Γενικά Διαφορετικο χρωμα στην ουρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα!
ο αρσενικος μου ο οποιος ειναι λευκο κυριαρχο (με κιτρινες ανταυγειες στα φτερα) εχει αρχισει να γινεται γκρι προς το ασημι η ουρα του! αλλαζει χρωμα ή ειναι απο τη βρωμια;
 
Θα πρέπει να βάλεις μια φωτογραφία να δούμε όλα όσα περιγράφεις.
Ως λύση... Βάλε ένα μπάνιο.
Και θα καθαρίσει το πουλί και θα το ευχαριστηθεί και θα μας φύγει η απορία.
 
μπανιο τους εχω βαλει (εξωτερικη μπανιερα) αλλα δεν μπαινουν μεσα εχει εδω και 2 μηνες την εχω και δεν εχει μπει μεσα! τι κανω για να μπει;
 
το θεμα ειναι οτι δεν μπαινει καθολου!
Δοκιμασε εσωτερικη. Και διαφορετικα χρωματα. Εμενα προτιμουν τις μπλε.

Και καλη καθαριοτητα, αμα ακουμπαει στ λερωμενη σχαρα η ουρα, γινεται χαλια προφανως.
 
αμα ακουμπαει στ λερωμενη σχαρα η ουρα, γινεται χαλια προφανως.
Όπως επίσης αν οι πατήθρες είναι κοντά στις πλευρές του κλουβιού καθώς το πουλί γυρνά λερώνεται η ουρά...
 
εδω και 2 μηνες την εχω και δεν εχει μπει μεσα!
Αυτό που κάνεις είναι επικίνδυνο για την υγεία των καναρινιών σου, το να έχουν επί 2 μήνες ένα μπολ με νερό μες το κλουβί από όπου μπορούν να πιουν και προφανώς δεν είναι και το πιο καθαρό νερό. Τέλος η εξωτερική μπανιέρα μπορεί να φύγει και έτσι να τραυματιστούν ή να χάσεις και πουλί. Πάνο πρόσεχε λίγο παραπάνω τα καναρίνια σου.. Κοινή λογική θέλει!

Για μένα ακολούθησε τις συμβουλές της Μύρας. Βάλε εσωτερικό μπανάκι και καθάριζε πιο συχνά το κλουβί και τη σχάρα.
 
χρησιμοποιω καποια κρεμα για δοκιμασω αυτο με την οδοντόβουρτσα;
Νερό.
Τα υπόλοιπα που σου είπαν τα έκανες; Απομάκρυνες τις πατήθρες από τα πλευρά; καθάρισες το κλουβί; έβαλες θαλασσί μπανιέρα;
Γιατί κατευθείαν στην οδοντόβουρτσα; Κάνε όλα τα υπόλοιπα και ψέκασε ελαφρά την ουρά με ψεκαστήρι με νερό.
Και να την τρίψεις με βουρτσάκι αν δεν διορθώσεις τα υπόλοιπα, σε δυο-τρεις μέρες πάλι το ίδιο βρώμικο θα είναι το πουλί.
 
Τις πατηθρες τις απομάκρυνα και έβαλα μπανιέρα αλλά επειδή δν βρήκα θαλασσί έβαλα κόκκινη
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Έκανε μπάνιο; Ήταν τελικά βρωμιά; Ανέβασε μια φωτογραφία να το δούμε.
επειδη οπως ειπα πηρα μια κοκκινη μονο την εβαλα στο θηλυκο για δει και το αρσενικο καινα μπει και επειδη δεν ειχε μπανιερα εκανε μονο το κεφαλι στην ποτιστρα! Χθες ομως πηρα κι αλλη και αυριο θα τους βαλω και τους 2!
 
Back
Top