Γενικά Διαφορα στα ρουθουνια των cockatiel μου

thanasis76

PB Member
Εγγραφή
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Ερμούπολη
καλησπερα και παλι...
σημερα που κοιτουσα και μιλουσα στα cockatiel μου παρατηρησα οτι το ενα εχει κανονινα ρουθουνια στο ραμφος ενο το αλλο δεν εχει;
ειναι λογικο; 😕
μηπος το ενα ειναι πιο μικρο και δεν εχουν σχηματιστει οι τρυπουλες;
 
Δεν εχει καν τρυπουλες για ρουθουνια; Αυτο δεν ειναι φυσιολογικο. Με ρουθουνια γεννιουνται. Μηπως δεν τα ειδες καλα; Ειναι αυτο που σε ειχα ρωτησει;
 
ετσι οπως το βλεπω ειναι σαν να ειναι σκεπασμενο με τριχακια...
δηλαδη το ενα οπως παει το ραμφος του συνεχιζει κανονικα και φτανει στα ρουθουνια...
το αλλο οπως παει το ραμφος του πριν φτασει στο υψος των ρουθουνιων ξεκιναει το τριχωμα και καπου εκει φενονται σαν να ειναι τα ρουθουνια σκεπασμενα με το τριχωμα...
γι αυτο ρωτησα μηπος ειναι πιο μικρο και δεν εχει καθαρισει εκει η περιοχη καλα... σε μισο λεπτο ανεβαζω φωτο...
 
το δεξιο κοκατιλ ειναι συτο που βλεπω κανονικο... και το αριστερο αυτο που βλεπω φραγμενο το ρουθουνι...
πως τα βλεπετε...
 

Συνημμένα

  • DSC04440.webp
    DSC04440.webp
    15,1 KB · Προβολές: 79
  • DSC04443.webp
    DSC04443.webp
    12,9 KB · Προβολές: 83
  • DSC04444.webp
    DSC04444.webp
    7,4 KB · Προβολές: 91
δεν εχει προβλημα σε αναπνοη και δεν φτερνιζεται μαιρη!
απλα το βλεπω διαφορετικο απο το αλλο και τρομαξα...
παντος το ενα εχει πιο μεγαλο ραμφος... λογο διαφορας φυλου;
 
Δεν βλεπω διαφορα ουτε στο ραμφος και δεν ειναι σημαδι αυτο για το διαχωρισμο του φυλου. Ειναι και τα δυο μικρα και δε θα σου πω με σιγουρια το φυλο. Αν ομως επρεπε κατι να πω θα ελεγα θηλυκα... 😀 με επιφυλαξη παντα. Σε λιγους μηνες θα φαινονται καθαρα. 😉
 
αφου δεν εχουν δαχτυλιδι(αν δεν κανω λαθος)πως ξερουμε οτι δεν ειναι απλα 2 θηλυκα και δεν ειναι μικρα και γι αυτο εχουν αυτο το χρωμα;
 
ναι το ξερω οτι ειναι μικρουλια ακομα...
μας τα εστειλε για ζευγαρι... Τωρα αν ειναι θυλικα η θα δωσω το ενα και θα παρω αρσενικο η θα εχω 2 θυλ. και ενα αρσενικο...
 
αφου δεν εχουν δαχτυλιδι(αν δεν κανω λαθος)πως ξερουμε οτι δεν ειναι απλα 2 θηλυκα και δεν ειναι μικρα και γι αυτο εχουν αυτο το χρωμα;


γιατι τα χρωματα τους ειναι μουντα, τα ματια τους μαυρα, και το ραμφος τους ροζ...
και γιατι ο εκτροφεας μας ειπε οτι ειναι 5 μηνων...
 
Οταν ειναι μικρα τα κοκατιλ τα περισσοτερα μοιαζουν για θηλυκα. Μετα την πρωτη η δευτερη πτεροροια φαινονται απο το φτερωμα. Οποτε υπομονη! 😉
 
Αυτο ειναι το φυσιολογικο. Εσυ να τα βοηθησεις με σωστη διατροφη να εχουνε μια ομαλη πτερορροια.

ναι ναι οταν ερθει η ωρα θα τους δωσω οτι χρειαζονται απο πλουσια τροφη και βηταμινες...
 
δεν εχει προβλημα σε αναπνοη και δεν φτερνιζεται μαιρη!
απλα το βλεπω διαφορετικο απο το αλλο και τρομαξα...
παντος το ενα εχει πιο μεγαλο ραμφος... λογο διαφορας φυλου;
Τότε δεν έχει πρόβλημα το πουλάκι :) Είναι όπως σου τα είπε ο Ανέστης. Μην ανησυχείς για τα μωράκια σου :D
 
σας ευχαριστω και τους δυο! Να στε καλα!
γινετε να μην ανυσυχεις οταν κατι το αγαπας;😍love
 
Όχι βέβαια.. και εγω τρελαίνομαι αν δω κάτι παράξενο στην Κούκυ μου...
 
καλησπερα! Παιδια απλα ηθελα να σας πω οτι τα ρουθουνακια και του αλλου κοκατιλ μου ειναι μια χαρα τωρα...
εχουν καθαρισει και φενονται κανονικα...
μαλλο επιδη ηταν μικρο δεν ειχαν καθαρισει καλα...
 
Back
Top