Διατροφή Διατροφη νεοσσων!

Vasilis1966

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
121
Πόλη
Σέρρες
Καλησπερα και παλι σε ολους, αυριο η τις επομενες 2-3 μερες περιμενω και εγω να σκασουν τα αυγουλακια μας απο ενα ζευγαρακι ιζαμπελ κοκκινα που εχω. Θα ηθελα να μαθω απο καποιο αλλο ποστ η αναλυτικα εδω απο ατομα που γνωριζουν τι πρεπει να παρεχω για την διατροφη των μικρων απο την 1η ημερα εως την ανεξαρτητοποιηση τους; Ευχαριστω πολυ
 
Το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιείς, και κία, καμελίνα, νιζερ, κανναβούρι, περιλα, σε επάρκεια και
Αυγοτροφή και αυγό καθημερινά.
Το αυγό σφικτό για λίγες ώρες και μετά αντικατάσταση του γιατι χαλάει.
Νερό φρέσκο. Καθόλου χόρτα, λαχανικά, φρούτα τις πρωτες 10 ημερες.
 
Να προσθέσω στα παραπάνω σωστά προαναφερθέντα τη χρωστική που είναι απαραίτητη για το "κόκκινο" σ' αυτά τα πουλιά...
 
Mια καλή φωτογραφία των γεννητόρων για να δούμε την ποιότητα του πτερώματος,ώστε να γίνει σαφής ο χρόνος παροχής των χρωστικών. 😉
 
Να προσθέσω στα παραπάνω σωστά προαναφερθέντα τη χρωστική που είναι απαραίτητη για το "κόκκινο" σ' αυτά τα πουλιά...
Χρωστικη εγω δεν εχω δωσει καθολου ποτε. Οταν μου τα ειχαν δωσει ειχα ρωτησει και μου ειπε "ε για δυο τρια πουλακια μην αγοραζεις" και μου εδωσε την υποτιθεμενη κοκκινη βιταμινη την οποια και δεν εδωσα ποτε. Να αγωρασω χρωστικη η να δωσω λιγο απο αυτο;

Mια καλή φωτογραφία των γεννητόρων για να δούμε την ποιότητα του πτερώματος,ώστε να γίνει σαφής ο χρόνος παροχής των χρωστικών. 😉
Φωτογραφια παιδια μονο ανερθει καποιος φιλος στο σπιτι ειμαι χωρις καμερα στο κινητο
 
Ετσι σκε
Η χρωστική ειναι για να τα βάφει. Αν δεν πας σε διαγωνισμό, ποιος ο λόγος να επιβαρύνεις τον οργανισμό τους με μια χρωστική;
ετσι σκεφτομαι απλα εσεις αναφεραται την χρωστικη. Οποτε δεν δινω τιποτα
 
και μου εδωσε την υποτιθεμενη κοκκινη βιταμινη την οποια και δεν εδωσα ποτε
Μπράβο... σωστά έπραξες!
να αγωρασω χρωστικη η να δωσω λιγο απο αυτο;
Αν θέλεις να κρατήσουν τα όμορφα και έντονα χαρακτηριστικά της ράτσας τους η χρωστική είναι μονόδρομος.
 
Αν θέλεις να κρατήσουν τα όμορφα και έντονα χαρακτηριστικά της ράτσας τους η χρωστική είναι μονόδρομος.
Εναλλακτικά αν θες να πλησιάσουν λίγο τα πρότυπα της ράτσας ενίσχυσε τη διατροφή τους με τροφές πλούσεις σε καροτίνη βήτα.
Μια σαφής και πολύ ξεκάθαρη απαντηση επί του θέματος από τον κύριο Μάκη εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Διατροφική-προετοιμασία-μωζαΐκ-κόκκινων-και-αχατών.29272/page-2#post-368868

Και εγώ θα συμφωνήσω μην τους χορηγήσεις χρωστική για 2-3 καναρινάκια που τα χαίρεσαι εσύ και τα φροντίζεις για σένα χωρίς να αποσκοπείς σε εκθέσεις κτλ. 😉
 
Back
Top