Γενικά Διαχείριση δύο ζευγαριών γκούλντιαν για αναπαραγωγή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kika
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kika

PB Member
Εγγραφή
13 Δεκ 2021
Μηνύματα
499
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα,καλη χρονια! Σας παρακαλω,σε οσους ειστε εμπειροι στα γκουλντιαν,να σας ρωτησω τη γνωμη σας....εχω 2 ζευγαρια αυτη τη στιγμη. επειδη αργησα να βρω θηλυκα, ειχα και θεμα με ακαρεα στο ενα , και μια συντομη αδιαθεσια σε 1 αρσενικο , αργησα να κανω προετοιμασια για αναπαραγωγη, (εφτασε δεκεμβριος)Τελικα το ενα ζευγαρι εκανε μια γεννα με 5 ασπορα αυγα(την αφησα να τα κλωσσησει 15 μερες και μετα τα ελεγξα) και το δευτερο ζευγαρι δεν ενδιαφερθηκε για τη φωλια...τωρα ενω τα θηλυκα εχουν καταμαυρο ραμφος, τα αρσενικα δεν εχουν κεφια και δεν χοροπηδανε η' κελαηδανε στ θηλυκα-και δυστυχως με απογοητευση βλεπω να αρχισαν πτερρορροια...οποτε τα ξεχωρισα,τα θηλυκα μαζι και τα αρσενικα χωρια μαζι. Ερωτω---> Μηπως να τα αφησω και τα 4 στο ιδιο κλουβι για να εχουν αλληλεπιδραση? για λιγο που τα εβαλα για να απολυμανω τη μια ζευγαρωστρα, δεν μαλωναν και καθοταν και τα 4 στο ιδιο κλαδακι. Τωρα με προβληματιζει πως να οργανωσω πιο σωστα μια επομενη αναπαραγωγικη προσπαθεια...βλεπω στο youtube διαλεξεις απο εκτροφεις στην Αγγλια, Αμερικη και νοτια αφρικη..και εχω μπερδευτει!ΓΙΑΤΙ ο καθενας κανει αλλους μηνες αναπαραγωγη.Τελικα ποια θα ηταν η καταλληλοτερη σεζον για αναπαραγωγη τους εδω στην Ελλαδα που ολα ειναι αναποδα απο την Αυστραλια? δεν θα επρεπε να αρχισουμε να τα προσαρμοζουμε στις εδω κλιματικες συνθηκεςκαι η αναπαραγωγη να γινεται οταν μεγαλωνει η μερα και φευγει το κρυο του χειμωνα?και τωρα τι θα γινει με το κρυο που ερχεται τα αρσενικα μου να εχουν πτερρορροια! Μπερδεμα εντελως! κι επειδη μετα την πτερορροια δεν κανει αναπαραγωγη, πρεπει να περιμενω μαλλον Αυγουστο να προλαβω οσο εχει ζεστη και αρκετο φως ακομα..????.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα,
Δυστυχώς από τα συμφραζόμενα κατανοώ πως υπάρχει ένα μπέρδεμα στην όλη προσπάθεια. Θα πρέπει ο κάθε ασχολούμενος να έχει διαμορφώσει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα διαχείρησης το οποίο όχι μόνο θα ευθυγραμμίζει τις ανάγκες των πτηνών του αλλά παράλληλα θα προσφέρει οργάνωση και υπεύθυνη διαχείρηση από τον εκτροφέα.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα πρότεινα το εξής :
1) Τα αρσενικά να διαχωριστούν μόνα τους σε ξεχωριστό κλουβί από τα θηλυκά και να τους δωθεί πλούσια διατροφή σε σπόρους και έξτρα προκειμένου να μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες τις πτερόρροιας και να αναπτύξουν ένα δυνατό και υγιές πτέρωμα (ποίο μείγμα χορηγείται αυτό το διάστημα; ).

2) Τα θηλυκά να παραμείνουν μόνα τους στο ίδιο κλουβί και να του δωθει ένα ελαφρύ μείγμα το οποίο θα τα αποθαρρύνει από το να παραμείνουν σε αναπαραγωγική φάση. Αυτό θα μπορούσε να αποτελείται από μία πολύ φτωχή ποικιλία όπως λευκό millet και γρασιδόσπορους (ryegrass seeds). Οι σπόροι μπορούν να αγοραστούν μεμονωμένα και να δημιουργηθεί έτσι το συγκεκριμένο μείγμα. Ουσιαστικά αυτό που προτείνω είναι να ακολουθήσεις το πρόγραμμα, σαν να τελείωσαν τα πουλιά την αναπαραγωγική τους περίοδο, και να προετοιμάζονται για την εποχική τους πτερόρροια. Έτσι θα μπορέσουμε συγχρονίσουμε τις περιόδους που διανύουν τα πτηνά και να μπορούμε αργότερα να διαμορφώσουμε το αναπαραγωγικό πρόγραμμα κατάλληλα.
Αφού δεις ότι τα θηλυκά αρχίζουν να αλλάζουν και αυτά τα φτερά τους μπορείς να αλλάξεις το φτωχό μείγμα και να τους χορηγηθεί το ίδιο που θα δίνεται αυτή την περίοδο και στα αρσενικά.
Για κάθε απορία και διευκρίνηση από τα παραπάνω είμαι πρόθυμος.
 
@Γιαννης17 👏 χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σου! χθες τα χωρισα οκ. Στα αρσενικα δινω μιγμα σπορων deli nature menu μαζι με το μιγμα σπορων και βοτανων exotic finches -evia parrots, και περιστασιακα αλλους σπορους οπως σουσαμι, versele laga snack finches 125gr, health wild seeds (RIO), fonio 2φορες τη βδομαδα , λευκη περιλλα, μιλλετ, γρασιδοσπορο της evia parrots Στα θηλυκα τοτε θα αρχισω απο αυριο austerity diet μεχρι να αρχισουν πτερορροια.. ενας εκτροφεας απο τη Νοτιο Αφρικη που εχει πολλα επεισοδια στο you tube (house of finches) μου προτεινε για εδω στο βορειο ημισφαιριο καλυτερα αναπαραγωγη απο Αυγουστο...Αλλα ας δουμε πως θα εξελιχθει η ιστορια με την πτερορροια.. το προσεχη διαστημα....
[automerge]1673992285[/automerge]
@Γιαννης17 🤪 το μπερδεμα ειναι αναποφευκτο ,καθως δεν ειχα εγκαιρως θηλυκα, μετα οπως ειπα προκυψαν ψιλοπροβληματα, και καταλαβαινω πια οτι πρεπει να τους δωθει χρονος να συγχρονιστουν!🐦🐤
 
Μπορείς να αρχίσεις την προετοιμασία από τον Αύγουστο και μέχρι αρχές Οκτώμβρη να μπουν τα ζευγάρια. Όταν φτάσει αυτή η περίοδος μπορείς να ξανά στείλεις να βγάλουμε ένα διαχειριστικό πρόγραμμα. Μέχρι τότε όμως άσε τα θηλυκά στο λιτό μείγμα και όταν ξεκινήσουν πτερόρροια άλλαξε το στο πλούσιο μείγμα. Grit και σουπιοκόκκαλο πάντα μέσα στο κλουβί. Φυσικά και η αυγοτροφή βοηθάει πολύ στην λήψη πρωτεϊνών κατά τη φάση της πτερόρροιας.
 
@Γιαννης17 τα αρσενικα μου δυστυχως δεν τρωνε αυγο, μονο τσοφλι, και δεν βρηκα καμμια αυγοτροφη που να τους αρεσει..ψιλοτσιμπανε λιγο της orlux... grit και σουπιοκοκκαλο τα εχω-τα αρσενικα δεν θελουν σουπιοκοκκαλο...μονο γκριτ
 
@Γιαννης17 απο τις 25 ιανουαριου εχω τα θηλυκα σε διαιτα μονο με λευκο μιλετ, πα'νικο, και γρασιδοσπορο, και ακομα δεν αρχισαν πτερροροια-ενω τα αρσενικα ειναι στη φαση που βγαινουν φτερα στο κεφαλι ,και αρχισαν παλι κελαιδημα. ελπιζω τα θηλυκα να αρχισουν μεσα στο μαρτιο ωστε να εχουν νεα φτερα ως τελη μαιου! Για να δουμε...
 
@kika προφανώς αργούνε γιατί είναι εκτός προγράμματος. Θα μπορούσες να την ενισχύσεις τώρα την διατροφή εφόσον έχουν βγει από την αναπαραγωγική φάση. Δυστυχώς χωρίς να ξέρουμε πότε πέρασαν τελευταία φορά πτερόρροια είναι λίγο δύσκολο να τα "ελέγξουμε".
 
@Γιαννης17 σε ευχαριστω πολυ!👍 τα θηλυκα τα ειχα αγορασει οκτωβριο 2022 απο πετσοπς -καθως δεν ηξερα εκτροφεις γκουλντιαν που να διαθετουν θηλυκα-κι ετσι δεν ξερω ποτε ειχαν κανει πτερρορροια (εχουν γεννηθει το 2021 λεει στα δακτυλιδια) παρα τη λιτη διατροφη ειναι ζωηρα και τιτιβιζουν δυνατα😂...ευελπιστω ως Μαιο να εχουν κανει πτερρορροια!
 
Καλημερα. οριστε τα αρσενικα και τα θηλυκα μου!
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-48405799e5948a9c0aa2698da2e0189930804dc59f29efebc3d9d8eca24626e3_11a44e548b6b24a7.webp
    0-02-05-48405799e5948a9c0aa2698da2e0189930804dc59f29efebc3d9d8eca24626e3_11a44e548b6b24a7.webp
    97,3 KB · Προβολές: 18
  • 0-02-05-a968db5b209ad9b2946a4ed057b66034ede552f9fa9887d429cfa80f121dde43_72cf891800d6a189.webp
    0-02-05-a968db5b209ad9b2946a4ed057b66034ede552f9fa9887d429cfa80f121dde43_72cf891800d6a189.webp
    70 KB · Προβολές: 18
Back
Top