Διατροφή Διατροφη με κεχρι σε περιπτωση ασθενειας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lee
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lee

PB Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2007
Μηνύματα
425
Πόλη
Αίγιο
καλημερα σε ολους ηθελα να ρωτησω εαν ξεκινησουμε να δινουμε μονο κεχρι σε καποια περιπτωση ασθενειας πχ διαροια αδυναμια η για διαιτα εγω το εφαρμοζω αυτο και υποθετω οτι το πουλακι επανερχεται στη φυσιολογικη του κατασταση με ποιο τροπο θα το επαναφερουμε στη κανονικη συτιση πληρη μειγμα σπορων το αναφερω αυτο γιατι σε αλλο θεμα στο φορουμ αναφερετε οτι κτηνιατρος συνεστησε την προσθηκη σπορων ενα ενα χωριστα μεχρι να γινει το μειγμα σπορων πληρης
 
Μόνον κεχρί; Το θεορώ υπερβολή.
Περιορισμός των λιπαρών σπόρων (με προσθήκη κεχριού)
στο μείγμα που ηδη παρέχουμε στα πουλιά, ναί !
- Εξ άλλου ανάλογα με την προσθήκη, μπορούμε να κατέβουμε,
πολύ χαμηλά στην αναλογία λιπαρών σπόρων.
Οταν πάλι αποφασίσουμε αλλαγή τακτικής, μειώνουμε σταδιακά
στο μείγμα, την αναλογία καναρινόσπορου, και επανερχόμαστε σιγά-σιγά.
... Η γνώμη μου φίλε -lee-.
 
Καλημέρα.
Συμφωνώ με τον Μάκη. Το ίδιο ακριβώς μου έχει πεί να κάνω και ο δικός μου κτηνίατρος, τόσο για τα πουλιά, όσο και για την σκύλα μου. Δηλαδή, όταν επιθυμούμε την αλλαγή διατροφικής συνήθειας - τροφής, πρέπει να κάνουμε την αλλαγή σταδιακά, 90% παλιάς με 10% νέας, 80%-20%, μέχρι να γίνει 10%-90% ή 100% νέα, σε διάστημα 1 με 2 εβδομάδων και τούμπαλιν.
Φιλικά,
 
Aν η ερωτηση ειναι <σε περιπτωση ασθενειας=διαρροια> η απαντηση ειναι ΝΑΙ αν και τα πουλια δεν την τρωνε οταν την αλλαζεις στα ξαφνικά. Παντως ολα ειναι θεμα συνηθειας και αν πατε στις αραβικες χωρες θα δειτε να ταιζουν τις καρδερινες τους μονον με καναρινοσπορο <κεχρι;> και τα πουλια να ειναι αριστα απο διαθεση και και απο φωνες
φιλικα
 
Aν η ερωτηση ειναι <σε περιπτωση ασθενειας=διαρροια> η απαντηση ειναι ΝΑΙ αν και τα πουλια δεν την τρωνε οταν την αλλαζεις στα ξαφνικά. Παντως ολα ειναι θεμα συνηθειας και αν πατε στις αραβικες χωρες θα δειτε να ταιζουν τις καρδερινες τους μονον με καναρινοσπορο <κεχρι;> και τα πουλια να ειναι αριστα απο διαθεση και και απο φωνες
φιλικα

Η διάρροια βέβαια δεν είναι ασθένεια. Είναι σύμπτωμα
αρκετών ασθενειών.Αν δεν βρούμε το αίτιο,την ασθένεια
και αν αυτή η ασθένεια δεν επιβάλει ειδική δίαιτα δεν μπορούμε
αυθαίρετα, να αλλάζουμε διατροφή στα πουλιά.
- Εννοείται οτι σε μέρη που δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα
μπορεί να ταίζουν μόνον ασπούρι. Τα πουλιά όμως έχουν απόλυτη
ΑΝΑΓΚΗ και απο λιπαρούς(οχι μόνον αμυλούχους)σπόρους.
 
Back
Top