Αναπαραγωγή Διατροφή κατά την αναπαραγωγή

Kanarinatos

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2019
Μηνύματα
65
Καλησπέρα,
Σε αυτό μου το ποστ, θα ήθελα να σας παρουσιάσω την διατροφή που ξεκίνησα από 1/4/2020 στο ζευγάρι καναρινιών μου, ούτως ώστε οι πιο έμπειροι να μου προτείνουν διορθώσεις όπου χρειάζεται. Γνωρίζω ότι ίσως καθυστέρησα να αρχίσω την προετοιμασία, αλλά από όσα διάβασα δεν είναι αργά, το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή και σωστές κινήσεις. Η διατροφή περιλαμβάνει:
- Μείγμα Σπόρων (απλό εμπορίου με ελάχιστο μπισκότο) στο οποίο προσθέτω επιπλέον 10% νίζερ
- Έξτρα σπόροι (Κία-Καμελίνα-Περίλλα σε αναλογία 2-1-1)
- Χορταρικά (φύλλα από αντίδι, παντζάρι, σπανάκι)
- Λαχανικά (προς στιγμή μόνο πιπεριά και μαρουλόφυλλα)
- Βραστό αυγό
- Φρούτα (μήλο κυρίως που το τρώνε σίγουρα)
- Πολυβιταμίνη (2 σταγόνες στην ποτίστρα/μέρα)
- Μείγμα με όστρακα, βότανα και κάρβουνο (σταθερά σε μία ταϊστρα)
Ξεκινάω λοιπόν την 1η βδομάδα με 3 φορές αυγό, πρασινάδες (χορταρικά ή λαχανικά) κάθε μέρα και περίπου 2-3 φορές φρούτο. Από την 2η βδομάδα βάζω 2-3 φορές τους έξτρα σπόρους σε ελάχιστη ποσότητα για να τους συνηθίσουν και παράλληλα να δω αν τους τρώνε και όλα τα υπόλοιπα όπως αναφέρθηκαν. Από την 3η βδομάδα αυξάνω το αυγό σε 4 φορές, φρούτο 3 φορές (το δίνω εναλλάξ με αυγό) και βάζω κανονική πλέον ποσότητα έξτρα σπόρων (1/3 της αυγοθήκης).
Να τονίσω ότι η κανάρα μου φαίνεται έτοιμη καθώς κόβει κομμάτια εφημερίδας και τα βάζει στην ταϊστρα ενώ παρόλο που υπάρχει ΑΔΙΑΦΑΝΕΣ χώρισμα (δεν έχουν έρθει σε οπτική επαφή), κάθεται ανυπόμονη μπροστά από αυτό και περιμένει τον αρσενικό. Συνεχίζω λοιπόν ως έχει την διατροφική προετοιμασία ή υπάρχει φόβος να "καεί" η κανάρα (δεν ξέρω αν στέκει αυτό απλά το έχω ακούσει);
Είμαι νέος στο χώρο αλλά ελπίζω να βοήθησα όσους ψάχνουν μια απλή διατροφή για ερασιτεχνική αναπραγωγή. Και κάθε σχόλιο και διόρθωση είναι σαφώς αποδεκτή και σημαντική για μένα. Καλή συνέχεια!
 
Νομιζω οτι τα πας μια χαρα δεν βρησκω καποιο προβλημα ισα ισα προλαβαινεις, αν και απο οτι διαβαζω εισαι σχεδον ετοιμος!

Τωρα να "καει" η καναρα; Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο! 😂
 
Για εμένα η αναλογία στα έξτρα σπόρια πρέπει να είναι 1-3-10. Χορταρικά, λαχανικά λέω να σταματήσεις.

Η αναπαραγωγή καθορίζεται από την κανάρα.Αν την βλέπεις έτοιμη, ρίχνε τον αρσενικό μέσα για κανένα τέταρτο την μέρα, κάθε μέρα, για να δεις κίνηση.Αυτο να ξέρεις μπορεί να την επιταχύνει. Διαφορετικα είναι στην αντίληψη σου,το πότε πρέπει να βάλεις την φωλιά.

Καλή επιτυχία.
 
Την αναλογία 1-3-1 λέω να την κάνω όταν με το καλό έρθουν οι νεοσσοί, γιατί η κία ίσως τους προκαλεί θέμα στο γαστρεντερικό (λόγω του φαινομένου τζελ).
Τα χορταρικά-λαχανικά γιατί να τα σταματήσω; (καλοπροαίρετα ρωτάω για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις).
Ακόμα και αν ο αρσενικός δεν φαίνεται έτοιμος; (δεν κελαηδά
σχεδόν καθόλου, αλλά της τιτιβίζει αρκετά)
 
Η περιλλα είναι ο κορυφαίος σπόρος που μπορείς να δώσεις και πρέπει να δώσεις σε ποσότητα.
Η καμελινα, επίσης κορυφαίος σπόρος, είναι φουλ στην βιταμίνη Ε που χρειάζεσαι ειδικά τώρα.
Μαντεύω πως οι δύο παραπάνω σπόροι θα έχουν πολύ καλύτερη αποδοχή, αυτήν την περίοδο. Τουλαχιστον αυτό βλέπω από τα πουλιά μου,τα οποία όμως είχαν μάθει να τρώνε αυτούς τους σπόρους. Δεν είχα δλδ φαινόμενα λαιμαργίας.

Τα λαχανικά δεν τα χρειάζεσαι, ειδικά αφού δίνεις βιταμίνες. Εχουν αντιδιατροφικους παράγοντες και δεν συνεργάζονται όλα αρμονικά με το ασβέστιο,το οποίο επίσης χρειάζεσαι. Συν των άλλων, ο βασικός σου στόχος τώρα είναι η πρωτεινη και κάπως το λίπος.

Αν η κάναρα είναι έτοιμη,το πιο πιθανό είναι να πάρεις ασπορα αβγα. Με αυτό που σου πρότεινα μπορεί να είσαι και πιο τυχερός.Αν είναι η πρώτη σου φορά μην το κάνεις.Απλα παρακολουθείς και ανάλογα με την αντίληψη σου πράττεις.
 
Χρήσιμες οι συμβουλές και ευχαριστώ πολύ. Το θέμα με την κανάρα με προβλημάτισε όμως. Από την στιγμή που είναι πυρωμένη και προσπαθεί να φτιάξει φωλιά, αν της βάλω τον αρσενικό σε μία βδομάδα από τώρα και γίνει το ζευγάρωμα όπως πρέπει, γιατί να βγουν τα αυγά άσπορα;
 
Αν είναι σε μια εβδομάδα ΟΚ.
Απλά έγραψες ότι ξεκίνησες 1/4 και έχεις κάνει πλάνο εβδομάδων.Αν είναι έτοιμη από τώρα, κάποια στιγμή θα κάνει αυγά και ο αρσενικός θα έχει μείνει στο άλλο μισό.
 
Σωστά.. Απλά δεν διευκρίνησα ότι είχα ξεκινήσει από αρχές Μάρτη, αλλά δεν είχα ψαχτεί ιδιαίτερα στην διατροφή και έκανα κάποιες λανθασμένες κινήσεις! Τώρα το πλάνο που έκανα προσπαθώ να το στριμώξω όσο το δυνατόν γίνεται, αφού έχει προϋπάρξει κάποια υποτυπώδης προετοιμασία... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
 
αλλά δεν είχα ψαχτεί ιδιαίτερα στην διατροφή και έκανα κάποιες λανθασμένες κινήσεις!
Ποιες ηταν οι λανθασμενες που εκανες;
Ρωταω για να της σηζητησουμε και να μαθουμε μεσα απο αυτο τι ειναι καλο να αποφευγουμε.
 
Στη θέση σου θα έβγαζα το διαχωριστικό από το κλουβί και λίγες ώρες μετά, αφού έκοβα κίνηση θα έβαζα και φωλιά με νήμα. Το πολύ - πολύ να σου κάνει άσπορη γέννα, αλλά τουλάχιστον θα γεννήσει μέσα στη φωλιά, θα την αφήσεις να κλωσήσει κανονικά και έτσι θα δοθεί χρόνος στον αρσενικό να προετοιμαστεί. Αλλά μπορεί επίσης να ζευγαρώσουν κανονικά (για αυτό σου λέω ότι θα έκοβα κίνηση, το οποίο μπορείς να κάνεις και ακουστικά, μια και κατά το ζευγάρωμα το κελάηδημα του αρσενικού συνήθως είναι... Πανηγυρικό).
Καλή Επιτυχία
 
Ποιες ηταν οι λανθασμενες που εκανες;
Ρωταω για να της σηζητησουμε και να μαθουμε μεσα απο αυτο τι ειναι καλο να αποφευγουμε.
Aρχικά δεν είχα κάνει καθόλου καλή προετοιμασία στη διατροφή και στα δύο μου καναρίνια. Επιπλέον, κάποια στιγμή επειδή ο αρσενικός δεν κελαηδούσε καθόλου και ούτε μιλούσε, αποφάσισα να βγάλω το χώρισμα και να αφήσω τα κάγκελα.. Είδα ότι λίγο ταίζονταν απο τα κάγκελα, με την θηλυκιά να δείχνει τρομερό ενδιαφέρον, της έβαλα φωλιά και νήμα αλλά δεν τα χρησιμοποίησε και μόλις τα ένωσα, δεν έγινε τίποτα. Μάλιστα έβλεπα κάποιες επιθέσεις της θηλυκιάς στον αρσενικό αλλά κυρίως υπήρχε αδιαφορία
[automerge]1586085605[/automerge]
Στη θέση σου θα έβγαζα το διαχωριστικό από το κλουβί και λίγες ώρες μετά, αφού έκοβα κίνηση θα έβαζα και φωλιά με νήμα. Το πολύ - πολύ να σου κάνει άσπορη γέννα, αλλά τουλάχιστον θα γεννήσει μέσα στη φωλιά, θα την αφήσεις να κλωσήσει κανονικά και έτσι θα δοθεί χρόνος στον αρσενικό να προετοιμαστεί. Αλλά μπορεί επίσης να ζευγαρώσουν κανονικά (για αυτό σου λέω ότι θα έκοβα κίνηση, το οποίο μπορείς να κάνεις και ακουστικά, μια και κατά το ζευγάρωμα το κελάηδημα του αρσενικού συνήθως είναι... Πανηγυρικό).
Καλή Επιτυχία
Λέω να κάνω το εξής: σε περίπου 5 μέρες από τώρα, να αφήσω μόνο το κάγκελο ανάμεσα για να ειδωθούν, να της βάλω νήμα και φωλιά και μόλις δω οτι αρχίζει και την φτιάχνει να βάλω τον επιβήτορα μέσα 😄! Kαταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά φοβάμαι μην επαναληφθεί αυτό που ανέφερα στον kostas tzk. Να ενημερώσω ότι έβαλα άλλο αρσενικό του 2018. Το πρώτο ήταν του 2019
 
Λέω να κάνω το εξής: σε περίπου 5 μέρες από τώρα, να αφήσω μόνο το κάγκελο ανάμεσα για να ειδωθούν, να της βάλω νήμα και φωλιά και μόλις δω οτι αρχίζει και την φτιάχνει να βάλω τον επιβήτορα μέσα 😄! Kαταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά φοβάμαι μην επαναληφθεί αυτό που ανέφερα στον kostas tzk. Να ενημερώσω ότι έβαλα άλλο αρσενικό του 2018. Το πρώτο ήταν του 2019
Κανε οτι νομιζεις... απο οτι βλεπω εισαι σε καλο δρομο😉
Υπομονη!
 
Aρχικά δεν είχα κάνει καθόλου καλή προετοιμασία στη διατροφή και στα δύο μου καναρίνια.

Έχε υπόψιν σου ότι η διατροφική προετοιμασία ξεκινάει μετά την πτερόρροια. Δηλαδή θα έπρεπε να είχε ξεκινήσει από το φθινόπωρο. Όχι φυσικά σε επίπεδο αναπαραγωγής. Στην ουσία όταν λέω διατροφική προετοιμασία, αναφέρομαι στην σωστή και ισορροπημένη διατροφή, η οποία πρέπει να παρέχεται καθ'όλη την διάρκεια του έτους και όχι μόνο πριν την αναπαραγωγή. Προσωπικά δίνω αυγό, λαχανικά και φρούτα μια φορά το καθένα, εβδομαδιαίως κατά την περίοδο ανάπαυσης, όπως και αποξηραμένα βότανα, ούτως ώστε κατά την αναπαραγωγική ο οργανισμός των πουλιών να είναι έτοιμος να ανταποκριθεί στις αυξημένες απαιτήσεις της συγκεκριμένης περιόδου. Φθάνοντας στην αναπαραγωγή απλά αναπροσαρμόζω την ποσότητα σπόρων και αυγού κατά την περίοδο ωοτοκίας και μετά την εκκόλαψη των νεοσσών έως και τον απογαλακτισμό τους.
Όσον αφορά στο διατροφικό πλάνο των 3 εβδομάδων που έχεις κατά νου, θεωρώ ότι είναι υπερβολικό. Γιατί προσπαθείς να καλύψεις σε διάστημα μόλις τριών εβδομάδων διατροφικές ελλείψεις, που πιθανότατα έχει το ζευγάρι λόγω ελλιπούς ή φτωχής διατροφής κατά την περίοδο της ανάπαυσης. Πιστεύω ότι θα "βαρύνουν" τα πουλιά από την απότομη αύξηση αυγού, λαχανικών και φρούτων στη διατροφή τους, καθώς το γαστρεντερικό τους σύστημα έχει συνηθίσει διαφορετικά έως τώρα. Ειδικά ως προς την καθημερινή χορήγηση λαχανικών και την συχνή παροχή φρούτων, κρατώ επιφυλάξεις. Μιλάω καθαρά εμπειρικά, καθώς είχα επιχειρήσει στο παρελθόν κάτι αντίστοιχο και δεν έμεινα ικανοποιημένος από την εικόνα των γεννητόρων, τόσο παραμονές αναπαραγωγής όσο και κατά την διάρκειά της.
 
Εγω νομιζω οτι τα καναρινια θα ειναι πυρωμενα και απλα θα πρεπει να λαβουν τις απαραιτητες βιταμινες και την ενεργεια για να ανταπεξελθουν στα αναπαραγωγικα τους καθηκοντα, μεσω της διατροφης που ανεφερες στην αρχη, αλλα σιγουρα θα ηταν καλυτερα να ειχες ξεκινησει νωριτερα, για να μην τρεχεις τελευταια στηγμη ταλαιπορωντας τα πουλια!
 
@Stfns, Σίγουρα θα πρέπει όλο το χρόνο η διατροφή να είναι προσεγμένη και ικανοποιητική για τα καναρίνια, και ομολογώ ότι μέχρι τώρα δεν έκανα και πολλά παρά μόνο αυγό 2 φορές τη βδομάδα και φρούτο και λαχανικά αραιά και που. Τώρα πλέον αρχίζω και ψάχνω περισσότερο το θέμα της διατροφής, μιας και ξεκάθαρα είναι το σημαντικότερο σε οποιαδήποτε εκτροφή. Καταλαβαίνω αυτό που μου λες και ευχαριστώ που παρέθεσες την άποψή σου, γιατί είναι πολύ σημαντικό να ακούω τις κινήσεις των πιο έμπειρων
 
Back
Top