Αναπαραγωγή Διαφορά ανάπτυξης στο φτέρωμα σε πουλάκια 21 ημερών

dimitrios.f

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2017
Μηνύματα
217
Πόλη
Βόλος
Καλημερα σε ολους.
Εχω την εξης απορια. Γιατι τα δυο αυτα πουλακια 21 ημερων σημερα γεννημενα με
μια μερα αποσταση, εχουν αυτη την διαφορα στο φτερωμα τους;
το κοκκινάκι ειναι καλυμμενο πληρως ενω στο αλλο δεν εχουν βγει
πουπουλα απο κατω στην αμαρα μεχρι το στηθος...
 

Συνημμένα

  • thumbnail_20180418_103813.webp
    thumbnail_20180418_103813.webp
    30,1 KB · Προβολές: 46
  • thumbnail_20180418_103829.webp
    thumbnail_20180418_103829.webp
    30,2 KB · Προβολές: 44
Καλημέρα και σε σένα! Εφόσον μας αναφέρεις ότι έχουν μία ημέρα διαφορά στην ηλικία τους, λογικά το πρωτότοκο θα είναι πιο μπροστά στην ανάπτυξη. Πάντως και το φτέρωμα του αδελφιού του, είναι μια χαρά. Θα το δεις "ντυμένο" και εκείνο σε λίγες ημέρες και δεν θα φαίνεται η διαφορά τους! 😉
 
μεγαλη διαφορα παντως...
μηπως παιζει ρολο το μαλακο φτερωμα;
το λευκο για τετοιο το νομιζω.στην φωτο δεν φαινεται αλλα πισω απο το
σκουφί ειναι τελειως φαλακρο...
 
μεγαλη διαφορα παντως...
μηπως παιζει ρολο το μαλακο φτερωμα;
το λευκο για τετοιο το νομιζω.στην φωτο δεν φαινεται αλλα πισω απο το
σκουφί ειναι τελειως φαλακρο...
-Το πτέρωμα φυσικά είναι ο βασικός παράγοντας, αλλά με ακριβώς την αντίθετη ερμηνεία.
Το μαλακόπτερο είναι το κόκκινο που δείχνει ήδη το χιονέ στα μάγουλα και το κεφάλι. Μαλακόπτερο = μεγαλύτερο φτερό και μεγαλύτερου όγκου πτέρωμα. Κατα συνέπεια μεγαλύτερη κάλυψη.Αντίθετα το έντονο του λευκού είναι κάτι παρα πάνω απο εμφανές για μένα και σημαίνει κοντό φτερό και μικρού όγκου πτέρωμα με μικρότερη κάλυψη. Αν μάλιστα το λευκό είναι κατα σύμπτωση και ομοζυγωτό (Δυό εντόνου πτερώματος γονείς), τότε το πουλάκι μπορεί να παρουσιάζει κενά σε όλο του τον βίο. Λίγες μέρες υπομονή και η τελική εικόνα τους θα δώσει απαντήσεις στις όποιες αμφιβολίες.
 
''Ευρύμαχος'' που να δεις τα δικά μου double yellow πως είναι (είς γνώσεις μου) σαν απατσι σκέτα με μωικαν χτένισμα!
😀. Γεια σου Σταματη...
νομιζα οτι ειμαι ο μονος...🙂
 
Back
Top