Διατροφή Διατροφη για ενισχυση του κελαιδηματος στα καναρινια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PRO

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
248
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μπορει να μου προτεινει καποιος φιλος/η καποιο προγραμμα διατροφης για να ενισχυσω το κελαιδημα στο καναρινι μου; Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
το καναρινι δεν εκλεισε ακομα 1 ετος. Το αγορασα προσφατα αλλα παρολο που ειναι πολυ ζωηρο δεν κελαιδαει καθολου ουτε τσιρτζιριζει απλα ανοιγει μερικες φορες το ραμφος. Μηπως φταιει το οτι ειναι μικρο;
 
Αφού δεν έκλεισε ένα έτος, όπως λες κι εσύ, φυσιολογικό είναι να μην έχει μια γκάμα από φωνές και ο συνηθέστερος ήχος που κάνει είναι το τσιου.🙄 Όταν θα κοντεύει να χρονίσει θα δεις ότι από μόνο του θα αρχίσει να κελαηδάει. 😉

Δεν χρειάζεται να φορτώνουμε κανένα πουλί με διάφορα συμπληρώματα για να το κάνουμε να κελαηδίσει πιο γρήγορα (ηλικιακά εννοώ) ή πιο ωραία. Επιβάλλεται μια καλή και σωστή διατροφή, η οποία πρέπει να παρέχεται καθ' όλη την περίοδο της ζωής του κι όχι σε ειδικές περιστάσεις, όπως είναι η πτερόρροια ή η αναπαραγωγική περίοδος γιατί το πουλάκι θα φτάσει κάποτε σε σημείο που θα έχει έλλειψη βιταμινών και μετάλλων κι άλλων χρήσιμων ουσιών.
 
Πως θα ενισχύσεις κάτι που οπως λες δεν υφίσταται; Είσαι σίγουρος οτι δεν είναι θηλυκό; Επιπλέον, το γεγονός οτι ανοίγει το ράμφος του ίσως πρεπει να το προσέξεις γιατι σε ορισμένες περιπτώσεις αποτελεί ένδειξη κάποιας ασθένειας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
Πως μπορω να ξεχωρισω με ασφαλεια αν το καναρινι μου ειναι αρσενικο η θυληκο;
 
το καναρινι δεν εκλεισε ακομα 1 ετος. Το αγορασα προσφατα αλλα παρολο που ειναι πολυ ζωηρο δεν κελαιδαει καθολου ουτε τσιρτζιριζει απλα ανοιγει μερικες φορες το ραμφος. Μηπως φταιει το οτι ειναι μικρο;


Μαλλον ειναι θυληκο τα αρσενικα καναρινια απο μικρα αρχιζουν να "σαλιαριζουν" το δικο σου ειναι αρκετα μεγαλο και ακομα δεν εχει κελαηδησει. Ελεγξε αν ειναι αρσενικο η θυληκο και πες μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
Φυσωντας τα πουπουλα στην περιοχη της ααρας διεκρινα κατι να κρεμεται σαν κλωστη μαλλον ''ψευδοπεος''. Επομενως ειναι αρσενικο. Επιπλεον σημερα τσιρτσιριξε λιγο και μου φανηκε τσιρτσιρισμα αρσενικου γιατι εχω την εντυπωση οτι το τσιρτσιρισμα του θυληκου ειναι πιο μπασο και ποιο κοφτο.
 
το καναρινι δεν εκλεισε ακομα 1 ετος. Το αγορασα προσφατα αλλα παρολο που ειναι πολυ ζωηρο δεν κελαιδαει καθολου ουτε τσιρτζιριζει απλα ανοιγει μερικες φορες το ραμφος. Μηπως φταιει το οτι ειναι μικρο;
δωσε του χρονο να συνηθηση το νεο του περιβαλον! τα αρσενικα καναρινια απο την ηληκια 4-5 μηνων κανουν τα πρωτα τους βηματα στο τραγουδι και μπορεις ευκολα να τα αναγνωρισης σε αντιθεση με τα θυληκα αυτος ειναι γενικα ο κανονας υπαρχουν και η εξαιρεσεις
 
  • Like
Αντιδράσεις: PRO
Back
Top