Διατροφή Διατροφή macaw

Χριστιάνα

PB Member
Εγγραφή
12 Απρ 2008
Μηνύματα
284
Πόλη
Πάφος
Ρώτησα κτηνιατρο με μεγάλη εμπειρία στα πουλια (ήταν επι πολλά χρόνια ο κτηνίατρος του bird park στην Πάφο) φια την διατροφή του macaw μου. Μου είπε κάτι που με άφησε άφωνη και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Ο macaw πρέπει να τρέφεται μόνο με 2 κουταλιές σπόρους ημερησίως και η υπόλοιπη διατροφή του να βασίζεται σέ ότι τρώμε εμείς! Τώρα βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως θα του δίνουμε τα πάντα φαντάζομαι.
Ο δικός μου εκτός από τα καθημερινά φρούτα, δεν αγαπά ιδιαιτέρως τα λαχανικά εκτός αμα είναι ψημένα. Τρελαίνεται όμως για ρύζι (ειδικά βρασμενο με γάλα καρύδας), μακαρόνια, πληγούρι πιλάφι (κυπριακή συνταγή) κοτόπουλο αλλά και ψάρι.
Αυτο που με εντυπωσίασε είναι η μικρη ποσότητα σπόρων που πρέπει να τρώει. Ο κτην. ειπε πως διατροφή με μεγάλη ποσοτητα σπορων μπορεί να μειώσει δραστικά τον χρόνο ζωής τους (προβλήματα στο σηκώτι).
Ετσι τώρα αντιμετωπίζω τον jimmy σαν ένα ακόμα παιδί και όλη μερα του φτιάχνω φαγητά :) Πρέπει να πω δε, πως σε 2 μερες με αλλαγή διατροφής σχεδόν δεν δίνει σημασία στους σπόρους που του αφήνω. Αντίθετα με το που με βλέπει να μαγειρέυω έρχεται τρέχοντας να ελέγξει την κατσαρόλα βγαζοντας διάφορους ήχους χαράς όπως wiiii wiii.
Θα ήθελα τα σχόλιά σας ή και την εμπειρία σας. Έχω μπει σε διάφορες σελίδες για διατροφή στο διαδύκτιο αλλά δεν θυμαμαι να διάβασα κάπου πως η κύρια διατροφή πρέπει να μην είναι οι σπόροι.
 
Σωστα λεει ο κτηνιατρος περι τους σπορους ομως κανει λαθος στο φαγητο. Δεν πρεπει να δινει φαγητο σε τοση ποσοτητα! Αλλο να του δωσεις 5 κουταλιες φαγητο επειδη του αρεσει. Απαγορευονται τα αλατισμενα φαγητα, πολυ γαλα καρυδας για ευνοητους λογους.Απο κει και περα εσυ αποφασιζεις. φιλικα, Λεωνιδας
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ευχαριστώ Λεωνίδα. Προσπαθώ να μην τον ταίζω ότι πιστεύω πως δεν είναι κατάλληλο. Σε γεννικές γραμμες πιστεύω πως ο τρόπος που μαγειρεύω βοηθά σ΄αυτο. Πάντα βάζω στο φαγητό κάτι εξτρα (όπως καρότα, κολοκυθάκια κλπ ) για τον jimmy.
 
Εγώ θα σου πρότεινα να μη βάζεις και αλάτι.. Εγώ όταν θέλω να δώσω φαγητό από το δικό μου, ας πούμε φακές, τις βράζω και δεν βάζω αλάτι, παρά μόνο στο τέλος, αφού έχω βγάλει λίγες για τον μικρό. Μετά ρίχνω και το λάδι στο τέλος(που είναι και πιο υγηινό και για εμάς) οπότε στην ουσία τις τρώει νεροβρασμένες.. 😉
Δοκήμασε να του δώσεις και βρασμένα αβγά ολόκληρα με το τσόφλι, όπως και κοτόπουλο! Αλήθεια, γιατί δεν δοκημάζεις και τα pellets;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ολόκληρα αυγά τρώει. Του αρέσει ιδιαίτερα το...χάος και με τα αυγά "αυτοσχεδιάζει" 😀. Το κοτόπουλο το λατρεύει. Χθές έφαγε και βραστή γλώσσα με λαχανικά. Δεν έχει πει ποτέ όχι στο φαγητό! Μόλις αρχίσω να μαγειρεύω έρχεται τρέχοντας με τα χίλια και αν δώσω στους γάτους ή στον σκύλλο πρώτα, τους κυνηγά να τους τα πάρει από το στόμα. Pellets ειναι αδύνατον να βρώ.
 
για κατατοπιστε με, οταν λετε σπορους εννοειται τα κανονικα τα σπορακια;η τα αλλα που μοιαζουν λιγο με την παπαγαλινη.

παντως αυτο που βλεπω ειναι πως πολλοι ακολουθουν αυτο πο προτιμαει ο παπαγαλος τους περα του αν ειναι σωστο η οχι και τοσο σωστο.
εγω του δινω λαχανικα. Καροτο, μαρουλι λιγο, λιγο φρουτο, φρουτοσαλατα κρεμα που δινουν στα μωρα, λιγο μελι πανω σε ψυχα ψωμιου, ενα κοκτεηλ απο σπορια χαρουπι φουντουκι και κατι αλλα, που και που 2-3 πατατες τηγανιτες, λιγο κοτοπουλο απο την μερια του στηθους.
γενικα ομως τωρα θελω να του αυξησω λιγο το κανονικο φαγητο και να του δινω λιγακι παραπανω απο αυτα που τρωμε κι εμεις δηλαδη.
ειναι ο ατιμος ενα πτηνο που δυσκολα θα πει οχι σε διαφορες λιχουδιες, μακαρι να ημουν τοσο ευκολος οπως αυτος στο φαγητο.
 
Βασικά αυτο που κατάλαβα είναι πως ειδικά οι ηλιοσποροι, φυστικια και ολοι οι σποροι που εχουν πολλά λιπαρά είναι βλαβεροι σε αυξημενες ποσότητες. Το χαρούπι, πάλι σε φυσιολογικές ποσότητες, δεν νομίζω να κανει κακό (ο δικός μου τα αγαπά πολύ).
 
εγώ κάνω το εξής με το blue & gold μου.. Καθε 3 εβδομάδες πάω κ αγοράζω τα εξής:καρότα, παντζάρια, μπρόκολλα,ρόκα,ραδίκια, σπανάκι, σκούρο λάχανο, κουνουπίδι, πιπεριές, αρακά κατεψ., φασολάκια, σέλερυ. Μετά τα πλένω και τα κόβω και τα αποθηκεύω σε ειδικά σακουλάκια σε μερίδες στη καταψυξη. Επίσης παίρνω καρύδια brazil, πεκαν, αμύγδαλα, φουντούκια, καρύδια και μακαντάμια(όλα άψητα κα ι ανάλατα εννοείται.. Απ' αυτά που είναι για ανθρώπους). Επίσης παίρνω γλυκοπατάτες και φρούτα, εποχής και μερικά τροπικά(παπάγια, ανανά, μπανάνες κτλ). Το πρωί λοιπόν του δλινω λαχανικά πασπαλισμένα με τριμμένα μπραζίλ.. Το μεσημέρι του δίνω φρούτα.. Ενω το βράδυ μερικά βρασμένα φασόλια,ρύζι, φακές, (λίγη ποσότητα) και πατάτες(γλυκές).. Πιο αργά του δίνω μια μικρή κούπα σπόρους.Αυτά του δίνω βασικά. Τα υπόλοιπα.. Πχ αυγά, λίγο τυράκι ψωμί κτλ.. Τα δίνω σαν treat. Δεν δίνω καθόλου πέλετσ γιατί θεωρώ πως είναι βλακεία..σαν να τρέφεται άνθρωπος μόνο με...centrum multivitamins.
 
Τέλεια Σοφία. Είσαι οργανωμένη. Εχεις όλα τα αγαπημένα μου πουλιά! Τι ηλικια έχουν; Θα ήθελα πολύ να μοιραστούμε τις εμπειρίες με τα b/g.
 
το Ηahns είναι 11 χρ. το blue macaw είναι 10 και το κοκατου 10 επίσης
 
Να ρωτήσω κάτι; Για βασική τροφή τί υπάρχει σε 24ωρη βάση στο κλουβάκι του; Επειδή είναι όλες οι τροφές φρέσκες το λέω και πρέπει μετά απο περίπου τρεις ώρες να αποσείρονται.. Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω και το ενώ συμφωνώ ότι οι φρέσκες είναι καλύτερες, κάτι πρέπει να υπάρχει διαρκώς στο κλουβί..
 
τίποτα. Δεν υπάρχει και δεν χρειάζεται να υπάρχει βασική τροφή. Οι παπαγάλοι στη φύση δεν τρώνε συνέχεια.. Το χω τσεκάρει
 
Αχααα... Μάλιστα, γιατί το είχα απορεία για όσους τα ταίζουν μόνο φρέσκες τροφές! Ευχαριστώ!
 
τίποτα. Δεν υπάρχει και δεν χρειάζεται να υπάρχει βασική τροφή. Οι παπαγάλοι στη φύση δεν τρώνε συνέχεια.. Το χω τσεκάρει


Πως το εχεις τσεκαρει; Και πως καταλαβαινεις οτι πειναει εστω και λιγο και οτι αν ειχε τροφη εκεινη τη στιγμη θα ετρωγε η οχι; Το βαρος τους το ελεγχεις συχνα; Σε οσες ηλεκτρονικες σελιδες εχω διαβασει για τη διατροφη των παπαγαλων δεν ελεγε πουθενα οτι τα πουλια δεν πρεπει να εχουν διαθεσιμη τροφη 24h το 24h αλλα το αντιθετο. Μπορεις να βαλεις ενα λινκ που να υποστηριζει αυτο που λες;

Ολα αυτα που του δινεις ειναι εξαιρετικα αλλα τις πρωτεινες απο που τις παιρνει ενας παπαγαλος; Τι αναλογιες και σε ποια πραγματα του δινεις, το γνωριζεις; Κι αν του τα δινεις σωστα αυτος τα τρωει στις αναλογιες που χρειαζεται η διαλεγει αυτα που του αρεσουν περισσοτερο;

Και τα πελετς δεν εχουν κατα τη γνωμη μου καμια σχεση με τις centrum multivitamins. Η βαση τους ειναι ενα σωρο τροφιμα για παπαγαλους.
 
Εδώ κ χρόνια από τότε που τα πήρα ένας φίλος έχει προσωπική επικοινωνία με ανθρώπους εγνωσμένου κύρους που τα μελετάνε στο φυσικό τους περιβαλλον και εκτός των άλλων λαμβάνει και scientific reports συνέχεια.Αυτοί λοιπόν επανειλημμένα μας έχουν πει πως δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει βασική τροφή από τη στιγμή που καθε λίγες ώρες κάποιος θα πάει στα πουλιά και ή θα τους αλλάξει την τροφή ή θα τους δώσει ένα extra treat.. Οι παπαγάλοι στη φύση δεν καθονται σ ενα κλαδι με ενα κουπάκι πέλλετς απο δίπλα.. Τις πρωτείνες τισ παίρνει από τα όσπρια(το είπα νομίζω) το ασπράδι αυγού και τα nuts... Ο Μαριος δεν είναι picky eater γιατί από τότε που γεννήθηκε μεγάλωσε με πολλές κ διαφορετικές τροφές κ έμαθε να τα τρώει όλα.. Δεν παρατηρησα ποτε οτι δεν τρώει κάτι... Επίσης το ζυγιζω συχνα κ το βάρος του είναι μια χαρά.
Για τα πέλλετς κοιτάξτε: Why food is better than pellets-by Alicia McWaters, Ph.D. Why Food is better than Pellets
 
Εδώ κ χρόνια από τότε που τα πήρα ένας φίλος έχει προσωπική επικοινωνία με ανθρώπους εγνωσμένου κύρους που τα μελετάνε στο φυσικό τους περιβαλλον και εκτός των άλλων λαμβάνει και scientific reports συνέχεια.Αυτοί λοιπόν επανειλημμένα μας έχουν πει πως δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει βασική τροφή από τη στιγμή που καθε λίγες ώρες κάποιος θα πάει στα πουλιά και ή θα τους αλλάξει την τροφή ή θα τους δώσει ένα extra treat.. Οι παπαγάλοι στη φύση δεν καθονται σ ενα κλαδι με ενα κουπάκι πέλλετς απο δίπλα.. Τις πρωτείνες τισ παίρνει από τα όσπρια(το είπα νομίζω) το ασπράδι αυγού και τα nuts... Ο Μαριος δεν είναι picky eater γιατί από τότε που γεννήθηκε μεγάλωσε με πολλές κ διαφορετικές τροφές κ έμαθε να τα τρώει όλα.. Δεν παρατηρησα ποτε οτι δεν τρώει κάτι... Επίσης το ζυγιζω συχνα κ το βάρος του είναι μια χαρά.
Για τα πέλλετς κοιτάξτε: Why food is better than pellets-by Alicia McWaters, Ph.D. Why Food is better than Pellets

Πολυ καλο το αρθρο Σοφια! Σαφως και οι φρεσκες τροφες ειναι πρωτευουσας σημασιας και δεν ειπα ποτε το αντιθετο.
Δυστυχως ομως ολα τα πουλια δεν τρωνε οσα τους ειναι απαραιτητα κι ας τους τα προσφερουμε καθημερινα, αλλα διαλεγουν τα πιο γευστικα η τα πιο παχυντικα οπως θα εκανε ενα παιδι. Ισως αυτο το πραγμα, το να τρωνε διαφορες φρεσκες και πιο υγιεινες τροφες, μαθαινεται κατα το κρισιμο σταδιο του απογαλακτισμου και με αρκετη δυσκολια αργοτερα στα ενηλικα πουλια και για καποιες τροφες. Οπως και να εχει η διατροφη που τους προσφερουμε δεν ειναι ιδια με αυτη που θα εβρισκε ενας παπαγαλος στο δασος του Αμαζονιου η στα δαση του Κονγκο η της Αυστραλιας.
Επισης κακα τα ψεμματα καποιοι χρειαζετα να λειπουν για καποιες ωρες απο τα σπιτια τους λογω εργασιας η αλλων υποχρεωσεων. Αρα το να αφηνουμε ενα πουλι με αδεια μπολ η χωρις μπολ στο κλουβι και να μας περιμενει για να τραφει ειναι κατα τη γνωμη μου το λιγοτερο αδικο.
 
Eυχαριστώ Φοίβο...όταν λείπει κανείς πολλές ώρες τότε αλλάζει το πράγμα..
 
Back
Top