Γενικά Διαφορές παπαγάλου blue fronted Amazon θυληκό με αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RONH
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RONH

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2021
Μηνύματα
66
Πόλη
Ηράκλειο
Πρόκειται ν΄αποκτήσω ένα θυληκό αμαζωνάκι blue fronted και θα ήθελα να ρωτήσω εκείνους που ήδη φροντίζουν θυληκό αν έχει καλή δυνατότητας ομιλίας και τι διαφορές έχουν απ΄τα αρσενικά του ίδιου είδους στο χαρακτήρα τους, πιο συγκεκριμένα αν είναι εύκολο
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Δεν εχω θηλυκό blue fronted, εχω ομως θηλυκό yellow crowned. Μπορω να σου πω με σιγουριά οτι δεν παιζει κανεναν απολύτως ρόλο το φύλο στην ικανότητα ομιλίας. Έχοντας μεγαλώσει και τα δυο φύλα μαζι αυτο που κανει τη διαφορά ειναι να τους μιλάς με φωνή που εύκολα τους κινεί το ενδιαφέρον και που μπορούν να ξεσηκώσουν. Αυτές οι φωνές ειναι συνήθως οι λεπτότερες όπως οι γυναικείες και οι παιδικές. Και σαφώς η επανάληψη. Οσο πιο πολυ τους μιλάς κι επαναλαμβάνεις τα ίδια σε συνδυασμό με κινήσεις η ενέργειες σου πχ να λες παντα «γεια σου» οταν μπαίνεις η βγαίνεις απο το σπιτι τόσο πιο πολλα θα μαθαίνει.

Τι ηλικία θα εχει το πουλάκι που θα παρεις; Κι απο που θα το παρεις;
 
Τους ίδιους προβληματισμούς είχα κι εγώ πριν αποκτήσω το θηλυκό African grey την Λίλα.
Διάβαζα και άκουγα διάφορα, όπως τα αρσενικά μιλάνε, τα θηλυκά όχι, τα αρσενικά είναι καλύτεροι χαρακτήρες κτλ.
Δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά.
Το συγκεκριμένο είδος έχει μεγάλη ικανότητα ομιλίας και δεν παίζει κανένα ρόλο το φύλο.
Επίσης η μικρή εμπειρία που έχω μου επιτρέπει να πω πως τα θηλυκά είναι πιο ήπια, χαδιάρικα και φωνάζουν λιγότερο.
Το μοναδικό θέμα που μπορεί να αντιμετωπίσεις με ένα θηλυκό amazon
είναι μια ωοτοκiα, είναι κάτι όμως που μπορείς να το προλάβεις να μην συμβεί, και να το ρυθμίσεις εάν γίνει.
Οπότε θηλυκό δαγκωτό.😂
 
@Φοίβος Υπεύθυνος και πολύ προσεκτικός εκτροφέας , Θα μου το παραδώσει μωράκι 2 μηνών μέχρι τέλος του μήνα και θα συνεχίσω να του δίνω κρεμούλα 1 φορά τη μέρα για όσο χρειαστεί.
[automerge]1658388470[/automerge]
@Vada Μπορεί να κάνει αυγά χωρίς ταίρι και πως θα προλάβω την ωοτοκία όταν έρθει η ώρα του ?
 
@RONH Μπορει να κανει αυγα χωρις ταιρι αλλα θα ειναι ασπορα. Για να το αποφυγεις θα πρεπει να αυξησεις τις ωρες υπνου στις 12-14 θα πρεπει επισης να χορηγησεις ασβεστιο για την αποφυγη της δυστοκιας και επισης να προσπαθεις να εχεις ενα το εχειςσε ενα πιο σκοτεινο μερος ωστε να το προτρεψεις.
 
Μπορεί να κάνει αυγά χωρίς ταίρι και πως θα προλάβω την ωοτοκία όταν έρθει η ώρα του ?
Φυσικά και μπορεί όταν θα έχει ωριμάσει σεξουαλικά, δηλαδή από τεσσάρων ετών και πάνω.
Μιλάμε για άσπορα αυγά, μη γόνιμα.
Για να το αποτρέψεις θα πρέπει να μειωθούν τα πολλά χάδια κυρίως σε ερωτογενείς ζώνες, να αυξηθούν οι ώρες ύπνου, και η διατροφή του να είναι λιτή.
Η γνώμη μου είναι να το αφήσεις να απογαλακτιστεί στον εκτροφέα και να το πάρεις όταν θα μπορεί να τρώει σπόρους.
Αυτό γίνεται μετά τους τρεις ίσως και τέσσερις μήνες της ζωής τους.
Μην μπλέκεις με ταισματα και κρέμες.
 
Back
Top