Ασθένειες Διαχείριση καναρινιών με μαύρη τελεία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ChrysaT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ChrysaT

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2023
Μηνύματα
9
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σε όλους κι όλες,
Μου χάρισαν αυτό το καναρινάκι που είναι 2 μηνών, είναι αρσενικός και με ενημέρωσαν ότι είχε γεννηθεί με μαύρη τελεία. Του είχαν κάνει θεραπεία με tylan τις πρώτες μέρες και από ότι μου είπαν η τελεία είχε φύγει. Βέβαια την ενημέρωση για την τελεία την έμαθα μια εβδομάδα αφότου μου το έδωσαν -κι ενώ είχα επισκεφτεί πτηνιατρο γιατί το άκουγα τα βράδια να κάνει ένα τσικ τσικ-, επειδή ήθελαν να μου δώσουν για τρεις μέρες tylan να του χορηγήσω, και μου είπαν επίσης -η κυρία που μου το έδωσε - ότι προληπτικά να του δίνω tylan 3 μέρες με την αυγοτροφη περίπου ανά εξάμηνο. Όταν το ανέφερα στην πτηνιατρο μου είπε ότι θα είναι πάντα φορέας του ιού, ότι θεραπεία πλήρη για τον ιό δεν υπάρχει και κάθε φορά θα αντιμετωπίζουμε τις δευτερογενής ιώσεις όπως επίσης ότι δεν γίνεται να έχω άλλο πουλάκι. Θα ήθελα να μάθω απο κάποιον/κάποια που μπορεί να έχει μεγαλώσει ένα πουλάκι που γεννήθηκε με μαύρη τελεία τη δική του εμπειρία. Ευχαριστώ πολύ
 
@ChrysaT Να το χαίρεσαι το καναρινάκι σου!
Δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα που έχεις θέσει κ μάλλον ούτε κάποιο άλλο μέλος από ότι καταλαβαίνω.
Πάντως μπορείς να πάρεις κ μια δεύτερη γνώμη από άλλον πτηνιατρο που μπορείς να βρεις εδώ με καλές κριτικές, για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη!
 
search for tylan Απο τις αναφορες θα δεις και πολλα για την μαυρη τελεια.


Ενδεικτικα




 
Αυτό είναι το μικρό μου. Σε ότι αφορά τη γιατρό είναι η Κα Δουκάκη που την εμπιστεύομαι απόλυτα δεν αμφισβητώ ότι πρόκειται για ιό που θα τον φέρει σε όλη του τη ζωη κι ότι ουσιαστικά δεν θεραπεύεται η πρωτογενή μόλυνση. Ευχαριστώ όμως για τα άρθρα σας κι ελπίζω να τα καταφέρουμε χωρίς πολλά φάρμακα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230531_155548.webp
    IMG_20230531_155548.webp
    62,9 KB · Προβολές: 21
Πολύ γλυκούλι το μικρό σου.
Άσχετο, αλλά πιστεύω σημαντικό...εφόσον είναι 2 μηνών, μπορείς το πρωί και το απόγευμα να του βάζεις ήχους από καναρίνια (τους κατεβάζεις από το διαδίκτυο) γιατί τώρα ο εγκέφαλός του καταγράφει καλά. Κι έτσι, ανάλογα φυσικά και προς το γενετικό του υπόβαθρο, αυξάνεις την πιθανότητα να τραγουδά ωραία ρεπερτόρια. Αυτό έχει νόημα να γίνεται για το πρώτο περίπου 6μηνο της ζωής του. Έπειτα, με την πτερόρροια που θα κάνει όταν θα έχει κλείσει το ένα έτος, προφανώς δλδ το καλοκαίρι - φθινόπωρο του 2024, ομοίως μπορείς να επαναλάβεις τα "μαθήματα σολφέζ".
 
Η μαύρη τελεία όντος είναι κάτι που θα "κουβαλαει" το πουλί μια ζωή!!!τα θετικά είναι ότι 1ον δεν επηρεάζει την υγεία του και 2ον ,εάν,ζευγαρώσει δεν θα το μεταφέρει στους απογόνους του διότι τα μικρά το "κληρονομουν" από την μαμά τους μου έτυχε στο παρελθόν να έχω μικρα με μαύρη τελεία και μεγάλωσαν και έγιναν και γονείς χωρίς κανένα πρόβλημα (εννοείτε με την κατάλληλη θεραπεία) συνεπώς αφού το πουλάκι έφτασε στην ηλικία αυτή που είναι έχει ξεπεράσει το πρόβλημα (παραμένει φορέας του ιού!!) Και δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από ένα "κανονικό" πουλάκι. ο ιός μεταδίδεται μόνο μέσα από την γέννα και μόνο από την μανα. Να τον χαίρεστε και να σας δώσει ωραίες στιγμές χαλάρωσης
 
@Scoros είναι πολύ ωραίος αλλά επειδή δε θέλω ένα καναρίνι μόνο για κελάηδισμα με ανησυχεί αν σε ενδεχόμενη μόλυνση ανταπεξέλθει το ίδιο με κάποιο πουλάκι το οποίο δε θα χε γεννηθεί με τον ιό διότι από όσα διάβασα αυτός ο ιός τους δημιουργεί πρόβλημα στο ανοσοποιητικό
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Scoros είναι πολύ ωραίος αλλά επειδή δε θέλω ένα καναρίνι μόνο για κελάηδισμα με ανησυχεί αν σε ενδεχόμενη μόλυνση ανταπεξέλθει το ίδιο με κάποιο πουλάκι το οποίο δε θα χε γεννηθεί με τον ιό διότι από όσα διάβασα αυτός ο ιός τους δημιουργεί πρόβλημα στο ανοσοποιητικό
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο προσωπικα στα δικά μου
 
Εγώ μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά. Για ποιον Ιό μιλάμε; Διότι, διαβάζω στο διαδίκτυο ότι η μαύρη τελεία μπορεί να εμφανίζεται στο ήπαρ, στον σπλήνα ή και στα δύο και να οφείλεται σε Ιό, κοκκόδια, μυκόπλασμα, ορνίθωση κλπ. @ChrysaT , η γιατρός σου είπε το όνομα του Ιού; Μήπως σου ανέφερε τον Circovirus (κυκλοϊό);
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: mgerom
@ianos επισκέφθηκα τη γιατρό για άλλο λόγο επειδή οι κουστουλιες ήταν πολύ υδαρες κι επειδή έκανε ένα τσικ τσικ όταν κοιμόταν, τελικά από εξέταση είχε κοκκιδια αλλά ακάρεα δεν είχε. Έμαθα ότι γεννήθηκε με την τελεία μετά από 4 μέρες γιατί η φίλη που μου τον έδωσε μου έφερε ένα σκεύασμα να του δώσω -το τυλαν- και μου είπε ότι το είχε ξαναπάρει τότε πήρα τη γιατρό να την ενημερώσω διότι φοβήθηκα μήπως η aviomycine του δημιουργήσει πρόβλημα. Έτσι από το τηλέφωνο μου είπε ότι η μαύρη τελεία είναι ιός που θα φέρει στο dna του δεν εξαλείφεται κι εμείς κάθε φορά θα καταπολεμούμε δευτερογενείς ιούς και λοιμώξεις.Επειδη ήθελα να πάρω και 2 ο πουλάκι μου είπε καλό θα ταν να μην παρω
[automerge]1685783581[/automerge]
Στην επανεξέταση θα τη ρωτήσω αν μπορούμε με εξέταση να εντοπίσουμε τον ιό
 
Back
Top