Γενικά Διαφορές και ομοιότητες μεταξύ βούτας και ντουνεκιού

Περιστεράς

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
15
Πόλη
Λευκωσία
Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

Ελπίζω να με δεχτείτε στην τόσο ωραία παρέα σας!
Είμαι κι εγώ περιστεράς από τα 10 μου. Τώρα η ηλικία μου έχει ξεπεράσει το μισό αιώνα! Κι όμως αυτά τα αγγελικά πλάσματα, τα περιστέρια κρατούν την ψυχή μου παιδική, λες και ξεκινώ τώρα... Έτσι σκέφτομαι κάθε πρωί όταν αντικρίζω αυτά τα θεϊκά πουλιά. Μέσα στις δύσκολες συνθήκες μιας πόλης, όπως η Λευκωσία, συντηρώ αρκετές διακοσμητικές ράτσες αλλά και ράτσες για πτήση. Παρά τα χρόνια μου, δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό σ'αυτή την ασχολία και πιστεύω ότι έχω να μάθω ακόμα πάρα πολλά από εσάς και να κάνουμε ενδιαφέρουσες συζητήσεις.
Για παράδειγμα, θα ήθελα σχόλια για τις διαφορές και ομοιότητες μεταξύ βούτας και ντουνεκιού... Χαιρετώ προς το παρόν...
 
http://www.polimeris.gr/2008/w_pigeons_up.htm
http://www.polimeris.gr/2008/g_pigeons_down.htm

Το πρώτο είναι ανέβασμα βούτας το δεύτερο κατέβασμα βούτας και το τρίτο κατέβασμα από ντονέκι.
Πιστεύω να σε κάλυψα Σπύρο.
 
Για τον φίλο Fincii

Πολύ ψαγμένοι οι στίχοι που συνοδεύουν το σχόλιό σου...Ας αναρωτηθούν κάποιοι πολιτικοί μας γιατί όλοι εμείς παρακολουθούμε τα αστέρια και τα περιστέρια και όχι αυτούς που αντί να πετούν ψηλά, τελικά απλώς σέρνονται!

Και πάλι γεια σου, φίλε Fincii...
 
Υπάρχουν αρκετοί, αλλά χρειάζεται προσοχή στην επιλογή εκτροφέα. Καλύτερα να διαλέξει κάποιος από κοντά και να δει ο ίδιος τις ικανότητες πτήσης των περιστεριών.. Βλ. σχετική αναζήτηση.
 
για σας παιδια εμεις στην Αθήνα εχουμε μεγαλη αδυναμια στις βουτες ειναι πιο ομορφα απο τα ντονεκια και στο πεταγμα και στο καμαρι ειναι πιο στιτα αλλα ο καθενας εχει αλλο γουστο
 
Σπύρο γεια σου, δεν νομίχω να υπάρχουν ομοιότητες ανάμεσα στις δυο αυτές ράτσες, πλην μόνο το ότι και τα δύο είναι περιστέρια πτήσεων. η βούτα με πιο δυνατο, πιο αθλητικό σώμα με τέλειες αναλογίες, με όμορφο ανέβασμα και με τρομερό πέσιμο και μυαλό, ενώ το ντουνέκι πιο ήσυχο, πιο "ήμερο" αν θελεις, έχει πιο απότομο και γρήγορο πέταμα, και το κατέβασμα του είναι περιστρεφόμενο. Βέβαια, πάντα επιλέγουμε να σχολούμαστε με τα περιστέρια των γούστων μας. Φιλικά, Κώστας
 
Κώστα, ευχαριστώ για τις εύστοχες και ακριβείς παρατηρήσεις σου. Το ζήτημα όμως είναι πώς μπορούμε να βρούμε αξιόπιστο εκτροφέα βούτας, αν δεν είμαστε εκεί να δούμε τις μάνες κλπ. Επίσης, αν θέλει κάποιος φίλος, να μας πει εντυπώσεις και σχόλια για oriental και αγγλικά roller...Χαιρετώ, προς το παρόν..

-

😕
Υπάρχουν αρκετοί, αλλά χρειάζεται προσοχή στην επιλογή εκτροφέα. Καλύτερα να διαλέξει κάποιος από κοντά και να δει ο ίδιος τις ικανότητες πτήσης των περιστεριών.. Βλ. σχετική αναζήτηση.
 
και οι δυο ρατσες ειναι περιστερια πτησης και ακροβατικα οι βουτες οταν πεφτουν σφιγγουν το κορμι και κολλαν τα φτερα στο σωμα και πεφτουν σχεδον καθετα πολες φορες συνοδευετε απο ηχο η ταχυτητες που αναπτησουν περνουν και τα 200χλμ
τα ντουνεκια (ρατσα την οποια εκτρεφω) εχουν πιο ηρεμο χαρακτηρα και κατα τν πτωση τους κανουν οτι και οι βουτες αλλα συνχρωνος συστρεφοντε γυρω απο τον εαυτο τους πολλες φορες (καποια πουλια που ειτε δεν ειναι καθαροαιμα ειτε ειναι μεγαλα σε ηλικια <πετανε φτερο> πραγμα μη αποδεκτο)
παντως το θεαμα ειναι υπεροχο αλλα δεν καταγραφετε ευκολα με συμβατικες καμερες
ντουνεκια πεταω μονα τους η το πολυ2 μαζι
καμια φορα μαζι με ντεμικα(μυσιρια χωρις γραβατες και σκουφι)
οι βουτες πετουν πολλες μαζι και πεφτουν σχεδον ταυτοχρωνα



κατι ακομη οι βουτες θεωρουντε παγκοσμια σαν ελληνικη ρατσα τα ντουνεκια τα εχουν σαν ρατσα της ευρητερης Βαλκανικης χερσονησου και Ασιας
 
Παύλο, ευχαριστώ για τις καλές πληροφορίες σου. Θα επανέλθω σύντομα στο θέμα της πτήσης βούτας, ντουνεκιού, ρόλερ, high flyier κλπ με νέα ανατροφοδότηση. Ελπίζω να μας ενημερώσουν κ άλλοι φίλοι που έχουν παρόμοιες εμπειρίες...Χαιρετώ, προς το παρόν..
 
Back
Top