Διατροφή Διατροφή κατά την φαρμακευτική αγωγή

Νοκολετα

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2018
Μηνύματα
64
Καλημερα σας
Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποια απορία που έχω.
Εχω ένα κοκατιλ και έκανα εξετάσεις στις κουτσουλιες του. Ο γιατρός βρήκε οτι εχει τριχομοναδες κ λιγα κοκκιδια.
Μου εγραψε φαρμακευτική αγωγη το chevita chevi co και το aviomycin καθως και βιταμινες και προβιοτικα.
Αυτο που παρέλειψα να τον ρωτησω ειναι η διατροφη του αυτες τις μερες.
Γνωριζει μηπως καποιος απο εσας που να ειχε κατι αντιστοιχο. Σταματαω λαχανικα και φρουτα κ δινω μονο σπορακια η δεν παιζει ρολο; Αφαιρω κατι απο το κλουβι του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Νομίζω πως πρέπει όντως να δίνεις μόνο σπορι γιατί από τα λαχανικά και τα φρούτα παίρνουν υγρά οπότε δε θέλουν να πίνουν τόσο νερό. Έτσι μου είχε εξηγήσει ο γιατρός ο δικός μας. Τώρα αν θέλει και κάτι συμπληρωματικά δε γνωρίζω.
 
Αν έχεις σουπιοκοκκαλο η κάποια πέτρα η οτιδήποτε άλλο συμπλήρωμα βγαλτα από το κλουβί και κάθε μέρα να κάνεις απολύμανση τα σκεύη του, τον πάτο και τη σχάρα, στον πάτο να βάζεις χαρτί...
Χρειάζεται κάθε μέρα καθαρισμός γιατί αλλιώς το πουλάκι θα ξανά κολλήσει...
 
Καθε μερα το εκανα, εχω και σχαρα απο κατω ειχα το χαρτι κουζινας κ ετσι καταλαβα τη διαφορα στις κουτσουλιες. 2φορες την ημερα αλλαζα το νερο του και παλι ομως. Η πετρα κ το σουπιοκοκκαλο να τα βγαλω κ να τα πεταξω η οταν τελειωσει η θεραπεια τα ξαναβαζω;
 
Καθε μερα το εκανα, εχω και σχαρα απο κατω ειχα το χαρτι κουζινας κ ετσι καταλαβα τη διαφορα στις κουτσουλιες. 2φορες την ημερα αλλαζα το νερο του και παλι ομως. Η πετρα κ το σουπιοκοκκαλο να τα βγαλω κ να τα πεταξω η οταν τελειωσει η θεραπεια τα ξαναβαζω;
Και κάθε μέρα να συνεχίσεις να τα κάνεις...
Να τα πετάξεις και να πάρεις άλλα καλύτερα...
Υπομονή και περαστικά σας...
 
Νομίζω πως πρέπει όντως να δίνεις μόνο σπορι γιατί από τα λαχανικά και τα φρούτα παίρνουν υγρά οπότε δε θέλουν να πίνουν τόσο νερό. Έτσι μου είχε εξηγήσει ο γιατρός ο δικός μας.

Πολυ σωστο!
 
Διορθώθηκαν οι κουτσουλιες του και τώρα θέλω μεσα στις επόμενες μέρες να ξαναστηλω ένα δείγμα για να το ξαναδούμε.
Μπράβο σας χαίρομαι 👍
 
Καλησπέρα σας,
Τελικά του ξαναέκανα εξετάσεις και βρήκε πάλι τριχομωναδες, ευτυχώς αυτή τη φορά δεν είχε Κοκκιδια. Ξαναπηραμε φάρμακα κ τώρα τελειώνουμε την θεραπεία.
Θέλω να σας ρωτήσω διάβασα ότι μετά από φαρμακευτικη αγωγή δινουμε στο πουλιά κάρβουνο.
Για πόσες μέρες και σε τι ποσότητα;
 
Καλησπέρα σας,
Τελικά του ξαναέκανα εξετάσεις και βρήκε πάλι τριχομωναδες, ευτυχώς αυτή τη φορά δεν είχε Κοκκιδια. Ξαναπηραμε φάρμακα κ τώρα τελειώνουμε την θεραπεία.
Θέλω να σας ρωτήσω διάβασα ότι μετά από φαρμακευτικη αγωγή δινουμε στο πουλιά κάρβουνο.
Για πόσες μέρες και σε τι ποσότητα;
Δίνουμε προβιοτικα για 7 με 10 ημέρες για να επανέλθει στα φυσιολογικά της η εντερική χλωρίδα...
 
Σε μια σελίδα στο ίντερνετ, ότι βοηθάει να αποτοξινωθει ο οργανισμός από τα φάρμακα. Για προβιοτικα και βιταμίνες μου έχει δώσει και ο γιατρός 2ημερες βιταμίνες και για 3ημερες προβιοτικα. Απλα μου είχε μείνει αυτό για το κάρβουνο και για αυτό ρώτησα αν το γνωρίζει κάποιος.
 
Σε μια σελίδα στο ίντερνετ, ότι βοηθάει να αποτοξινωθει ο οργανισμός από τα φάρμακα. Για προβιοτικα και βιταμίνες μου έχει δώσει και ο γιατρός 2ημερες βιταμίνες και για 3ημερες προβιοτικα. Απλα μου είχε μείνει αυτό για το κάρβουνο και για αυτό ρώτησα αν το γνωρίζει κάποιος.
Που εστειλες Νικολέτα για ανάλυση κουτσουλιές; Πληροφοριακά ρωτάω.
 
Back
Top