Αναπαραγωγή Διατροφή νεοσσών ζεμπράκια

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
240
Πόλη
Βούλα
Kαλημέρα στην παρέα τα ζεμπράκια κλωσάνε 12 μέρες να βάλω από τώρα αυγοτροφή και τι αυγοτροφή; Τι άλλο μπορώ να βάλω για την διατροφή των νεοσσών; Ευχαριστώ!
 
Αυγοτροφή βάζεις όταν σκάσει το πρώτο αυγό.
Αυγοτροφή εμπορίου συσκευασμένη θα πάρεις και θα δίνεις και βραστό αυγό, βρασμένο για 15 λεπτά. Τίποτα άλλο εξτρά, μόνο στα σπόρια τους, ίσως και κεχρί σενεγάλης.
 
Δεν είναι καλύτερο η σπιτική αυγοτροφή για νεοσσούς ζεμπράκια;
Αν φτιάχνεις τακτικά και έχεις αποκτήσει εμπειρία σε σχέση με υγρασίες για την αποφυγή μυκήτων, τον σωστό συνδυασμό υλικών κτλ μπορείς να δώσεις και σπιτική.
Αν είναι πρώτη σου φορά, δεν θα το συνιστούσα. Μια καλή μάρκα και συμπλήρωμα από αυγό για μένα είναι καλύτερο.
 
Μπορεις να βαζεις απλα αυγουλακι βραστο. Να το βραζεις και να το χορηγεις στα πουλακια σου. Εννοειται σπορους παντα. Εγω παρεχω ενα πληρες ''γευμα'' σπορων, αυγου βραστου και μαρουλιου. Σε λιγες μερες θα σπασει το πρωτο αυγο.Αν δεν κανω λαθος κρινοντας απο τα δικα μου περιπου 2 βδομαδες κλωσανε οποτε να εισαι ετοιμη να υποδεχθεις τα μωρακια 😛
 
Θα βάλω και βραστό αυγό αλλά ήθελα να τους έχω και αυγοτροφή. Μου έδωσαν αυγοτροφή για καναρίνια γιατί δεν βρήκα για παραδείσια, είναι λάθος;
 
Καλημέρα στην παρέα! Μεγαλώσαμε και είπαμε να βγάλουμε και μία φωτογραφία! Αν είμαστε αγοράκια ή κοριτσάκια μήπως Φαίνεται από τώρα;
P4212386mikr.webp
 
Πάντος είναι κουκλιά... Τώρα περιμένω και την εκκόλαψη αυγών από τους μπεκαλέζους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: krisp
Back
Top