Διατροφή Διατροφη μετα την αποκτηση νεοσσων

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimakos

PB New Member
Εγγραφή
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας φιλοι μου,θα ηθελα να ρωτησω απο την στιγμη που βγουν οι νεοσσοι τι διατρωφη πρεπει να ακολουθησω. Πρεπει να τους βαλω και πολυβιταμινες;😎
 
Απλά δίνεις αυγοτροφή στους γονείς, για να μπορούν να ταίσουν τους νεοσσούς.
 
εκτος την αυγοτροφη πρεει να βαζεις βρασμενο αυγο και μηλο.
 
Εγώ τους βάζω εκτός απο την αυγοτροφή, μήλο και πρόκολο
που είναι πολύ πλούσιο σε βηταμήνες!

Χαρίτου Πίτσα
AL 173
 
Εκτός απο τα παραπάνω τους βάζω νίζερ , τσία και πολυβιταμίνες Multi-vit. Κάνω καλά;
 
Να προσθέσω και εγώ την διατροφή που προσφέρω τώρα που υπάρχουν μικρά 5 και 10 ημερών στις φωλιές.
Η αυγοτροφή που φτιάχνω περιέχει 2 αυγά, φρέσκο θυμάρι, φρέσκια ρίγανη, λίγη φρυγανιά για να "πάρει τα υγρά", μια κουταλιά νερό με 5 σταγόνες multivit, μισό καρότο τριμμένο (όχι πάντα αλλά σήμερα είχα καροτάκια βιολογικής καλλιέργειας και δεν τα άφησα να πάνε χαμένα :) ), μία κουταλιά bio-digest και μισή κουταλιά calci-lux.

Επίσης βάζω 2 αποξηραμένα σύκα με λίγη φρυγανιά στο multi και το προσφέρω και αυτό σε ξεχωριστή αυγοθήκη, σε μικρή ποσότητα.

Τα δύο παραπάνω τα προσφέρω αφού πρώτα συμπληρώσω στις αυγοθήκες ένα μείγμα σπόρων από chia, foniopaddy και καμελίνα.
 

Συνημμένα

  • DSC00875.webp
    DSC00875.webp
    16,5 KB · Προβολές: 102
  • DSC00879.webp
    DSC00879.webp
    10,1 KB · Προβολές: 108
  • DSC00882.webp
    DSC00882.webp
    19,3 KB · Προβολές: 116
  • DSC00883.webp
    DSC00883.webp
    14 KB · Προβολές: 91
  • DSC00884.webp
    DSC00884.webp
    22,6 KB · Προβολές: 91
Τέλος βάζω λίγα φύλλα σπανάκι, ραδίκι και λίγο μπρόκολο και να περνάω από το multi. Αν και με τον τεμαχισμό χάνονται λίγες βιταμίνες, είναι πιο εύκολο στη διατήρησή τους στο ψυγείο και στο να τα προσφέρω στα πουλιά.

Άμμο με όστρακα και ιχνοστοιχεία έχουν πάντα στο κλουβί, όπως και σουπιοκόκκαλο.

Το μηλαράκι εννοείται...

Βαριά η καλογερική, αλλά αξίζει τον κόπο όταν βλέπεις τα μικρά να ξεπετάγονται!
 

Συνημμένα

  • DSC00874.webp
    DSC00874.webp
    24,4 KB · Προβολές: 87
  • DSC00881.webp
    DSC00881.webp
    20,2 KB · Προβολές: 86
  • DSC00885.webp
    DSC00885.webp
    10,4 KB · Προβολές: 90
  • second_web.webp
    second_web.webp
    13,7 KB · Προβολές: 91
  • first_web.webp
    first_web.webp
    13,4 KB · Προβολές: 103
Και αυτά είναι μόνο για τα καναρίνια.
Βάλε και τα άλλα, βάλε και σκύλο...
Τα ζώα δεν τα βαριέμαι φίλε μου. Προσπαθώ να μην με βαρεθούν αυτά :)

Άλλωστε όλα αυτά διατηρούνται 4-5 ημέρες στο ψυγείο, οπότε μέχρι το άλλο Σάββατο είμαστε καλυμμένοι
 
Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον τέσσερεις διαφορετικές αυγοτροφές, συμπεριλαμβανομένης κι αυτής για αγριοπούλια, με τα αποξηραμένα έντομα. Δεν τις πολυσυμπαθούν, ειδικά τα ενήλικα καναρίνια μου.
Και μια ερώτηση:πολυβιταμίνη στο νερό, βάζουμε σε κάθε γέμισμα της ποτίστρας;
 
Τα καναρίνια δεν είναι εντομοφάγα πουλιά, και για αυτο δεν συμπαθούν τις αυγοτροφές με τα αποξηραμένα έντομα.

Σχετικά με τις πολυβιταμίνες, είναι απαραίτητο να ανανεώνονται καθε μέρα αφού πρώτα πλύνουμε πολύ καλά την ποτίστρα γιατί αν παρατηρήσετε μαζευει κατι σαν γλίτσα, και μετά να βάλουμε τις σταγόνες που αναλογούν. Επίσης μπορείτε να βάλετε την ποτίστρα σε ένα σκιερό μέρος του κλουβιού γιατι αν παρατηρήσετε το χρώμα του νερού με τις βιταμίνες αλλοιώνεται αν έρθει σε επαφη με το ηλιακό φώς.
 
εγω βαζω 1 φορα και μαρουλι στους νεοσους..σημερα το μικρο εγινε 12 ημερων και εβαλα μαρουλι και λεω να μην ξαναβαλω. Τι λετε;
 
βαγγελη
τα δακτυλιδια ποτε τε εβαλες; Στις ποσες μερες;
Τα παιρνεις απο την φωλια ενα-ενα και του βαζεις το δακτυλιδι;
 
Τα δαχτυλίδια είναι αγορασμένα από e-shop και τα πέρασα την 6η μέρα. Αύριο μπαίνουν στην 6η και τα πουλάκια από το δεύτερο ζευγάρι.
Θα μπεί διαφορετικό χρώμα, για να μην έχουμε αιμομιξίες στο μέλλον, μιας και θα δημιουργηθούν 2-3 ζευγάρια για του χρόνου από αυτά τα πουλιά.
Υπάρχει σχετικό βίντεο και κατατοπιστικές οδηγίες για τον τρόπο τοποθέτησης των δαχτυλιδιών από τον κο Μάκη αν θυμάμαι καλά.
Είναι ωραία εμπειρία, αλλά θέλει προσοχή για να μην τραυματιστούν τα μικρά.
 
Έχω δοκιμάσει τουλάχιστον τέσσερεις διαφορετικές αυγοτροφές, συμπεριλαμβανομένης κι αυτής για αγριοπούλια, με τα αποξηραμένα έντομα. Δεν τις πολυσυμπαθούν, ειδικά τα ενήλικα καναρίνια μου.
η πολυβιταμινες και γενικα ολα τα προσθετα χορηγουντε με συνεση και οχι αλογιστα τωρα για την πολυβιταμινη δεν χορηγητε καθημερινα και καλο ειναι να την δινουμε μεσω της αυγοτροφης τωρα αν ειναι να χορηγηθη στο νερο το πολυ 1 φορα την εβδομαδα και καθημερινα αλλαγη
σε περιπτωση ασθενειας μπορει να χορηγηθη και για περισοτερες ημερες
 
Ευχαριστώ Απόστολε. Εγώ έκανα-κάνω,το λάθος να βάζω κάθε φορά πολυβιταμίνη στο νερό, ειδικά στους απογαλακτισμένους νεοσσούς
 
Αυγό, μήλο, σπανάκι, μαρούλι και φυσικά μια πηγή για πρόσληψη ασβεστίου και ιχνοστοιχείων. Όχι βιταμίνες κίτρινες, κόκκινες, μπλε... :)
 
Back
Top