Αναπαραγωγή Διαφορετική συμπεριφορά σε 3 ζευγάρια μαλινουά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης glafkos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

glafkos

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2006
Μηνύματα
347
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα, έχω 3 ζευγάρια μαλινουά σε κλειστώ χώρο και έχω αρχίσει προετοιμασία και στα 3 απο τα τέλη του Δεκέμβρη το περίεργο είναι το εξής.
Η κανάρα από το ένα ζευγάρι πρίν κανένα μήνα έκανε 3 αυγά άσπορα στον πάτο του κλουβιού αφου την άφησα να χαλαρώση μετα απο μερικές μέρες έβαλα τον αρσενικό μέσα και μετα απο λίγες μέρες έκανε φωλιά και 5 αυγά τα όποια μετα απο 20 μέρες που τα κλώσσαγε τα πέταξα γιατι ήταν και αυτά άσπορα. Το σάββατο15-3-08 έκανε πάλι φωλιά και τώρα περιμένω
Το άλλο ζευγάρι ενώ είναι πυρομένα τα πουλιά έκανε φώλια το Σαββατο 15-3-08 και περιμένω τα πρώτα του αυγά
Το τρίτο ζευγάρι ακόμα δεν έχει κανει τίποτα

Το περίεργο είναι ότι ενώ και στα 3 ζευγάρια έχω κάνει τα ίδια πράγματα και ίδια προετοιμασία έχουνε τελείως διαφορετική συμπεριφορά
 
Ειναι φυσιολογικη η συμπεριφορα τους. Το εχω παρατηρησει και σε δικα μου ζευγαρια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
καθε ζευγαρι εχει διαφορετικη συμπεριφορα στην αναπαραγωγικη περιοδο αρα πρεπει να προκειτε για μια φυσιολογικη συμπεριφορα.
 
Κλασική περίπτωση αυτού που λέμε :Πρέπει να θέλει και η νύφη και ο γαμπρός. Και βέβαια υπομονή.
 
Back
Top