Διαφορετική και ίσως πιο χρήσιμη κατ εμέ χρήση ντουλάπας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης omprax
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

omprax

PB New Member
Εγγραφή
26 Απρ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Ηράκλειο
Πήρα την απόφαση να μετατρέψω μια ντουλάπα που είχα που δεν μου χρησίμευε και τόσο σε κλούβα που θα φιλοξενήσει στο άμεσο μέλλων τα νεογέννητα μου εγγλεζάκια καθώς και μερικά ζεμπρακια …
Σας αναφέρω συνοπτικά ότι οι διαστάσεις της εν λόγο πια κλούβας είναι 120*100*40 καθαρός χώρος για τα πουλιά και 40 πόντοι αποθηκευτικός χώρος από κάτω(που μπορεί να φιλοξενήσει και μικρά κλουβιά για γεννήτρες στο μέλλων, έχει δυο ποτίστρες δεξιά της κλαημένες από τον ήλιο έχει μια αυτοσχέδια μικροπισινα που χωρίς να ανοίγω το κλουβί και να ενοχλώ τα πουλιά μπορώ να την καθαρίζω καθημερινά έχει αριστερά μια ταΐστρα αρκετά μεγάλη προς το παρών και με αναμονή σχεδιασμένη να μπει και μια εσωτερική καθώς και άλλες μικρολεπτομέρειες που κάνουν την καθαριότητα πολύ πιο εύκολη και με λιγότερη ταλαιπωρία και ενόχληση για τους μικρούς μας φίλους
Η εν λόγο κλούβα τώρα το καλοκαίρι θα είναι έξω στο μπαλκόνι σε μέρος χωρίς πολύ ήλιο και με αρκετή δροσιά και τον χειμώνα σε εσωτερικό και ζεστό χώρο
Θα ειθελα να μου πείτε την γνώμη σας και τα σχόλια σας πάνω σε αυτό που έφτιαξα και πώς σας φάνηκε ι ιδέα μου

Περισσότερες εικόνες θα βρείτε στα άλμπουμ μου
 

Συνημμένα

  • 01.webp
    01.webp
    20,2 KB · Προβολές: 388
  • 02.webp
    02.webp
    19 KB · Προβολές: 353
  • 03.webp
    03.webp
    31,8 KB · Προβολές: 377
  • 04.webp
    04.webp
    32,4 KB · Προβολές: 379
  • 05.webp
    05.webp
    49,1 KB · Προβολές: 361
Πολυ καλη η κατασκευη σου! 😉 Να σε ρωτησω κατι; Εκει που εχεις βαλει την ταιστρα η οτι ειναι αυτο το μπολ στη γωνια και απο πανω εχει πατηθρα δεν θα πεφτουν μεσα ακαθαρσιες απο τα πουλια; 😕

Τα παπαγαλακια που ειναι;
 
δεν ειναι λιγο ''κλειστη''? εννοω θα μπορουν να περνουν αερα αρκετο ετσι;
 
Ωραια η κατασκευη σου φιλε, μερακλιδικη, καλοβαμενη, θα σου προτινα να βαλεις αμμο στον πατο της κλουβας σου για λογους υγειηνης.
Καλοριζικια και με γερα πουλακια!
 
Αντε και καλορίζικη. Με πολλά και γερά πουλιά.
-Για όλα τα παιδιά που αγοράζουν αυτό το πλέγμα για πρόσωψη,
ήθελα να πω οτι είναι πολύ καλύτερα να διαλέγουμε πλέγμα
με μάτι κάθετο τουλάχιστον 5 εκ. Αν μάλιστα πάρουμε των 10 εκ
είναι ακόμα πιο εξυπηρετικό στην τοποθέτηση των διαφόρων σκευών.
Ισως η πρώτη εντύπωση είναι οτι πρόκειται για μια επουσιώδη λεπτομέρεια,
παρ' όλα αυτά νομίζω οτι σε βάθος χρόνου αποδυκνείεται πολύ σημαντική.
 
Καλησπέρα σε όλους σας
1)Στην ερώτηση σχετικά με το αν πέφτουν ακαθαρσίες στο μπανακι που τους έχω Βάλη η απόσταση (βολής).. Από την πατήθρα είναι κάπου 5 πόντοι άλλα αυτό δεν αποκλείω ότι αν έχω πρόβλημα στο μέλλων την μεταφέρω ακόμα πιο πολύ.
2)τα παπαγαλάκια που θα μπουν μέσα είναι στην διαδικασία απογαλακτισμού μέχρι νεοτέρας σε άλλο μικρό κλουβί (ζευγαροστρα)
3)σχετικα με το χρομα που την εβαψα το εξοτερικο εινε παρομηο με τον χώρο που είναι τώρα και είναι το μπαλκόνι και ίδιο με τον χώρο που θα φιλοξενηθεί τον χειμώνα και δεν ήθελα να είναι κάτι άλλο χτυπητό, όσο για το εσωτερικό είναι επιλογή τον παιδιών μου που ήθελαν να μιαζη κάπως με το δασός οπού ζουν ελεύθερα
4)όσο αφόρα το αν αερίζετε κανονικά νομίζω πως ναι από της δύο πλευρές, εμπρός και αριστερά,όσο για την οροφή και το πίσω μέρος έβαλα εξωτερικά μόνωση από φελιζολ για κάποια σταθερή και όσο γίνετε αμετάβλητη θερμοκρασία λόγο του ότι είναι μεταλλικό όλο το κλουβί
5)όσο αφόρα την πολύ σωστή επισήμανση σχετικά με το πλέγμα το πρώτο πράγμα που έψαχνα μόλις μου μπήκε η ιδέα του κλούβιου ήταν αυτό χωρίς να μπορέσω φυσικά εδω στην Κρήτη να το βρω πουθενά
6) ευχαριστώ και για την πολύ χρήσιμη και άμεσα υλοποιήσιμη αναφορά σχετικά με την άμμο στον πάτο του κλούβιου
 
Back
Top