Διατροφή Διατροφή Cockatoo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν εννοείς σπόρια και πελετς δεν υπάρχει. Το καθημερινό συσίτιο θα πρέπει να έχει περιληπτικά 25% σπόρους, 25% πελετς, 25% σκούρα λαχανικά και φρούτα (γλυκοπατάτες, καρότα, μπρόκολα, σπανάκι), 15% μαγειρευτά (ρύζι, μακαρόνια, φασόλια, αρακά κτλ) 10% απο διάφορα φαγητά όπως τυρί, κοτόπουλο, δημητριακά. Μέγα λάθος μόνο πέλετς σε αυτά τα πουλιά. Το συκώτι θα πάει περίπατο πολύ νωρίς και είναι κρίμα, χρειάζοντε αρκετή βιταμίνη Α και C
 
Σ' ευχαριστώ. Ξέρεις ποιο το πρόβλημα; Δε τρώει σπόρους παρά μόνο δυο συγκεκριμένους που δε ξέρω και πώς τους λένε, έτρωγε μήλο, τό 'κοψε κι αυτό. Τού 'βαλα καρότο, στο τέλος τό 'φαγα εγώ. Τρώει φρυγανιά, δε μπορώ να πω. Τρώει ελάχιστα. Α, και κανά φυστίκι στο τσακίρ κέφι. Την πήγα στο γιατρό, κάναμε εξετάσεις βγήκαν καθαρές. Γιατί δε τρώει; Και φοβάμαι μην αδυνατίσει ο οργανισμός της. Είναι 4 ετών και 400gr.
 
Σ' ευχαριστώ. Ξέρεις ποιο το πρόβλημα; Δε τρώει σπόρους παρά μόνο δυο συγκεκριμένους που δε ξέρω και πώς τους λένε, έτρωγε μήλο, τό 'κοψε κι αυτό. Τού 'βαλα καρότο, στο τέλος τό 'φαγα εγώ. Τρώει φρυγανιά, δε μπορώ να πω. Τρώει ελάχιστα. Α, και κανά φυστίκι στο τσακίρ κέφι. Την πήγα στο γιατρό, κάναμε εξετάσεις βγήκαν καθαρές. Γιατί δε τρώει; Και φοβάμαι μην αδυνατίσει ο οργανισμός της. Είναι 4 ετών και 400gr.

Είναι όπως μάθουν πιστεύω, άλλωστε τον έχεις λίγο καιρό οπότε συνέχισε την προσπάθεια, κάνε διάφορα κόλπα μέχρι να φάει αυτό που πρέπει. Alba είναι;
 
Ναι alba είναι. Αυτός που τό 'χε μού 'πε ότι έτρωγε τα πάντα. Έχω πάρει ότι τροφή υπάρχει για μεγάλους παπαγάλους. Μέχρι κι εγώ παραλίγο να φάω σπόρους! Ένα γεύμα της πάντως που της είχα πάρει μύριζε υπέροχα. Ήθελα να το φάω εγώ. Εκείνη τρώει δυο είδη σπόρων και τ' άλλα τα πετάει. Όταν πάω να της βάλω φαγητό έρχεται τρέχοντας, αλλά μόο αυτά τα δυο τρώει. Άρα έχει όρεξη. Εδώ και τρεις μέρες είναι πολύ πεσμένη. Αλλά απ' την άλλη έρχεται συνέχεια για αγκαλιά. Τη βάζω στο κλουβί κι έρχεται αμέσως πίσω. Και χώνεται στην αγκαλιά μου. Αυτό το κάνει τις τελευταίες 2 μέρες.
 
Ναι alba είναι. Αυτός που τό 'χε μού 'πε ότι έτρωγε τα πάντα. Έχω πάρει ότι τροφή υπάρχει για μεγάλους παπαγάλους. Μέχρι κι εγώ παραλίγο να φάω σπόρους! Ένα γεύμα της πάντως που της είχα πάρει μύριζε υπέροχα. Ήθελα να το φάω εγώ. Εκείνη τρώει δυο είδη σπόρων και τ' άλλα τα πετάει. Όταν πάω να της βάλω φαγητό έρχεται τρέχοντας, αλλά μόο αυτά τα δυο τρώει. Άρα έχει όρεξη. Εδώ και τρεις μέρες είναι πολύ πεσμένη. Αλλά απ' την άλλη έρχεται συνέχεια για αγκαλιά. Τη βάζω στο κλουβί κι έρχεται αμέσως πίσω. Και χώνεται στην αγκαλιά μου. Αυτό το κάνει τις τελευταίες 2 μέρες.

Όντως είναι αδύνατο για αυτό σε ρώτησα το είδος. Φάε σπόρους δεν παθαίνεις τίποτα, δοκιμασμένο 😉 Αν μπορείς φτιάξτης ρυζί αρακά καρότα (βρασμένα) και δες αντιδράσεις. Πειραματίσου με πολλά και διάφορα. Γλυκοπατάτα σίγουρα θα φάει. Δώσε αμύγδαλα, διάφορα φρούτα, διάφορα λαχανικά. Κάνε πως τρώς και εσύ μήπως και ζηλέψει λίγο και μπει στον πειρασμό να δοκιμάσει. Χρειάζεται πολύ επιμονή στο φαγητό οπότε μην εγκαταλείπεις την προσπάθεια σε καμία περίπτωση.
 
Δεν εγκαταλείπω. Πού θα πάει θα τη καταφέρω. Τρώω φρούτα μπροστά της και κάνω ότι ξετρελλαίνομαι! Αλλά δε χαμπαριάζει. Θα δοκιμάσω αυτά που μου λες. Αύριο πάω να πάρω. Το μόνο καλό είναι ότι σήμερα μου "αρπαξε τη φρυγανιά μέσα απ' τα χέρια. Πρέπει να δοκιμάσω και ψωμί, αλλά δεν τρώω εγώ. Μου φαίνεται θ' αρχίσω να τρώω εγώ κι εκείνη θα μείνει το ίδιο. Απλά παραξενεύομαι που από χθες δε κάθεται με τίποτα στο κλουβί της. Έρχεται συνέχεια στην αγκαλιά μου. Ενώ άλλες φορές έψαχνε ευκαιρία να πάει στο κλουβί της κι εκεί να πάω να τη χαϊδέψω! Α, όλα κι όλα, ήθελε μόνο στα ιδιαίτερά της. Τι τη πέρασα καμιά του δρόμου;
 
Όπως είπε ο Γρηγόρης, η υπομονή είναι απαραίτητη. Μερικές φορές μπορεί να χρειαστούν μέρες ή μήνες για να πείσει παπαγαλος να δοκιμάσουν νέα τρόφιμα. Σύμφωνα με την εμπειρία μου, μου πουλιά τρώνε άρχισε νέα τρόφιμα σε λίγες εβδομάδες. Εκτός για Budgies μου. Δύο από αυτούς αντιστάθηκαν νέες τροφές για 1 έτος 😱
 
Μακάρι νά 'ναι έτσι. Απλά φοβάμαι μη πάθει τίποτα μέχρι ν' αρχίσει να τρώει. Ότι τροφή υπάρχει στο εμπόριο για κακατού τό 'χω πάρει. Τώρα θ' αρχίσω και τ' άλλα (γλυκοπατάτες, λαχανικά κτλ.). Ελπίζω νά 'χουμε βελτίωση. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.
 
Αν εννοείς σπόρια και πελετς δεν υπάρχει. Το καθημερινό συσίτιο θα πρέπει να έχει περιληπτικά 25% σπόρους, 25% πελετς, 25% σκούρα λαχανικά και φρούτα (γλυκοπατάτες, καρότα, μπρόκολα, σπανάκι), 15% μαγειρευτά (ρύζι, μακαρόνια, φασόλια, αρακά κτλ) 10% απο διάφορα φαγητά όπως τυρί, κοτόπουλο, δημητριακά. Μέγα λάθος μόνο πέλετς σε αυτά τα πουλιά. Το συκώτι θα πάει περίπατο πολύ νωρίς και είναι κρίμα, χρειάζοντε αρκετή βιταμίνη Α και C
Συμφωνώ απόλυτα!
 
Δοκίμασε να της δινεις ελαφρά ζεσταμένα φαγητά (πχ βραστά λαχανικά) και ρυζάλευρο με φρούτα (χωρίς γαλα) για μωρά.
 
Aν τον πηρες προσφατα μηπως το κανει λογο προσαρμογης σε αλλο περιβαλλον;
 
Back
Top