναν δώρο μοιάζει με mosaic ( δεν τα ξέρω πολύ καλά ) ήθελα να ρωτήσω αν αυτό το είδος καναρινιού έχει κάποια διαφορά στη διατροφή του και αν μπορώ να τα βάλω στο ίδιο κλουβί προς το παρόν το νέο μέλος είναι σε καραντίνα ..., όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες ... 😃
 
αν μπορώ να τα βάλω στο ίδιο κλουβί
Καλύτερα όχι, αν τα βάλεις μαζί το αρσενικό θα κελαηδάει πολύ λίγο, ίσως και καθόλου.
, σήμερα απέκτησα και ένα αρσενικό μου το έκαναν δώρο μοιάζει με mosaic
Ανέβασε μια φωτογραφία του νέου και της ''παλιάς''.
 
Πανέμορφα και τα δύο, να τα χαίρεσαι.
Η μόνη διαφορά που μπορούν να έχουν στην διατροφή τους είναι η αυγοτροφή.
Το παλιό πρέπει να έχει αυγοτροφή για κίτρινα καναρίνια και το νέο αυγοτροφή για κόκκινα καναρίνια.
Αν το καλοκαίρι που θα αρχίσει πτερόρροια του δώσεις χρωστική κόκκινη μέχρι το τέλος της πτερόρροιας όλο το πορτοκαλί χρώμα θα μετατραπεί σε κόκκινο, θα είναι ένα όμορφο κόκκινο μωσαϊκό.

Να τα χαίρεσαι!
 
@pantesom σαν εμφάνιση μοιάζει θηλυκό , όμως κάνει ένα αρκετά μακρόσυρτο κελάηδημα , όχι όπως το αρσενικό βέβαια αν καταφέρω να το ηχογραφήσω έχω σκοπό να το βάλω εδώ !
 
Back
Top