Διατροφή Διατροφή Timbrado την περίοδο της εκπαίδευσης

ΙΩΑΝΝΗΣ@

Canaries Expert
Εγγραφή
6 Μαρ 2013
Μηνύματα
4.746
Πόλη
Περιστέρι
Τα μικρά timbrado έχουν μπεί στα κλουβιά εκπαίδευσης Valenciana, η διατροφή τους περιλαμβάνει σπόρους manitoba best premium, αυγοτροφή orlux gold patte 1 φορά την εβδομάδα και λαχανικά 2 φορές την εβδομάδα.
Η αυγοτροφή και τα λαχανικά προσφέρονται με τις μικρές ταΐστρες, ''θήκη φαρμάκων-βιταμινων''
θηκη φαρμακων βιταμινων.webp
Είναι ικανοποιητική η ποσότητα της αυγοτροφής και των λαχανικών ή πρέπει να αυξήσω την συχνότητα λόγω του μικρού μεγέθους της θήκης;
 
Oταν μιλάμε για διατροφή και μάλιστα με ακριβή αναφορά στην κατανάλωση ΠΡΕΠΕΙ πρίν απ' όλα να γράφουμε τις παρατηρήσεις μας για την κατανάλωση των όσων προσφέρουμε. Το λέω αυτό γιατί έχοντας περάσει και απο την Orlux ξέρω οτι είναι η αυγοτροφή με την μικρότερη αποδοχή-κατανάλωση απ' όλες τις γνωστές. Αντίστοιχα η λέξη "λαχανικά" δεν λέει τίποτα. Αλλη η προσφορά του μπρόκολου και άλλη του μαρουλιού. Αυτά σαν παραδείγματα για την στήριξη της άποψής μου οτι η διατροφή θέλει συνεχή παρατήρηση για να εκφραστεί-βγεί συμπέρασμα. Μια ταΐστρα πολλές φορές είναι άδεια. Αν οι σποροι της όμως είναι όλοι στον πάτο του κλουβιού άσπαστοι, το κενό πλαστικό δεν λέει απολύτως τίποτα. Ούτως ή άλλως έχω την γνώμη οτι εν όψη εκθέσεων η αυγοτροφή πρέπει να είναι στο κλουβί μέρα παρα μέρα. Τα ενδιάμεσα πρέπει να καλύπτονται απο πράσινα (σπανακι-μπρόκολο-ταραξάκο-ζωχό-αγρια βουνού)
 
Τα μικρά timbrado έχουν μπεί στα κλουβιά εκπαίδευσης Valenciana, η διατροφή τους περιλαμβάνει


Πρέπει να ρωτήσεις μερικά πράγματα εφόσον κατέβεις σε διαγωνισμό,
Πχ
-για τις συνθήκες που θα επικρατούν στο μέρος που θα γίνει θερμοκρασία, υγρασία.
-για την τροφή που θα τους δίνουν (ποιας εταιρείας)

έτσι θα μπορέσεις να κάνεις κανένα μήνα πρίν μια προσομοίωση στο σπίτι, ώστε να συνηθίσουν τα πουλάκια και όταν θα έρθει η ώρα να είναι όσο το δυνατόν προσαρμοσμένα στις συνθήκες και την τροφή της εβδομάδας του διαγωνισμού.
 
Καλημέρα σε όλους
Πρέπει να ρωτήσεις μερικά πράγματα εφόσον κατέβεις σε διαγωνισμό
Δεν έχω σκοπό να κατέβω σε διαγωνισμό, ακολουθώ το πρόγραμμα της εκπαίδευσης τους για να βγάλουν το καλύτερο που θα μπορέσουν.
Oταν μιλάμε για διατροφή και μάλιστα με ακριβή αναφορά στην κατανάλωση ΠΡΕΠΕΙ πρίν απ' όλα να γράφουμε τις παρατηρήσεις μας για την κατανάλωση των όσων προσφέρουμε
Κε Μάκη η αποδοχή των σπόρων και της αυγοτροφής είναι πολύ καλή, όσον αφορά τα λαχανικά είναι πάντα μπρόκολο και κάποιες φορές μπρόκολο μαζί με σπανάκι ή άγρια.
Μαρούλι δεν τους έχω δώσει ποτέ.
Κάτι που έχω παρατηρήσει με τα λαχανικά είναι ότι όταν τα κόβω στο χέρι δεν μένει τίποτα, κάποιες φορές που τα έκοψα στο μπλέντερ τα μισά έμειναν και πετάχτηκαν.

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
 
Δεν έχω σκοπό να κατέβω σε διαγωνισμό, ακολουθώ το πρόγραμμα της εκπαίδευσης τους για να βγάλουν το καλύτερο που θα μπορέσουν.
Πληροφοριακα τα timbrado μαθαίνουν κατά 95%, το όποιο ρεπερτόριο τους τις πρώτες 60-90 μέρες τις ζωής τους.
Απλά με την εκπαίδευση και τα μικρά κλουβιά, πριν από το διαγωνισμό τα "ζοριζουμε" λίγο για να ολοκληρωθεί το όποιο τραγούδι έχουν αποκτήσει.

Καλά ακούσματα εύχομαι!
 
Κάτι που έχω παρατηρήσει με τα λαχανικά είναι ότι όταν τα κόβω στο χέρι δεν μένει τίποτα, κάποιες φορές που τα έκοψα στο μπλέντερ τα μισά έμειναν και πετάχτηκαν.
Σε γενικές γραμμές όσο κανείς αυξάνει την επιφάνεια ενός τροφίμου*, τόσο πιο γρήγορα λαμβάνουν χώρα οι αντιδράσεις αλλοίωσής του. Το κόψιμο αυξάνει την επιφάνεια επαφής του τροφίμου με τον ατμοσφαιρικό αέρα, οπότε ας πούμε "χάνεται" πιο γρήγορα η όποια φρεσκάδα του, π.χ. Οξειδώνονται με πιο ταχύ ρυθμό κάποιες βιταμίνες κλπ. Οπότε, καλύτερα με το χέρι και σε μεγάλα κομμάτια.
*Είναι κάτι σαν τον κιμά, που ακριβώς για τον ίδιο λόγο χαλάει πιο εύκολα
 
Κάτι που έχω παρατηρήσει με τα λαχανικά είναι ότι όταν τα κόβω στο χέρι δεν μένει τίποτα, κάποιες φορές που τα έκοψα στο μπλέντερ τα μισά έμειναν και πετάχτηκαν.

Η κοπη των λαχανικών και η μεριδοποιηση τους απο τα ιδια τα πουλια ειναι μερος του "παιχνιδιού" της τροφης Ιωαννη, οποτε ειναι λογικο αυτο που αναφέρεις.
 
Back
Top