Φροντίδα Διαφανης τεντα για προστασια καναρινιων απο το κρυο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδια.. Διαβασα τα σχετικα θεματα που αναρτηθηκαν αλλα δεν καλυφθηκα πληρως..
Εχω 3 καναρινακια, ηλικιων ανω του ετους, εξω, απο το καλοκαιρι, σε μια κατασκευη που εφτιαξα.. Τα πουλια προστατευονται απο τα αρπακτικα και η ντουλαπα ειναι διπλα σε τοιχο ωστε ο αερας να κοβει..Χθες επεσε πολυ η θερμοκρασια, ανησυχισα και τα εβαλα μεσα.. Δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα ηξερα πως δεν ειναι πληρως προστατευμενα απο το ψυχος και φοβηθηκα μην μου πεθανουν..Απο το φθινοπωρο, το βραδυ "κλεινω" την ντουλαπα που τα εχω με μια τεντα, την οποια εχω φτιαξει ετσι ωστε να κατεβαινει σαν ρολο. Το πρωι την ανεβαζω πανω, λογω του οτι ειναι αδιαφανης και ξερω οτι τα καναρινακια μου θελουν να βλεπουν φως. Οταν βρεχει ή οταν φυσαει τη μερα, βαζω μπροστα στα κλουβια κομματια πλεξυ γκλας, τα οποια ομως δεν τα καλυπτουν τελειως.
Σκεφτηκα να αλλαξω την τεντα που εχω τωρα, με μια πλαστικη διαφανη, με το σκεπτικο οτι θα τα προστατευει επαρκως απο κρυο και βροχη τη μερα αλλα και τη νυχτα. Ποια ειναι η γνωμη σας;
 
Ειναι καλη ιδεα, γενικα αερισμο παιρνουν μονο απο μπροστα;
Ρωταω γιατι υπαρχουν τετοιους ειδους τεντες που βαζουν σε μαγαζια και εχουν οδηγους αριστερα και δεξια για να μην ''παιζουν'' απο τον αερα. Εχεις σκεφτει αυτο να κανεις;
 
Ασφαλώς και να το κάνεις Ειρήνη... Θυμάμαι την κατασκευή σου και ξέρω πως θα είναι τέλεια... Τουλάχιστο μέχρι ένα σημείο...
Θα πρέπει όμως να θυμηθούμε όλοι πως με τη χρήση του διαφανές πλαστικού αλλά και οποιουδήποτε άλλου υλικού, δεν κρατάμε το κρύο "έξω" από το χώρο που θέλουμε να προστατέψουμε. Δεν είναι μονωτικά υλικά (τουλάχιστο όχι αξιόπιστα) ώστε να κρατήσει το κρύο έξω και αν για παράδειγμα έχουμε 4-5 βαθμούς, περίπου τόσους θα έχουμε και μέσα στον προστατευμένο χώρο.
Όμως με τη χρήση αυτών των υλικών περιορίζουμε τη ροή του "παγωμένου" αέρα προς το χώρο που έχουμε τα πτηνά μας και αυτό νομίζω πως είναι αρκετό όσο οι θερμοκρασίες είναι κοντά και πάνω από το "μηδέν". Πιστεύω όμως πως αν ο υδράργυρος κατέβει ακόμη περισσότερο θα πρέπει προληπτικά να πάρουμε τα πτηνά σε κάποιο χώρο με μεγαλύτερη θερμοκρασία.
Ξέρω πως σίγουρα αντέχουν και σε χαμηλότερες του μηδενός θερμοκρασίες αλλά αν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς να το κάνουμε για να μην τα εκθέτουμε χωρίς λόγο σε τόσο κρύο.
Επιπρόσθετα όλες τις κρύες ημέρες του χειμώνα καλό είναι να τους παρέχουμε ενισχυμένα σε λιπαρούς σπόρους μείγματα ή να τους προσθέτουμε εμείς σε ποσοστό 5-10% ώστε να έχουν την παραπανίσια ενέργεια που χρειάζεται για να αντιμετωπίσουν το ψύχος.
Πολύ προσοχή πρέπει να δείξουμε και στο νερό τους μια και υπάρχει περίπτωση να παγώσει εύκολα λόγω της μικρής ποσότητας του και στο ο,τι είναι περισσότερο εκτεθειμένο στον καιρό.
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις!
Τελικα δυστυχως δεν βρηκα αυτη την τεντα που ηθελα ☹
Οποτε πηρα ναυλον απο αυτο με τις φουσκαλιτσες και ναυλον χοντρο διαφανο. Με το πρωτο τυλιξα τα κλουβια, αφηνοντας βεβαια αερα να περναει και με το δευτερο "εκλεισα" τη ντουλαπα.. Τι λετε, θα ειναι ενταξει ή να τα ξαναβαλω μεσα μεχρι να περασει το πολυ κρυο;
 
να τα ξαναβαλω μεσα μεχρι να περασει το πολυ κρυο;

Αν τα βάλεις μέσα, δε θα μπορέσεις να τα ξαναβγάλεις έξω νομίζω :/ Θα είναι χειρότερα. Τι λέτε και οι πιο έμπειροι;
 
Στο χώρο που τα έβαλες μέσα προσωρινά, τι θερμοκρασία έχει;
 
Παιδια, τα εβαλα μεσα μονο για τη χθεσινη νυχτα, επειδη η θερμοκρασια προβλεποταν να πεσει κατω του μηδενος. Μολις ολοκληρωσα την κατασκευη μου, τα ξαναεβγαλα εξω. Γνωριζω οτι ειναι επιβλαβες για την υγεια τους να αλλαζει συνεχως η θερμοκρασια του περιβαλλοντος οπου
βρισκονται.. Δεν ειχα σκοπο να τα
μετακινω συνεχως, απλα σκεφτηκα οτι
αν η κατασκευη μου δεν τα προστατευει

και παλι επαρκως απο το κρυο, ισως
για μερικες βδομαδες, μεχρι να περασει
το πολυ ψυχος, χρειαζεται να μπουν μεσα. Αλικη, τα εβαλα σε δωματιο μη θερμαινομενο, με ανοιχτο το παραθυρο, για να μην υπαρξει μεγαλη αλλαγη στη θερμοκρασια.
 
Καταρχάς αν βάζει νάιλον η διαφανες κάτι τέτοιου είδους θα έχει πρόβλημα με το χτύπημα που κάνει ο αέρας σιγά μην κοιμηθούν τα πουλάκια..
 
Αλικη, τα εβαλα σε δωματιο μη θερμαινομενο, με ανοιχτο το παραθυρο, για να μην υπαρξει μεγαλη αλλαγη στη θερμοκρασια.
Προτείνω τότε να τα έχεις εκεί μέχρι να "φτιάξει" λίγο ο καιρός και φτάσει τους 5-10 βαθμούς! 😉
 
Καταρχάς αν βάζει νάιλον η διαφανες κάτι τέτοιου είδους θα έχει πρόβλημα με το χτύπημα που κάνει ο αέρας σιγά μην κοιμηθούν τα πουλάκια..
Το τεντωσα, δεν " χτυπαει"
καθολου.
 
τα εβαλα σε δωματιο μη θερμαινομενο, με ανοιχτο το παραθυρο, για να μην υπαρξει μεγαλη αλλαγη στη θερμοκρασια

χμμ, τότε αλλάζει το θέμα. Μου φαίνεται καλή η ιδέα σου!
 
Προτείνω τότε να τα έχεις εκεί μέχρι να "φτιάξει" λίγο ο καιρός και φτάσει τους 5-10 βαθμούς! 😉
Σωστά... μια δυο μέρες να προστατευτούν από το πολύ κρύο δεν πειράζει.
Παιδια, τα εβαλα μεσα μονο για τη χθεσινη νυχτα, επειδη η θερμοκρασια προβλεποταν να πεσει κατω του μηδενος. Μολις ολοκληρωσα την κατασκευη μου, τα ξαναεβγαλα εξω. Γνωριζω οτι ειναι επιβλαβες για την υγεια τους να αλλαζει συνεχως η θερμοκρασια του περιβαλλοντος οπου
βρισκονται.. Δεν ειχα σκοπο να τα
μετακινω συνεχως, απλα σκεφτηκα οτι
αν η κατασκευη μου δεν τα προστατευει

και παλι επαρκως απο το κρυο, ισως
για μερικες βδομαδες, μεχρι να περασει
το πολυ ψυχος, χρειαζεται να μπουν μεσα. Αλικη, τα εβαλα σε δωματιο μη θερμαινομενο, με ανοιχτο το παραθυρο, για να μην υπαρξει μεγαλη αλλαγη στη θερμοκρασια.
Δεν θα χρειαστεί περισσότερο από 4-5 μέρες... ειδικά τώρα που έφτιαξες... Την πατέντα σου.
Τέτοιο υλικό θα βρεις εκεί που φτιάχνουν τις τέντες... αν ζητήσεις θα σου δώσουν ένα κομμάτι στις διαστάσεις που θέλεις.Αν όχι υπάρχει προστατευτικό "τραπεζιών" εντελώς διαφανές και κάπως χοντρό... αυτό που βρήκες είναι κάπως αδιαφανές αλλά οι φούσκαλίτσες όπως τις λες προσφέρουν μεγαλύτερη μόνωση...
Επιλέγεις και φτιάχνεις.
 
Θα ξαναψαξω μηπως βρω τα υλικα που μου προτεινεις και φτιαξω την κατασκευη μου ιδανικη! :D
Λετε μεχρι τοτε να τους ενοχλει που δεν μπορουν να βλεπουν απ εξω λογω του ναυλον με τις φυσαλιδες; 😕
 
Θα ξαναψαξω μηπως βρω τα υλικα που μου προτεινεις και φτιαξω την κατασκευη μου ιδανικη! :D
Λετε μεχρι τοτε να τους ενοχλει που δεν μπορουν να βλεπουν απ εξω λογω του ναυλον με τις φυσαλιδες; 😕
Σιγά... Δε θα χάσουν και το υπερθέαμα με τέτοιο καιρό. Ούτε θα πέσουν σε μελαγχολία για 3-4 μέρες.
 
Καλημέρα και καλή χρονιά! Μέρες σαν αυτές που διανύουμε μακαρίζω όσους έχουν εσωτερικές εκτροφές, καθώς η καθημερινή φροντίδα των φτερωτών μας φίλων με τέτοιο κρύο, μετατρέπει την ενασχόληση από χόμπι σε αγγαρεία. Συγκεκριμένα, χθες στις 6:30 π. Μ. Που βγήκα για να αλλάξω νερό και τροφή, από ένα σημείο και μετά δεν ένιωθα τα χέρια μου. Είχαν παγώσει. Τα πουλάκια παρόλα αυτά ήταν μια χαρά, μολονότι είχαν περάσει ολόκληρη νύχτα σε συνθήκες εξωτερικού περιβάλλοντος. Σήμερα που είναι αργία και τα παρακολούθησα καλύτερα, μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι τα καναρίνια είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Η καλή και επαρκής(όχι τσιγγουνιές με τέτοιο καιρό) διατροφή σε συνδυασμό με τις κατάλληλες ώρες ύπνου για την εποχή, θωρακίζουν τα καναρίνια και τα βοηθούν να ανταποκριθούν στις αντίξοες καιρικές συνθήκες. Φυσικά η προστασία από ρεύματα αέρα, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, είναι ζωτικής σημασίας, οπότε είναι προτιμότερο να λαμβάνονται μέτρα, παρά να διαταράσσεται ο βιολογικός κύκλος των πουλιών με την εναλλαγή μέσα έξω.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Εγώ παιδιά δεν έχω θέμα με το κρύο κόβει αρκετά έξω έχει τρεις στα πουλιά 9 καλή διάφορα... Κ ούτε κρύο ούτε αέρας τα πιάνει..
 
Back
Top