Αναπαραγωγή Διαχειρηση ζευγαριου εν μεσω αναπαραγωγης

Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
1.810
Πόλη
Κιλκίς
Ανοιγω ενα θεμα το οποιο θεωρω ''κλειδι'' στην επιτυχια η οχι της αναπ/κης μας σεζον, βασικα για 2 λογους.
1) Να μαζεψουμε τις γνωμες-γνωσεις μας γραφοντας - προτινοντας - μελετωντας
2) Εχω την αισθηση οτι η μεγαλη αυξηση μελων του ΡΒ και η παρουσια αρκετων παλαιων-εμπειρων στο χωρο παρεσυρε πολλους να ξεκινησουν αναπαραγωγη πολυ νωρις μη εχοντας τα απαραιτητα εφοδια (γνωσεις, εγκαταστασεις κ. Α.)
Προσωπικα στην εκτροφη μου παντα βγαζω τους αρσενικους απο τις ζευγαρωστρες (στο 2ο η 3ο αυγο) γιατι θεωρω οτι τα προβληματα που μπορουν να προκαλεσουν ειναι περισσοτερα απο τα θετικα της εκει παρουσιας τους.
Ενα αλλο σημειο που θελω να σταθω ειναι η περιοδος αναμμεσα σε 2 γεννες. Αυτο τον καιρο εχω ηδη καποια μικρα σε 6-7 φωλιες τα οποια ομως δεν εχουν ξεπεταχτει ακομα ωστε να χωριστουν απο τις μανες τους, αυτο ομως δεν αποτελει εμποδιο στο να ετοιμαζω τους γονεις τους για την επομενη γεννα. Οπως προειπα οι αρσενικοι στην ενδιαμεση αυτη περιοδο ειναι χωρια απο τις θηλυκες και αυτο δινει το πλεονεκτημα να μην κινδυνευουν τα μικρα απο τις ορμες του ζευγαριου που ειναι μαζι. Καταστρωνω λοιπον ενα σχεδιο ενισχυσης των δυο γονεων χωριστα για καθε φυλο μιας και ειναι διαφορετικες και οι αναγκες (επιμερους τουλαχιστον). Στις θηλυκες μετα τις πρωτες 3-4 μερες που θα βγουν τα μωρα τους χορηγω επι μια εβδομαδα ασβεστιο στο νερο τους προς ενισχυση της απωλειας που ειχαν απο την γεννα που καναν. Κατοπιν ( 2η εβδ.) για δεκα μερες χορηγω μερα παρα μερα πολυβιταμινη σαν γενικη ενισχυση ενος οργανισμου που εχει αρχισει να καταπονηται απο το πανε-ελα και το ταισμα των νεοσσων. Εχουμε αισιως φτασει στις 20 μερες ζωης των μικρων οποτε απο τωρα και μετα χορηγω βιτ Ε συνεχως (με 2ημερα κενα/εβδομαδα) μεχρι να ξανακανουν αυγα. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως αυτη τη φορα η ποσοτητα βιτ Ε ειναι ελαχιστα λιγο πανω απο το μισο της κανονικης δοσολογιας για να μην δημιουργησουμε προβληματα στο συκωτι των πουλιων.
Στους αρσενικους η διαφορα με τα θηλυκα ειναι οτι επειδη δεν εχουν την εμπλουτισμενη διατροφη που εχουν (λογω νεοσσων) οι θηλυκες δινω 2 φορες/εβδ. αυγοτροφη και 1/εβδ. αυγο και την 1η εβδ. (που οι θηλυκες παιρνουν ασβεστιο) αυτοι λαμβανουν καποια πολυβιταμινη-ενισχυτηκο για να τονωθει η διαθεση τους για ζευγαρωμα (ακινδυνο αφου ειναι χωριστα) και κατοπιν ακολουθουν το ιδιο προγραμμα με τα θηλυκα για το επομενο διαστημα, προσοχη επαναλαμβανω στις ποσοτητες, θα πρεπει να ειναι μικροτερες οι δοσολογιες συμπληρωματων σε σχεση με την αρχικη (βασικη) προετοιμασια. Οτι διαβασατε δεν σημαινει οτι ειναι και οτι καλυτερο, απλα ετσι το χειριζομαι εγω στην εκτροφη μου, περιμενω και απο αλλους φιλους τις παρατηρησεις-αποψεις τους.
 
Καλησπερα Αθανασιε και απο το Κιλκις! Τους αρσενικους τους βαζω ξανα λιγο πριν φυγουν τα μωρα απο μεσα, οταν δηλαδη αρχιζουν να ψιλοτρωνε μονα τους αυγοτροφη και μαλακα σπορακια (ασπουρι-νιζερ) ετσι τσεκαρω και την συμπεριφορα τους απεναντι στα μικρα. Αν χρειαστει τους ξαναβγαζω για 3-4 μερες.
 
Όταν λες ''πριν φύγουν από μέσα'' εννοείς από το κλουβί, έτσι; Άρα όχι πριν από τις 25 μέρες. Πριν δε σου γεννούν κάποιες κανάρες αυγά; Κάποιοι αρσενικοί δεν είναι επιθετικοί στα μικρά;
 
Όταν λες ''πριν φύγουν από μέσα'' εννοείς από το κλουβί, έτσι; Άρα όχι πριν από τις 25 μέρες. Πριν δε σου γεννούν κάποιες κανάρες αυγά; Κάποιοι αρσενικοί δεν είναι επιθετικοί στα μικρά;
Nαι αυτο εννοω, πριν ανεξαρτητοποιηθουν και την κανουν, οταν κοντευουν δηλαδη. Οχι μεχρι τωρα καμια καναρα δεν μου εκανε αυγα, εννοειται ομως οτι τις παρακολουθαμε μη τυχον και αρχισουν να μαδανε τα μικρα για να φτιαξουν φωλια, γινονται και τετοια αλλα αυτα ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας και φυσικα θελουν αλλη διαχειρηση (και αλλο θεμα). Ο λογος που γραφω οτι αν χρειαστει καποιοι αρσενικοι ξαναβγαινουν για 3-4 μερες ειναι αυτος ακριβως που λες, αν δω δηλαδη οτι ειναι επιθετικοι ως προς τα μικρα. Σ' αυτη τη περιπτωση τους βγαζω για λιγες μερες ωσπου να παρουν τα μικρα το δρομο για την κλουβα.
 
Εγώ πάλι είμαι αντίθετος με την απομάκρυνση του αρσενικού. Πιστεύω ότι αυτό πρέπει να γίνεται μόνο αν ο πατέρας δημιουργεί πρόβλημα. Εγώ το κάνω μόνο με ένα σκαρθάκι το οποίο χαλάει τη φωλιά. Τα καναρίνια μου ευτυχώς είναι όλα πολύ καλοί μπαμπάδες!
 
Kαλημέρα παιδιά,
Εγώ επανέφερα τον αρσενικό όταν τα μικρά βγήκαν απ' την φωλιά [22 και 23 ημερών]. Τον χώρισα μετά από κάποιες ώρες γιατί κυνηγούσε τα μικρά. Επεχείρησα το ίδιο την επόμενη, έμεινε λιγότερο από ώρα. Έδωσα υλικό στην κανάρα γιατί προσπαθούσε να βγάλει τα πούπουλά της και τελείωσε τη φωλιά σε ένα απόγευμα. Γέννησε εκ νέου όταν τα μικρά ήταν 25, 26 ημερών και δεν πολυέτρωγαν μόνα τους. Δεν γνωρίζω αν τα αυγά είναι γονιμα γιατί οι ώρες που το ζευγάρι πέρασε μαζι ήταν πολύ λίγες.
 
Kαλημέρα παιδιά,
Εγώ επανέφερα τον αρσενικό όταν τα μικρά βγήκαν απ' την φωλιά [22 και 23 ημερών]. Τον χώρισα μετά από κάποιες ώρες γιατί κυνηγούσε τα μικρά. Επεχείρησα το ίδιο την επόμενη, έμεινε λιγότερο από ώρα. Έδωσα υλικό στην κανάρα γιατί προσπαθούσε να βγάλει τα πούπουλά της και τελείωσε τη φωλιά σε ένα απόγευμα. Γέννησε εκ νέου όταν τα μικρά ήταν 25, 26 ημερών και δεν πολυέτρωγαν μόνα τους. Δεν γνωρίζω αν τα αυγά είναι γονιμα γιατί οι ώρες που το ζευγάρι πέρασε μαζι ήταν πολύ λίγες.
Θα βοηθουσε να εγραφες και ποτε εγιναν ολα αυτα, σε τι χρονικα διαστηματα δηλαδη, το αυγο που εκανε το αντικατεστησες; καθεται συνεχως στη φωλια δειγμα του οτι θα κανει κι αλλο; Επιασες την κοιλια της να δεις αν ειναι σκληρη και ψιλοφουσκωμενη δειγμα του οτι εχει και αλλο αυγο ετοιμο; Λογικα αν δεν εχει να κανει ΑΜΕΣΑ αλλο αυγο το 1ο ηταν λογω πυρροματος. Αν ομως ειναι να κανει κι αλλα πρεπει να της βαλεις και τον αρσενικο, με καποιο χωρισμα ισως για να μπορουν να ταιζουν και τα μικρα, γι' αυτο δεν ειναι οι ζευγαρωστρες Τιμο;
 
Εγω δε βγαζω τους αρσενικους. Θελω εργατες με ολη τη σημασια της λεξης και οχι ψεκαστε σκουπιστε τελιωσαμε. Ο αρσενικος χωριζεται μονο αν δημιουργει προβλημα και παλι δεν τον απομακρυνω αλλα βαζω χωρισμα. Οταν γινει το τριτο αυγο κοβω την αυγοτροφη και δινω μονο σπορους και 2 φορες την εβδομαδα δινω το περιβοητο fertivit. Ξαναδινω αυγοτροφη οταν σκασουν τα αυγα. Οι νεοοσοι στριφογυρνανε στο κλουβι μεχρι να γινουν 1 μηνος αλλα αν δημιουργουν προβλημα μπαινει σιτα και αναλαμβανει ο πατερας τους. Μου το που βγαινουν τα πιτσουνια απο τη φωλια δινω ασβεστιο επι 3 συνεχομενες μερες και αυγουλακι. Με ολο αυτο της περισσοτερες φορες δε επεμβενω στο ταισμα. Τα αρσενικα οταν κλωσσουν τα θυληκα γινονται Θανασης Βεγγος. Ταιζουν μια τη μανα μια τα νεουδια
 
Θα βοηθουσε να εγραφες και ποτε εγιναν ολα αυτα, σε τι χρονικα διαστηματα δηλαδη, το αυγο που εκανε το αντικατεστησες; καθεται συνεχως στη φωλια δειγμα του οτι θα κανει κι αλλο; Επιασες την κοιλια της να δεις αν ειναι σκληρη και ψιλοφουσκωμενη δειγμα του οτι εχει και αλλο αυγο ετοιμο; Λογικα αν δεν εχει να κανει ΑΜΕΣΑ αλλο αυγο το 1ο ηταν λογω πυρροματος.

Έκανε 6 αυγά Γιώργο από 15 έως 20 Φεβρουαρίου. Χθές (25/2) έκανα ωοσκόπηση και τα βλέπω όλα άσπορα.

Αν ομως ειναι να κανει κι αλλα πρεπει να της βαλεις και τον αρσενικο, με καποιο χωρισμα ισως για να μπορουν να ταιζουν και τα μικρα, γι' αυτο δεν ειναι οι ζευγαρωστρες Τιμο;

Από ποιά ημέρα της ζωής των νεοσσών μπορούμε να περάσουμε το συρμάτινο χώρισμα (με ασφάλεια) στη ζευγαρώστρα, χωρίζοντας το ζευγάρι από τα μικρά;
 
...Από ποιά ημέρα της ζωής των νεοσσών μπορούμε να περάσουμε το συρμάτινο χώρισμα (με ασφάλεια) στη ζευγαρώστρα, χωρίζοντας το ζευγάρι από τα μικρά;

To χώρισμα το περνάς ΜΟΝΟΝ αν διαπιστώσεις οτι υπάρχει πρόβλημα στις σχέσεις των γονιών με τα μικρά. Μπορείς όμως να το έχεις απο την στιγμή που θα βγούν στο κλαρί.
Προυπόθεση βέβαια είναι να υπάρχει πατήθρα κοντά στο σύρμα ώστε να έρχονται όταν θέλουν να ταιστούν και να υπάρξει μια παρακολούθηση στενή τα πρώτα 24ωρα μήπως μένουν ατάιστα.
 
To χώρισμα το περνάς ΜΟΝΟΝ αν διαπιστώσεις οτι υπάρχει πρόβλημα στις σχέσεις των γονιών με τα μικρά. Μπορείς όμως να το έχεις απο την στιγμή που θα βγούν στο κλαρί.
Προυπόθεση βέβαια είναι να υπάρχει πατήθρα κοντά στο σύρμα ώστε να έρχονται όταν θέλουν να ταιστούν και να υπάρξει μια παρακολούθηση στενή τα πρώτα 24ωρα μήπως μένουν ατάιστα.
Προσωπικά αποσύρω πάντα τους νεοσσούς μόλις τελειώσει η ανταλλαγή των ψεύτικων με τα αληθινά αυγά της επόμενης γέννας. Εννοείται ότι συμφωνώ με την στενή παρακολούθηση που συστήνει και ο Μάκης! Αισθάνομαι φυσικά τυχερός που οι ζευγαρώστρες της Graf συνοδεύονται και με ειδικά χωρίσματα που βοηθάνε το γονεϊκό τάισμα!
 

Συνημμένα

  • KAGELOTAISMA.webp
    KAGELOTAISMA.webp
    35,6 KB · Προβολές: 143
Εγώ πάλι έχω καταλήξει πως στα πιο πολλά ζευγάρια πρέπει να τους βγάζεις τους αρσενικούς.1ος λόγος οτι ενώ η κανάρα εχει αρχήσει και κλωσάει που τους κοβουμε πολυβιοταμίνες αυγό μηλαρακι απότομα.. Πολλές φορές τα αρσενικά παθαίνουν καρίνιασμα λόγο όχι πλούσιας διατροφής.2ος λόγος ο κάναρος όταν βγει απο το κλουβί και μείνει μόνος πυρώνει και έιναι σίγουρα έτοιμος για την επόμενη φορά.3ος λόγος Συνήθως δεν κελαιδάνε όσο καιρο τα έχεις μαζί με τις κανάρες και μερικές φορές μου έχει ΄τύχει να έχει ξεχάσει καποια γυρίσματα!(μερικες φορές γίνεται στην πτερόροια αυτό)Βέβαια αν κάνω ωοσκόπηση και δω ότι έχουν 4 πουλιά! Που μακάρι... Τον αφήνω μέσα να βοηθήσει! Και οχι να ψεκάσει και να φύγει όπως είπε καποιος πιο πάνω. Πείτε μου την γνώμη σας Κ. Μάκη μετράει πολύ για μένα.
 
Ξέρεις ορισμένα πράγματα δεν είναι θέμα σωστού ή λάθους.
Ο καθένας έχει τον τρόπο του, και εκ του αποτελέσματος, κρίνεται.
Φαντάζομαι όλοι θέλουμε να πάρουμε όσους περισσότερους νεοσσούς γίνεται
να ζήσουν όλοι, να μεγαλώσουν όλοι και για ορισμένους απο εμάς να γίνουν
και εκθεσιακά πουλιά.
- Εκείνο που χαρακτηρίζει έναν προικισμένο εκτροφέα είναι το δέσημο με τα πουλιά του. Η
άμεση αντίληψη των απαιτήσεων,των προβλημάτων αλλά και των ιδιοτροπιών τους.
Προσωπικά έχω αλλάξει πολλές φορές γνώμη για πράγματα που πίστευα.
Δεν αισθάνομαι οτι είμαι εδώ για να συμβουλεύω να κάνουν όλοι αυτό που πιστεύω εγώ,
αλλά για να προσπαθώ, στο μέτρο που μπορώ, να δείχνω προς τα πού πρέπει να
ψάχνεται κάποιος που έχει το ίδιο "μικρόβιο".
 
Εχετε δίκιο! Απλα να μου λέγατε αυτα που έιπα πως σας ακούγονται οι λόγοι. Μην σας κουράζω. Ευχαριστώ.
 
Ωραία, να στα σχολιάσω, παραπονιάρη! 🙂
1ος λόγος οτι ενώ η κανάρα εχει αρχήσει και κλωσάει που τους κοβουμε πολυβιοταμίνες αυγό μηλαρακι απότομα.. Πολλές φορές τα αρσενικά παθαίνουν καρίνιασμα λόγο όχι πλούσιας διατροφής
Δεν πρόκειται ποτέ να συμβεί τέτοιο πράγμα για 14 μέρες. Εδώ δεν συμβαίνει όταν
έχουμε τα πουλιά 2-3 μήνες μόνο με σπόρους στην μετα την πτερόρροια περίοδο.

2ος λόγος ο κάναρος όταν βγει απο το κλουβί και μείνει μόνος πυρώνει και έιναι σίγουρα έτοιμος για την επόμενη φορά.

Ενα αρσενικό δεν ξεπυρώνει εν μέσω αναπαραγωγικής περιόδου,όταν μάλιστα ταίζει νεοσσούς με αυγό, αυγοτροφές, και πολυβιταμίνες στο νερό.

3ος λόγος Συνήθως δεν κελαιδάνε όσο καιρο τα έχεις μαζί με τις κανάρες και μερικές φορές μου έχει ΄τύχει να έχει ξεχάσει καποια γυρίσματα!

Οταν έχει ήδη ζευγαρώσει πολλές φορές δεν αισθάνεται την ανάγκη να το κάνει. Να είσαι σίγουρος όμως οτι αν διαπυστώσει κάποια περίεργη συμπεριφορά απο την κανάρα είναι σε θέση να την κυνηγάει κελαηδόντας για αρκετή ώρα. Για το δεύτερο μέρος της παρατήρησής σου διάβασε αυτό Τι ακριβώς κάνει τα κατοικίδια πουλιά να τραγουδούν;

Γενικά η γνώμη μου είναι: μαζί αρσενικό και θηλυκό σε όλη την διαδικασία της αναπαραγωγής.Αλλά βέβαια και συνεχής παρακολούθηση για να επέμβουμε όταν
δούμε κάποια άσχημη εξέλιξη.
 
παιδια εγο μολις γεννησει η καναρα το 3 αυγο περνο τον αρσενηκο και τον βαζο με αλη καναρα. Εχει τυχη να βαλο ενα αρσενικο με 3 και 4 καναρες, μετα τον αφηνο για 20-30 μερες μονο του.
 
παιδια εγο μολις γεννησει η καναρα το 3 αυγο περνο τον αρσενηκο και τον βαζο με αλη καναρα. Εχει τυχη να βαλο ενα αρσενικο με 3 και 4 καναρες, μετα τον αφηνο για 20-30 μερες μονο του.
Δεν ειναι λαθος, καθε αλλο θα 'λεγα αφου και εγω λειτουργω ετσι επιλεκτικα ομως με συγκεκριμενα πουλια και για συγκεκριμενο λογο ειναι ομως πολυ λεπτο θεμα και ακομα πιο λεπτος ο χειρισμος που απαιτηται απο μερους μας για να κυλησουν ολα ομαλα και ειναι σημαντικο να μην παρασυρονται καποιοι φιλοι σε αυτο αν δεν εχουν συγκεκριμενο σκοπο και τις απαιτουμενες γνωσεις.
 
Back
Top