Διατροφή Διατροφη καναρινιων μετα την πτερορροια

ΛΕΩΝΙΔΑΣ

PB Member
Εγγραφή
21 Απρ 2008
Μηνύματα
36
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας θελω να μου πειτε τι πρεπει να ταιζω τα καναρινια μου τωρα που σταματησαν να πεφτουν τα φτερα τους και αν θα πρεπει :)να απομακρυνω το κλουβια γιατι ειναι διπλα-διπλα και δεν κελαηδαει πολυ οαρσενικος ευχαριστω πολυ
 
Μετά την περίοδο της πτερωριας τα πουλιά περνάνε σε μια φάση ηρεμίας και μετά προετοιμασίας για την αναπαραγωγή.
Παρακάτω σου παραθέτω δυο μίγματα σπόρων που χορηγό εγώ.

Ασπουρι 76 %
Βρωμη 5%
Καναβουρι 2%
Λιναρι 4%
Νιζερ 1%
Ρουπσεν 12%

Μειγμα για ολο το χρονο είναι το ποιο πανω

Και άλλο ένα για προετοιμασια

Ασπουρι 69%
Βρωμη 6,2 %
Λιναρι 9,3%
Νιζερ 13,4%
Περιλα 2,1 %
 
προσθεσε και λιγο κελαίδινη εχει περιπου 0,70 σεντσ αν δεν θες να πεδευτης με τισ αναλογιες ειναι κατι μικρα φακελακια ακομα δωστα και καμια βιταμινη στο νερο να τα τονωσεις λιγο
 
προσθεσε και λιγο κελαίδινη εχει περιπου 0,70 σεντσ αν δεν θες να πεδευτης με τισ αναλογιες ειναι κατι μικρα φακελακια ακομα δωστα και καμια βιταμινη στο νερο να τα τονωσεις λιγο

Τί είναι αυτή η κελαιδίνη ; Βάζεις μια φωτό να την δούμε;

-Βιταμίνες στο νερό δεν χρειάζονται, αν πέρασαν με επιτυχία την πτερόρροια. Είμαστε σε περίοδο συντήρησης και ένα μείγμα σαν το Α που γράφει πιο πάνω ο Δημήτρης είναι αρκετό. Μπορείς να συμπληρώνεις την διατροφή με καμμιά πρασινάδα.
 
Το πρόγραμμα της orlux χρησιμοποιεί μια πολυβιταμίνη και ασβέστιο σε όλη τη περίοδο της συντήρησης. Το θεωρείτε υπερβολικό?
 
Το πρόγραμμα της orlux χρησιμοποιεί μια πολυβιταμίνη και ασβέστιο σε όλη τη περίοδο της συντήρησης. Το θεωρείτε υπερβολικό?

Θάνο εχω την γνώμη οτι...
Oι πρασινάδες αλλά και κάποια φρούτα, που υπάρχουν στην χώρα μας, είναι πηγή πολυβιταμινών. Εξ άλλου εύκολα μπορούν να βρεθούν τώρα το φθινόπωρο αλλά και τον χειμώνα σε αφθονία και χωρίς συντηρητικά.Αν έχουμε μια εκτροφή 100 πουλιών ίσως οι πολυβιταμίνες της ORLUX, ή, όποιες άλλες, είναι η λύση,όμως πιστεύω οτι λίγα πουλάκια στο μπαλκόνι μας δεν έχουν ανάγκη από κάποιο πρόγραμμα με τα προιόντα μιας μεγάλης εταιρείας.
-Το ασβέστιο δεν πρέπει να λείπει όλο τον χρόνο απο το κλουβί μας.
Είτε σαν σουπιοκόκκαλο είτε υπο μορφή άμμου ή γκριτ. (ιδιαίτερα στα θηλυκά μας)
 
Τί είναι αυτή η κελαιδίνη ;

Είναι μείγμα σπόρων! 🙂 Δεν θυμάμαι όμως τι σπόρους περιέχει η συσκευασία διότι έχω να πάρω κάτι χρόνια.

Την βρίσκεις πολύ εύκολα σε φακελάκια σε διάφορα super market ή mini market.:)

.:: ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗ Α. Ε. ::.
"http://www.captainspices.gr/en/gr-products-bird-kel.html"

Δεν μπόρεσα να βρω καμιά μεγάλη φωτογραφία της κελαϊδίνης, μόνο αυτά τα link βρήκα. ☹
 
δυστηχος δεν εχω αυτην τι στηγμη με την πρωτη ευκαιρια θα σου δειξω πως ειναι αν και πιστυεω οπου διποτε και αν πας δηλαδη σε οποιο pet shop θα εχει 100%
 
γιατι δεν χρειαζονται παντα ειναι καλες ειδικα οταν περνα απο πτερορροια ειναι ταλεποριμενα ιδιετερα εγω παντοσ πιστευω ππωσ θα ηταν καλο για 10μερες να τα εδινε αιδονινι της τεφαρμ δεν μοθ λεσ κατα την περιοδο που αλλαζουν φτερα τα βοηθασ καθολου με κανενα φαρμακο ωστε να την περασουν πιο γρηγορα και να μην υποφερουν τοσο πολυ (aidonine για τωνοτικο, για το πυρωμα και το κελαηδισμα. τισ tafarm)
 
Back
Top