Ασθένειες Διατροφη για την αποφυγη παχυσαρκιας καναρινιων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ganotis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ganotis

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
25
Πόλη
Χαλκίδα
Εχω καναρινια (αρσενικα και θηλυκα) με εντονη παχυσαρκεια
τι δρομο διατροφης να ακολουθησω (δωστε μου καποιο προγραμμα)
γινεται να ζευγαρωσουν αυτη τη στιγμη
 
να αυξησεις την ποσοστοση του κεχριου (καναρινοσπορος) στο μιγμα.1 μερος κεχρι,1 μερος κελαηδινη

να τα εχεις σε ευρυχωρο κλουβι ωστε να μπορουν να πετανε. Οι πατηθρες να μην ειναι κοντα.

παρε λιγο πρασινο τσαι (οχι μαυρο, προσοχη-> "green tea") βρες απο τη λαικη φυλλα (οχι καρπους, αυτα που πετανε) αγγιναρας (να τα πλυνεις πολυ καλα). Επισης και αγριοραδικο (ταραξακο, πικραλιδα) ειτε φρεσκο ειτε αποξηραμενο και να βαζεις μικρη ποσοτητα να φτιαχνεις αφεψημα(το υπολοιπο το κρατας στην καταψυξη αλλα οταν θα χρειαστεις θα το βαζεις για βρασιμο πριν ξεπαγωσει, κατευθειαν). Αραιωμενο 3 νερο -1 αφεψημα να το δινεις αντι για νερο τις μισες μερες της εβδομαδας
 
Γενικά θα πρέπει να τους μειώσεις τους λιπαρούς σπόρους, την ποσότητα αυγοτροφής (αν δίνεις μεγάλη ποσότητα) ή τα στικάκια εμπορίου (αν δίνεις) και θα πρέπει να τα έχεις σε ένα ευρύχωρο κλουβί, όπου θα έχουν την δυνατότητα να πετάνε. 😉
 
Ψωμάκι βουτηγμένο σε λίγο γάλα κατι θα του κάνει...)

Μόνον δυσπεψία μπορεί να προσφέρει μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα
στα καναρίνια να μεταβολίσουν το γάλα. ☹
 
Eυχαριστώ κ. Μάκη δεν το ξερα. Δεν τους ξαναβάζω. Μου το είχε πει ενας παλιός καναράς. Και το είχα κανει και γω σε 2-3 πουλιά όντως δεν είδα και μεγάλη διαφορα.. Απλα έβλεπα διπλό κουτσουλιμα και λογικό ηταν να μην παχαινουν και σιγα σιγά αδυνατισαν βέβαια ειχα βαλει και τις πατήθρες πιο μακρια.
 
Back
Top