Διατροφή Διατροφή νεαρών καναρινιών

Φανή

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2008
Μηνύματα
65
Πόλη
Παλαιό Φάληρο
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω 3 νεαρά κίτρινα καναρινάκια περίπου 40 ημερών που γεννήθηκαν από το ζευγάρι μου και 2 πιο καινούρια μωρά μιας βδομάδας.
Θέλω να ρωτήσω: Αυγό και αυγοτροφή πόσο / κάθε πότε πρέπει να τρώνε τα νεαρά πουλάκια από τη στιγμή που αρχίζουν να τρώνε και σπόρους; Γενικά η διατροφή τους πώς πρέπει να είναι μετά τον πρώτο μήνα, αφού χωριστούν από τους γονείς τους; Ρωτάω γιατί βλέπω ότι ναι μεν τρώνε σπόρους, αλλά όχι πολλούς. Προτιμούν τις πιο μαλακές τροφές μάλλον.
 
Είναι φυσιολογικό να έχουν μια προτίμηση στην αυγοτροφή σε σχέση με τους σπόρους. Όσο περνάει ο καιρός θα δεις ότι θα τρώνε και περισσότερους σπόρους. Συνέχισε να τους παρέχεις και αυγοτροφή και σπόρους γιατί τώρα είναι η ηλικία που πρέπει τα μικρά να δυναμώσουν.
 
φυσιολογικη αντιδραση στην αρχη μαλακες τροφες και σπορια σε λογικες δοσεις να μην παχυνουν υπερβολικα
 
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω 3 νεαρά κίτρινα καναρινάκια περίπου 40 ημερών που γεννήθηκαν από το ζευγάρι μου και 2 πιο καινούρια μωρά μιας βδομάδας.
Θέλω να ρωτήσω: Αυγό και αυγοτροφή πόσο / κάθε πότε πρέπει να τρώνε τα νεαρά πουλάκια από τη στιγμή που αρχίζουν να τρώνε και σπόρους; Γενικά η διατροφή τους πώς πρέπει να είναι μετά τον πρώτο μήνα, αφού χωριστούν από τους γονείς τους; Ρωτάω γιατί βλέπω ότι ναι μεν τρώνε σπόρους, αλλά όχι πολλούς. Προτιμούν τις πιο μαλακές τροφές μάλλον.
τα νεαρα πτηνα εως την ηλικια των 4-5 μηνων εχουν αναγκη απο καλης ποιοτητας ζωικη πρωτεινη ετσι το αυγο και η αυγοτροφη χορηγουντε σε καθημερινη βαση απο εκει και περα μεχρι την ηλικια των 10 μηνων οποτε και ολοκληρωνετε πληρως η περιοδος της αναπτυξεις τους χορηγουμε 2-3 φορες την εβδομαδα
 
Back
Top