Γενικά Διαφορές χαρακτήρα monk με ringneck

Νατάσσα Κ.

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2018
Μηνύματα
30
Πόλη
Αρτέμιδα
Χαιρετώ την παρέα! Θέλω να μου δώσετε τα "φώτα" σας στο εξής :
Έχω έναν μόνκ αρσενικό. Είναι μικρός ακόμα (4+μηνών). Έχει εξοικιωθεί πολύ καλά μαζί μας μέχρι στιγμής και πολύ γρήγορα μπορώ να πω. Ασχολούμαι συνεχώς μαζί του. Σκέφτομαι να αγοράσω και έναν ρίνγκνεκ σε 2-3 μήνες. Πάλι μικρό σε ηλικία θα πάρω . Μου είπαν όμως ότι τα ρίνγκνεκ δεν μιλούν όπως τα μόνκ, σου βγάζουν την "πίστη" για να εκπαιδευτούν και γενικά είναι πολύ δύσκολα πουλιά για αρχάριους όπως εγώ. Διάβασα τα άρθρα εδώ στο σάιτ και για τα δυο πουλιά και δεν βρήκα να αναφέρουν κάτι τέτοιο αρνητικό. Να το τολμήσω ή καλύτερα θα ήταν να πάρω θηλυκό για το μόνκ; 🙄
 
Να σου ζησει! Καταρχας για ποιο λογο θες να παρεις και δευτερο πουλακι; Για παρεα για το πρωτο; Αν παρεις δευτερο θα ελεγα αν παρεις το ιδιο ειδος! Τα ρινγκεκ οντως ειναι περιεργοι χαρακτηρες σαν ειδος αλλα εξαρταται και απο το πουλι! Παντως και τα 2 ειδη εχουν δυνατη φωνη να ξερεις και με 2 πουλια θα ειναι ακομα πιο δυσκολο!
 
Κάθε παπαγάλος έχει το δικό του χαρακτήρα, δεν μπορείς εξ αρχής να γνωρίζεις αν θα σε ζορίσει ή όχι. Ομως, αν αποφασίσεις να πάρεις και δεύτερο γιατί όχι εναν του ίδιου είδους για να έχει παρέα και το πρώτο σου μικρό; Αν όντως το θες ιδίως για παρέα στο μονκ σου, τότε μη το σκεφτείς, πάρτου ένα του ίδιου είδους.
 
Καλημέρα, να χαίρεσαι το Μονκ σου και ελπίζω ο ενθουσιασμός που έχεις τώρα να μην αλλάξει ποτέ :)
Η αλήθεια είναι οτι τα ρινγκνεκ είναι όντως πιο δύσκολοι χαρακτήρες και λίγο κυριαρχικά σαν πουλιά.
Βέβαια αν έρθει δεύτερο στο σπίτι και σε μικρή ηλικία σίγουρα δεν θα έχεις θέμα απο πλευράς του.
Τώρα το Μονκ δεν ξέρω κατά πόσο θα χαρεί.
Είναια και ανάλογα ο χαρακτήρας του πουλιού.
Σίγουρα με 2 παπαγάλους τα πράγματα αλλάζουν, ειδικά αν δεν τα βρούνε που θα πρέπει να αφιερώνεις ξεχωριστό χρόνο και για τα 2 .
Ίσως ένα δεύτερο Μονκ (αγοράκι θα έλεγα όμως) για παρέα να ήταν καλύτερη επιλογή.
Η φασαρία θα υπάρχει ότι πουλί και να πάρεις απο την στιγμή που θα έχεις 2.
Επίσης να ξέρεις οτι θα δεθούν μεταξύ τους και εσύ θα έρχεσαι δεύτερη.
Ο δικός σου λέει λεξούλες;
Αν πάρεις δεύτερο θα είναι πιο δύσκολο να μιλήσουν γιατι θα μιλάνε μεταξύ τους και δεν θα έχουν λόγο να αντιγράψουν την φωνή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μιας και μου δινει την ευκαιρία η Ηλέκτρα να το πω.
Η παρέα του είδους του είναι για κάθε ζωντανό οργανισμό απαραίτητη και δεν υποκαθίσταται. Δηλαδή η δική μας συντροφιά ποτέ δε θα υποκαταστήσει για εναν παπαγαλο στο 100% την συντροφιά που θα του έδινε ένα πουλάκι του ίδιου είδους.
Ετσι αν το μόνο πρόβλημα είναι "αν θα μιλάει" ή "αν θα ασχολείται περισσότερο με μένα" θα έλεγα να το βάλουμε στην άκρη, και να του πάρουμε μια παρέα, πάντα με γνώμονα την δική του ευζωία και ευτυχία.
 
Σε αυτό συμφωνώ 100%.
Απλά εννοούσα, αν θέλει να μιλήσει, να περιμένει πρώτα να μάθει να λέει λεξούλες και φράσεις και μετά να φέρει το δεύτερο σπίτι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να σου ζησει! Καταρχας για ποιο λογο θες να παρεις και δευτερο πουλακι; Για παρεα για το πρωτο; Αν παρεις δευτερο θα ελεγα αν παρεις το ιδιο ειδος! Τα ρινγκεκ οντως ειναι περιεργοι χαρακτηρες σαν ειδος αλλα εξαρταται και απο το πουλι! Παντως και τα 2 ειδη εχουν δυνατη φωνη να ξερεις και με 2 πουλια θα ειναι ακομα πιο δυσκολο!
Ναι για παρεούλα το σκέφτηκα, να μην αισθάνεται μόνος του.
 
Τοτε Νατάσσα να προτιμήσεις ενα μονκ , ώστε να βρεθεί με ένα πλασματάκι του είδους του, θα τα βρουν πολύ πιο εύκολα απ' ότι με ένα διαφορετικό
Αυτός που είναι στη φωτο προφιλ σου ειναι ο παπαγαλακος; Κούκλος :D
 
Καλημέρα, να χαίρεσαι το Μονκ σου και ελπίζω ο ενθουσιασμός που έχεις τώρα να μην αλλάξει ποτέ :)
Η αλήθεια είναι οτι τα ρινγκνεκ είναι όντως πιο δύσκολοι χαρακτήρες και λίγο κυριαρχικά σαν πουλιά.
Βέβαια αν έρθει δεύτερο στο σπίτι και σε μικρή ηλικία σίγουρα δεν θα έχεις θέμα απο πλευράς του.
Τώρα το Μονκ δεν ξέρω κατά πόσο θα χαρεί.
Είναια και ανάλογα ο χαρακτήρας του πουλιού.
Σίγουρα με 2 παπαγάλους τα πράγματα αλλάζουν, ειδικά αν δεν τα βρούνε που θα πρέπει να αφιερώνεις ξεχωριστό χρόνο και για τα 2 .
Ίσως ένα δεύτερο Μονκ (αγοράκι θα έλεγα όμως) για παρέα να ήταν καλύτερη επιλογή.
Η φασαρία θα υπάρχει ότι πουλί και να πάρεις απο την στιγμή που θα έχεις 2.
Επίσης να ξέρεις οτι θα δεθούν μεταξύ τους και εσύ θα έρχεσαι δεύτερη.
Ο δικός σου λέει λεξούλες;

Αν πάρεις δεύτερο θα είναι πιο δύσκολο να μιλήσουν γιατί θα μιλάνε μεταξύ τους και δεν θα έχουν λόγο να αντιγράψουν την φωνή σου.
Οχι δεν λέει λεξούλες ακόμα, !meh.ίσως είναι νωρίς σκέφτομαι. Νομίζω 5-6 μήνα αρχίζουν; Πάντως εγώ του μιλάω και του τραγουδάω συνέχεια... Ελπίζω να μην είμαι τόσο παράφωνη που ο παπαγάλος αρνείται να αντιγράψει!:D
 
Τοτε Νατάσσα να προτιμήσεις ενα μονκ , ώστε να βρεθεί με ένα πλασματάκι του είδους του, θα τα βρουν πολύ πιο εύκολα απ' ότι με ένα διαφορετικό
Αυτός που είναι στη φωτο προφιλ σου ειναι ο παπαγαλακος; Κούκλος :D
Ναι αυτός είναι.
 
Συνήθως αυτά που είναι πιο "αγρια" είναι τα θηλυκά, πως το λένε "τρώμε παντόφλα εμείς τα αγοράκια" :D
Σημασία έχει ο χαρακτήρας τους, κι εκεί θες λίγο "τύχη" ωστε να ταιριάξουν. Οπότε ότι και να διαλέξεις θα έχεις στην αρχή μερικά... "τρεχάματα" μέχρι να γίνουν παρεούλα. Αλλά είτε αρσενικό είτε θηλυκό παρέα είναι. Απλά με το θηλυκό, υπολόγισε και την πιθανότητα να έχεις "τσικάκια" κάποτε :)
 
Συνήθως αυτά που είναι πιο "αγρια" είναι τα θηλυκά, πως το λένε "τρώμε παντόφλα εμείς τα αγοράκια" :D
Σημασία έχει ο χαρακτήρας τους, κι εκεί θες λίγο "τύχη" ωστε να ταιριάξουν. Οπότε ότι και να διαλέξεις θα έχεις στην αρχή μερικά... "τρεχάματα" μέχρι να γίνουν παρεούλα. Αλλά είτε αρσενικό είτε θηλυκό παρέα είναι. Απλά με το θηλυκό, υπολόγισε και την πιθανότητα να έχεις "τσικάκια" κάποτε :)
:DΔεν θα έλεγα όχι σε "τσικάκια"... Οταν λες "τρεχάματα" εννοείς τσακωμούς;
 
:DΔεν θα έλεγα όχι σε "τσικάκια"... Οταν λες "τρεχάματα" εννοείς τσακωμούς;
Εννοω και καποιους τσακωμους στην αρχή (μην ξεχνάς οτι το 2ο ερχεται να "παρει" χώρο και πράγματα απο το πρωτο οποτε θα υπαρξει μια ζήλια, εννοω και αγχος (δικο σου) για να τα προσεχεις, και γενικότερα όλη την ιστορία προσαρμογής τους. Σαν δύο μικρά παιδιά δηλαδή.
 
παντως το ραμφος του ringneck , σιγουρα δεν ειναι σαν του μονκ σε περιπτωση καβγα, οποτε το πανω χερι θα το εχει ο δυνατοτερος!
και μια που μίλησε για ράμφος, κάτω χαμηλά το ράμφος του μοιάζει λεπτότερο από το υπόλοιπο, είναι φυσιολογικό; Επίσης στο ένα πόδι έχει 1 νύχι και στο άλλο 2🙁
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σχετικά θέματα

Back
Top