Αναπαραγωγή Διατροφική προετοιμασία για την αναπαραγωγή

stelios8977

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2016
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα
Καλή χρονιά χρόνια πολλά... Λίγο αργά αλλά υγεία...
Λοιπόν έχω ένα κλουβί και μέσα κατοικούν 3 όμορφα κανάρια... Δύο αρσενικά και ένα θηλυκό... Θέλω να ξεκινήσω διατροφική προετοιμασία για την αναπαραγωγή τους αργότερα... Το θέμα είναι ότι δεν θα ήθελα να βγάλω το ένα αρσενικό γιατί τόσο καιρό είναι μαζί... Να αναφέρω ότι είναι 5 ετών και δεν μπορεί να ζευγαρώσει... Πρέπει αναγκαστικά να το μετακινήσω σε άλλο κλουβάκι;
 
Να αναφέρω ότι είναι 5 ετών και δεν μπορεί να ζευγαρώσει..
Τα αρσενικά και τα θηλυκά καναρίνια στην ηλικία των 5 ετών ζευγαρώνουν κανονικά.
Λοιπόν έχω ένα κλουβί και μέσα κατοικούν 3 όμορφα κανάρια...
Το κλουβί είναι ζευγαρώστρα;
Τι διαστάσεις έχει το κλουβί;
Έχει πλαϊνές πόρτες;
Πόσες θέσεις για εξωτερικές ταΐστρες έχει;
Δεν είθισται να μένουν δύο αρσενικά πουλιά ή περισσότερα αρσενικά σε ένα συμβατικό - από διαστάσεις κλουβί.
Να χαίρεσαι τα όμορφα πουλάκια σου
Το θέμα είναι ότι δεν θα ήθελα να βγάλω το ένα αρσενικό γιατί τόσο καιρό είναι μαζί...
Τα καναρίνια δεν είναι κοινωνικά ζώα, δεν αναζητούν τόσο πολύ την παρέα το ένα του άλλου και δεν μαραζώνουν χωρίς παρέα
Πρέπει αναγκαστικά να το μετακινήσω σε άλλο κλουβάκι;
Ναι, αρκεί να μην είναι κλουβάκι με τη στενή έννοια του όρου.
 
Να πω
Τα αρσενικά και τα θηλυκά καναρίνια στην ηλικία των 5 ετών ζευγαρώνουν κανονικά.

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση σας...
Είχα ακούσει ότι τα καναρίνια πάνω από 5 ετών δεν μπορούν να ζευγαρώσουν...
Το κλουβάκι στο οποίο είναι μέσα είναι μια ζευγαρώστρα και διαθέτει χώρισμα...
Το κλουβί στο οποίο θα βάλω τον Φιφίκο είναι κανονικό και αρκετά άνετο για ένα καναρίνι...
Αρα εγώ τώρα πρέπει να χωρίσω τον Φιφίκο σε δικό του κλουβί, και να χωρίσω και το ζευγάρι...;
Επίσης τώρα που θα βάλω το χώρισμα να το αφήσω και απλώς να βλέπονται η να το "ντύσω" για να μην βλέπει το ένα το άλλο;
 
Αν θέλεις διάβασέ το αυτό και συζητάμε περαιτέρω για ό,τι σου είναι ασαφές... https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
Η ζευγαρώστρα σου πόσο μήκος έχει;
Το κλουβάκι του Φιφίκου επίσης πόσο μήκος έχει;
Τα πουλιά διαβιώνουν σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;
Αρα εγώ τώρα πρέπει να χωρίσω τον Φιφίκο σε δικό του κλουβί, και να χωρίσω και το ζευγάρι...;
Επίσης τώρα που θα βάλω το χώρισμα να το αφήσω και απλώς να βλέπονται η να το "ντύσω" για να μην βλέπει το ένα το άλλο;
Σε αυτά θα σου απαντήσω. Ναι, πρέπει να χωρίσεις τον Φιφίκο και μάλιστα αν γίνεται να μην βλέπεται με τη θηλυκιά μήπως κι αυτή προτιμήσει αυτόν αντί για τον άλλον (όποιος φυλάει τα ρούχα του έχει τα μισά). Βάλε το χώρισμα και άσε τα να βλέπονται (το ζευγάρι εννοώ)
 
Η ζευγαρώστρα σου πόσο μήκος έχει;
Το κλουβάκι του Φιφίκου επίσης πόσο μήκος έχει;
Τα πουλιά διαβιώνουν σε εσωτερικό ή σε εξωτερικό χώρο;
Οι διαστάσεις της ζευγαρώστρας είναι : 65x31x36.5x
Για τον Φιφικο έχω κλουβί όπως είναι αυτά των παπαγάλων... Έχει μεγάλο και άνετο χώρο... Διαστάσεις δεν γνωρίζω... Θα κάτσω να μετρήσω και θα σας πω...
Τα πουλάκια μου ζουν σε εσωτερικό χώρο...
 
Ωραία. Διάβασε λοιπόν το άρθρο και ό,τι είναι το συζητάμε επί του πρακτέου.
 
Back
Top