Αναπαραγωγή Διατροφή καναρινιών στο ζευγάρωμα

ΔΟΥΚΑΣ

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαρ 2016
Μηνύματα
2
Πόλη
Νέα Σμύρνη
φίλοι καναρινάδες καλημέρα.. Έχω μια ερώτηση να σας κάνω...η κανάρα σήμερα έκανε το πρώτο της αυγό...η τροφή που βάζω είναι η εξής: μείγμα σπόρων, αυγοτροφή, αυγό, μπρόκολο, μήλο, αλλάζει τώρα κάτι όσο αφορα στη διατροφη τους; Σταματαω κατι απο αυτα που τους δινω ή συνεχίζω τα ιδια; και αν αλλαζει κατι απο αυτα τι; και μεχρι ποτε;ευχαριστω...
 
Δίνεις κόκκαλο σουπιάς το οποίο στο εφεξής καλό θα ήταν να είναι προσβάσιμο για τα πουλιά όλο το έτος.
Συνεχίζεις αυγό βρασμένο με το τσόφλι, αυγοτροφη κλπ, έως να κάνει όλα της τα αυγά κι επειτα διακόπτες έως την εκκόλαψη του πρώτου νεοσσού. Μετα ξανά δίνεις καθημερινά.
Δίνεις υγρό ασβεστιο απο το τρίτο αυγό έως το τελευταίο καθημερινά στο νερό σύμφωνα με τις οδηγίες.
Εξακολουθείς τα πράσινα χορταρικά, αν θελεις τα εμπλουτίζεις για μεγαλύτερη ποικιλία έως να βγει ο πρώτος νεοσσός, επειτα τα διακόπτες μέχρι ο τελευταίος μικρός να κλείσει τις 10 ημερες.
 
καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας Δούκα!
η διατροφή των καναρινιών μας, κατά την ταπεινή μου γνώμη, πρέπει κατά την περίοδο της αναπαραγωγής να περιλαμβάνει:

1) ένα πολύ πλούσιο μείγμα σπόρων (συσκευασμένο)
2)αυγοτροφή
3)αυγό βραστό( βράζουμε για 15-20 λεπτά περίπου) μέχρι να ολοκληρώσει η θηλυκιά την εναπόθεση αυγών και μετά πάλι όταν εκκολαφθούν τα μικρά.
4)σουπιοκόκκαλο
5)φρέσκο νεράκι καθημερινά
6)κυρίως κατά την πρώτη εβδομάδα πολυβιταμίνη στο νερό τους καθώς επίσης και μόλις σκάσουν μύτη τα μικρά.
7)μόλις εναποθέσει το 2ο αυγό,τότε για 2-3 24ωρα δίνουμε υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό τους.
8) φρούτα και λαχανικά με μέτρο, προς αποφυγήν διάρροιας.

όταν με το καλό σκάσουν μύτη οι.. Μπόμπιρες, μπορείς σιγά-σιγά και μετά την 10η μέρα της ζωής τους να τους δίνεις πιο τακτικά λαχανικά και φρούτα, καλά πλυμένα και καλά στεγνωμένα επίσης.Aν ανατρέξεις στα θέματα σχετικά με την διατροφή καναρινιών,θα βρεις ποικιλία θεμάτων του τι φρούτα και λαχανικά επιτρέπονται καθώς επίσης και ποιά βότανα προσφέρουν στην ευζωία των καναρινιών, είτε χλωρά είτε αποξηραμένα(ως πρόσθετα στην αυγοτροφή) είτε ως ρόφημα.

σου εύχομαι ολόψυχα καλή αναπαραγωγή και πάντα στην διάθεσή σου..
 
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις σας... Παράληψη μου για όλα τα άνωθεν που γράφεται... Εννοείται πως όλα τα προαναφερόμενα από εσάς βρίσκονται στη διάθεση των πουλιών, απλά ήθελα να βεβαιωθώ ή οχι, με το σταμάτημα μετά το 3-4 αυγό της κανάρας, της αυγοτροφής και του βραστού αυγού...
Η απάντηση και των δυο σας όσον αφορά τη διακοπή του αυγού και της αυγοτροφής με κάλυψε πλήρως... Και όλα όσα γράψατε.. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους...
Σας εύχομαι και εγώ με τη σειρά μου καλή αναπαραγωγική χρονιά...
 
Το μπρόκολο καλύτερα να το βράζεις ελαφρά πριν το δώσεις για να αποφύγεις τα οξαλικά που μειώνουν την απορρόφηση του ασβεστίου.
Επίσης μην δώσεις σπανάκι και μαϊντανό κατά την αναπαραγωγική περίοδο..
Κατά τα άλλα ό,τι σου γράφουν πιο πάνω τα παιδιά και καλή αναπαραγωγή να έχεις!
 
Επίσης μην δώσεις σπανάκι και μαϊντανό κατά την αναπαραγωγική περίοδο..
Ούτε μηλόξυδο στο νεράκι για τους ίδιους λόγους! Κατά τα άλλα με κάλυψαν οι προλαλήσαντες!
 
Back
Top